1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları
Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları

Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları

A+A-

Yasemin çayı, kalp hastalığı, diyabet ve kanser dahil olmak üzere çeşitli ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Yüksek konsantrasyonlardaki antioksidanlar ve antienflamatuar özellikler sayesinde yasemin çayı, aynı zamanda güzel, sağlıklı bir cildin desteklenmesine ve bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesine katlı sağlar.

Kötü tadı olmayan leziz bir lezzet profili ile yasemin çayının size sunacağı çok şey var. Yasemin çayını günde bir veya iki bardakla diyetinize eklemek sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmenize yardımcı olabilir. Yasemin çayının faydaları ve kökenleri için yazımızı okumaya devam edin.

Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları

Yasemin Çayın Kökenleri

Yasemin çayı, çiçeklerin revaçta olduğu Ming Hanedanlığı döneminde Çin'de popüler hale geldi. Çiçek desenleri Çin toplumunda resimler, porselen sofra, nakış ve edebiyatla paylaşıldı. Yasemin çayı ilk olarak Çin'in Fujian eyaletinde üretildi. Yasemin çiçeklerinden yapılan bir çayın, Çin'in Batı dünyasına yaptığı ilk meşrubat ihracatından biri olması şaşırtıcı değil mi?

Yasemin çayı, 1800'lü yılların sonlarında ilk çıkışını yaptı ve çok sayıda sağlık yararı yaratan tatlı, bir aroma ve çiçeklerle duyuları tatmin etti. Yasemin büyük ölçüde Çin ile ilişkilendirilmiş olmasına rağmen, kökeni Ortadoğu bölgesinden, özellikle Pers'ten kaynaklanmaktadır. İran, Pakistan, Afganistan ve Himalayalar bölgelerine özgü olduğuna inanılan yasemin çayı dünya çapında yetiştiriliyor. Günümüzde yasemin çayı büyük ölçüde Asya'da üretilmektedir ve Hindistan ve Chine başlıca kültivatörlerdir.

Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları

Yasemin Çayı Nedir?

Yasemin çayı, gerçek çay yaprakları ve yasemin çiçeği kombinasyonundan yapılır. Yasemin çiçekleri tipik olarak, Jasminum officinale olarak bilinen bir çeşit yasemin bitkisinden toplanır. Bugünün aromatik yasemin çayı, yasemin bitkisinin iki çeşidinden birinden geliyor: ortak yasemin ve sampaguita. Zeytin ailesiyle ilgili olarak, yasemin çiçekleri, tatlı bir görünüme sahip derin kokulu bir koku verir. Bu bitki çayı sıklıkla yasemin incileri olarak satılmaktadır.

Aromalı Çay

Çiçekler birçok gerçek çayı geliştirmek için kullanıldığından, çoğu yasemin çayı aromalı veya kokulu çaylar olarak sınıflandırılır. Yasemin genellikle yeşil bir çayın içine eklenir, ancak beyaz çayın veya siyah çayın içine akıtılan bazı yasemin türleri vardır. Karışım işlemi çay yapraklarının taze yasemin çiçekleri ile kurutulmasını içerir. Çiçekler her 24 saatte bir değiştirilir ve istenen harmana bağlı olarak işlem birkaç gün sürebilir. Çiçekleri yeşil yasemin çayı yapmak ya da oolong çayı ve siyah çay gibi diğer gerçek çayları koklamak için kullanılabilir.

Damak zevki

Yasemin çayının tadı, baz olarak hangi gerçek çayı kullandığı, yaseminin nerede yetiştirildiği ve nasıl işlendiğine bağlı olarak değişebilir. Tipik olarak, yasemin çayı, tatlı çiçek notaları, taze bir görünüm ve parfümlü bir aroma içeren zarif ve ince bir lezzet profiline sahiptir. Yin Hao da dahil olmak üzere kaliteli yasemin çayı çeşitleri, Çinli liderlerin en sevdiği çaylar arasındadır. Yasemin çayının enfes tadı, çılgınca popüler bir seçim olmakla kalmaz, aynı zamanda önemli sağlık yararları da sunar.

Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları

Yasemin Çayın Sağlık Faydaları

Enerjiyi Artırır

Belirtildiği gibi, yasemin çayı, baz olarak yeşil, siyah veya beyaz gibi gerçek bir çay kullanır. Gerçek çaylar, doğal olarak kafein içeren Camellia sinensis bitkisinin yaprakları kullanılarak yapılan çaylardır. Yasemin çayının kafein içeriği, genel olarak yeşil çay en yaygın olmasına rağmen, hangi gerçek çayın baz olarak kullanıldığına bağlı olarak değişebilir. Bir fincan yeşil çay, yaklaşık 35 mg kafein içerirken, bir fincan kahve yaklaşık 95 mg içerir.

Kahveden yasemin çayına geçiş yapmak, kafein alımınızı düşürebilir ve gün içinde yapabileceğiniz ekstra desteği verir. Yasemin çayındaki kafein daha iyi odaklanmanıza ve tetikte kalmanıza yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermek zor olabilir, bu nedenle yanınızda biraz ekstra destek olması fark yaratabilir. Yasemin çayının, yeşil çay yapraklarının kullanımı sayesinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Daha hızlı bir metabolizma vücudunuzun besinleri ve makro besinleri (yağ ve protein gibi) daha hızlı işleyebileceği ve kilo kaybına yol açabileceği anlamına gelir.

2010 yılında yayınlanan bir Japon araştırması, düzenli olarak yeşil çay tüketenlerin istirahat edenlerden daha yüksek bir dinlenme metabolik hızına sahip olabileceğini göstermiştir. Bu, çalışmadığınız zamanlarda bile daha fazla kalori ve yağ yakabileceğiniz anlamına gelir. Yasemin çayı doğal olarak düşük kalorili bir içecektir, bu yüzden endişelenmeden içebilirsiniz. Çayınıza şeker veya bal eklemek, kalori miktarını artırabilir, bu nedenle az miktarda kullanın.

Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları

Kanseri Önleyebilir

Kanser modern toplumda yaygın bir hastalık olduğundan, korunmaya odaklanma da artmıştır. Neyse ki, yasemin çayı içmenin serbest radikalleri hedef alarak kanseri önlemeye yardımcı olabileceğine dair bilimsel kanıtlar var. Yasemin çayı, vücuttaki serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan yüksek düzeyde antioksidan içerir. Serbest radikallere yiyecek ve çevredeki kirletici maddeler neden olur ve nörolojik hastalıklar ve kansere bağlı hücrelerde düzensizliklere neden olabilir. Hangi çayın yasemin çayının temeli olarak kullanıldığına bağlı olarak, farklı antioksidanların faydalarından yararlanacaksınız. Yeşil çay ile yapılan yasemin çayı kateşinlerde yüksekken, siyah çay yaprakları ile demlenmiş yasemin çayı yüksek oranda theaflavin içerir.

Kalp Sağlığını Korur

Sağlıklı bir kalbin sürdürülmesi, yalnızca daha uzun yaşamanız anlamına gelmez, aynı zamanda daha iyi bir yaşam kaliteniz olduğu anlamına gelir. Günde birkaç bardak yasemin çayı içmek, kalbinizin en iyi şekilde pompalanmasına yardımcı olabilir ve tehlikeli hastalıkların ve pahalı ameliyatların riskini sınırlayabilir. Yasemin çayında kansere engel olan aynı antioksidanlar da sağlıklı bir kalbin sağlanmasına yardımcı olur. Yüksek LDL kolesterol seviyeleri, genişlemiş damarlara ve felçlere, kan pıhtılarına ve kalp krizlerine yol açan arterlere neden olabilir.

Yasemin çayında bulunan kateşinler, arterlerin ve damarların iltihaplanmasına yol açan LDL kolesterol oksidasyonunu düşürebilir. LDL kolesterol, kötü kolesterol olarak da bilinir ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler sağlık sorunlarına bağlanmıştır.

Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları

Stresi Hafifletir

Yasemin çayının en güçlü ve basit sağlık yararlarından biri, hoş aromasından kaynaklanmaktadır. Ruh hali büyük ölçüde beş duyunun durumuna bağlıdır ve yasemin çayı, ruh halini yükseltmek ve gevşemeyi artırmak için doğrudan bu duyulardan ikisine çalışır. Araştırmalar koku duyularının gevşeme ile güçlü bir bağlantısı olduğunu göstermiştir. Yasemin çayının parfümlü aroması, vücudun rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olan kimyasalları serbest bırakan parasempatik bir yanıtı tetikleyebilir. Bazı çalışmalar, yasemin çay aromalarının sedatif etkilerini incelemekte ve sonuçlar yetersiz olmasına rağmen devam etmektedir.

Doğal olarak, tat, yasemin çayının hedeflediği ikinci anlamdır. Stresten kurtulmak için yasemin çayı içerek, yeniden odaklanmak ve rahatlamak için günden birkaç dakika ayırmak zorunda kalırsınız.

Tip 2 Diyabeti Önleyebilir

Tip 2 diyabet, insan vücudunun insülin düzenleyememesi veya üretememesi nedeniyle ortaya çıkar. Genetik faktörler ve yaşam tarzı seçimleri veya ikisinin bir kombinasyonu diyabetin önde gelen nedenleridir.

Yasemin çayı içmek, insülin seviyelerini düzenleyerek diyabetin kontrol altına alınmasına veya önlenmesine yardımcı olabilir. BMC tarafından yapılan bir çalışmada yeşil çaydaki antioksidanların diyabetik farelerde kan glikoz seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Aynı çalışma sağlıklı insanlarda daha stabil glukoz metabolizması olduğunu göstermiştir. Sağlıklı bireylerde glikoz seviyelerini düzenleyen yasemin çayı, düzenli olarak tüketildiğinde diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Çoğu çay gibi, yasemin çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve soğuk algınlığı ve gribe karşı korunmaya yardımcı olan yüksek seviyede enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ayrıca daha ciddi hastalıklar ve enfeksiyonlarla da savaşabilir, bu da bağışıklık sağlığını en uygun seviyelerde tutmak için son derece önemlidir. Yasemin çayı ayrıca bağışıklık sağlığını artıran çok miktarda vitamin ve mineral içerir.

Bir bardak yasemin çayı içmek, mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir ve hızlı bir şekilde soğuk algınlığı veya nezlesi yenmek için gereken hayati sıvıları sağlar. Güzel kokulu aromalar, rahatlamanıza ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Ağrıları Hafifletir

Yasemin çayı, artrit veya eklem ağrılarıyla ilişkili ağrıların azaltılmasına yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Amerikan Romatoloji Koleji tarafından yapılan bir çalışma, yeşil çay yapraklarındaki epigallocatechin gallatın, romatoid artritin olumsuz yan etkileri olmadan neden olduğu ağrılı inflamasyonu engelleyebileceğini göstermiştir.

Yasemin Çayının Şaşırtıcı Faydaları

Cilt İçin Faydalıdır

Yasemin çiçekleri ve ondan elde edilen çaylar ve uçucu yağlar, cildin en iyi şekilde görünmesini sağlamaya yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere ve antioksidanlara sahiptir. Yasemin yağları ciltte yaralar ve izler için topikal olarak kullanılabilirken, yasemin çayı içmek de mükemmel cilt yararları sağlayabilir.

Yasemin çayındaki güçlü antioksidanlar ve polifenoller, kırışıklıklara ve cilt hasarına neden olabilecek serbest radikalleri ortadan kaldırarak yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu polifenoller ayrıca cilt pigmentasyonunu düzeltmek ve ince çizgileri en aza indirgemek için de çalışır. Yasemin çayının cildinize sağladığı faydalardan yararlanmak için günde 2-3 fincan tüketebilir veya soğuk bir bardak yasemin çayı kullanarak yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Kaynak: cupandleaf.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.