Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yaşam İçin Savaş! : En İyi 10 Hayatta Kalma Filmi

Son Güncelleme:
 Yaşam İçin Savaş! : En İyi 10 Hayatta Kalma Filmi

İnsanın zor koşullarda çözüm üretmesi ve anlık kararlar verebilmesi yaratılıştan gelen, hayatta kalabilmesini sağlayan bir beceridir. Mağara çağına döndüğümüzde insanlığı tehdit eden faktörler çok daha fazlaydı, günümüzde yaşadığımız tehditlerin yanı sıra insanlar yaşamak için öldürmek zorundaydı. Bu yazımızda insanlığın bu becerilerini konu alan en iyi 10 hayatta kalma temalı filmi sizler için derledik.

10 – Gri Kurt

Film sondajda çalışmak üzere olan bir ekibin Alaska’ya gönderilmesi ile başlıyor. Bu yolculuk bölgeye ulaşamadan uçağın düşmesi ile sonuçlanıyor. Enkazdan sağ kurtulan ekip vahşi ve ıssız doğada verdiği yaşam mücadelesinin yanı sıra enkazdan aldıkları yaralar ve ölümcül soğuklar karşısında hayatta kalmak zorundalar.

9 – Yaşamak İstiyoruz

Eski bir film olan Lifeboat bir nazi torpidosu sonucu suların dibini boylayan bir gemiden sağ kurtulan sekiz kişinin yaşam mücadelesini anlatıyor. Kurtulan bu sekiz kişi bir cankurtaran botuna sığınarak Kuzey Atlantik sularında mavinin dehşetiyle yüzleşecekler. Bu mücadelenin yanı sıra saldırıyı kimin yaptığı ve denizin ortasından onlara katılacak davetsiz bir misafirin bildikleri hepsini bir çıkmaza sürükleyecek.

8 – Yeni Hayat

Dünyanın en ünlü şirketlerinden FedEx’in analist uzmanı C.Noland işi gereği sürekli olarak dünya çapında seyahatlar yapıyor. O kadar yoğun çalışması evlenmesine dahi fırsat vermiyor. Bir Noel gecesi aldığı telefonda yeni rotasının Malezya olduğu bildiriliyor. Yeni rotası için hazırlıklarını yapan Noland, bu yolculuğun onu nereye götüreceği hakkında hiç bir bilgisi olmadan uçağa biniyor. Uçağı sebebi bilinmeyen bir arıza sebebiyle Güney Pasifiğe düşüyor. Bu kaza sonucu bilincini yitiren Noland teknolojiden uzak ve tek başına hayatını sürdürebilecek mi?

7 – Şafak Harekatı

Dieter Dengeln deneyimli bir Amerikan Hava Yolları pilotudur. Pilotluk yaptığı dönem Vietnam Savaşı’nın en sıcak olduğu anlara denk gelmiştir. Sebebi budur ki bir uçuş sırasında aldığı saldırı sonucu uçağı düşürülür. Bu olay sonucunda düşmanlar tarafından bir kampta tutulmak üzere esir olarak alınır. Onun gibi bir çok esirin bulunduğu kampı stratejik olarak çözmesi ve oradan bir an önce kaçması gerekmektedir. Dengeln diğer esirlerinde hayatını kurtarmak için ölümü dahi göze alacaktır.

6 – Kon-Tiki

Thor Heyerdahl uzun sürecek bir macera için yelken açmaya hazırlanıyor. Norveçli bir kaşif olan Heyerdahl’ın planı okyanusu 5 kişi ile geçmek. Bu maceranın başlıca sebebi ise Heyerdahl’ın dünyaya Güney Amerikalıların Kolomb’dan önce okyanusu aşarak Polynesian adalarında yaşadığını ispat etmek. Bu macera için gerekli fonu borç alarak ve insanlardan bağış toplayarak sağlayan Heyerdahl 101 günde 8000 kilometreyi aşıp o adaya ulaşmaya çalışacak. Bu olay basınında ilgisini çekecek.

5 – 127 Saat

Dağcılıkla uğraşan Aron Ralston kimsenin haberi olmayacak bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuğun onun hayatında neleri değiştireceği hakkında hiç bir bilgisi yoktur. Utah yakınlarında kocaman bir kaya parçası onun sıkışmasına sebep olur. 5 Gün boyunca yaşamak için savaşmak zorunda kalacak Ralston, içinde bulunduğu zor durum ve psikolojinin onu yenmesine izin verecek mi?

4 – Pi’nin Yaşamı

Hindistan’dan yola çıkan ve hedefi Kanada olan yük gemisi, içinde bulunan tüm canlılar ile batar. Bu kaza sonucunda sadece bir filika su üstünde durmayı başarır. Bu can kurtaran filikasının içinde ise Pi isimli 16 yaşında bir çocuk, bir orangutan, vahşi bir Bengal kaplanı, tek bir ayağı sağlam olan zebra ve bir sırtlan bulunmaktadır. Tüm ailesinide denizde kaybeden Pi isimli genç, kendi sonununda aynı olacağını düşünürken içindeki yaşam arzusu onun kaderini nasıl belirleyecek?

3 – Yerçekimi

Bir tıp mühendisi ve emekliliğini son bir yolculuk ile yapmak isteyen deneyimli bir astronotun yönetimindeki uzay mekiği, ilk yolculuğuna başlar. Her şey sıradan gibi gözükürken mekiğin alacağı darbe onun çalışamaz hale gelmesine sebep olacaktır. Tıp mühendisi DR. Ryan Stone ve astronot Matt Kowalsky uzay boşluğunda bir başlarına kalacaklardır. Uçsuz bucaksız karanlığın onları yenmesine izin vermeyecekler olsalar dahi, içinde bulundukları zor durum umutlarını tüketmeye başlayacak. İnsana yaşam veren oksijenin bitişi, tehditi çok daha fazla arttıracak. Bu durumdan kurtulabilecekler mi?

2 – Özgürlük Yolu

Başımı alıp gidesim var sözünü en iyi açıklayan film olan İnto The Wild (Özgürlük Yolu) bu kategori için unutulmayacak olan filmlerdendir. Zengin bir ailenin çocuğu olan Christopher başarılı bir mezuniyet sonrasında hayatının kararını verecektir. Mezuniyetinden sonra ailesinin kendisi için verdiği davette yaşamak istediği hayatın bu olmadığını düşünen Christopher, tüm mal varlığını bağışlayarak yaşamın hiç görmediği yanını görmek için tehlikeli bir maceraya çıkar. Alaska’nın uçsuz bucaksız ormanlarında hayatta kalmaya çalışacak olan Christopher hayatının en önemli dersini alacak.

1 – Marslı

Filminin yanı sıra kitabıda başyapıtlar arasında giren bu yapım, Nasa’nın Marsa bir ekip yollaması ile başlıyor. Bu keşif ekibi marsta inceleme yaparken doğanın onlara cevabı şiddetli bir kum fırtınası oluyor. Bu fırtına sonucu ekip geri çekilme kararı alıyor. Fakat bu esnada geride biri kalıyor ve ekibin lideri geri kalanı tehlikeye atmamak için ondan vazgeçiyor. Öldüğü düşünülen astronot, fırtınadan sağ çıkıyor ve tek başına hiç bilmediği bir gezegende hayatta kalma mücadelesi veriyor. Gıdasını ve oksijenini en verimli şekilde tüketerek ölümü biraz daha yavaşlatmak zorunda.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Show TV Kuaförüm Sensin yarışmasının yeni jüri üyesi Bülent Ersoy oldu
29 05 2020 - 11:42
Esra Erol’da Tuğçe’nin Ankara’ya yanına gittiği kişi Tayfun Pehlül Akbıyık çıktı
29 05 2020 - 09:47
Doya Doya Moda 28 Mayıs Perşembe puan durumu: Günün birincisi kim?
28 05 2020 - 13:46
Survivor 27 Mayıs ödül oyununu kim kazandı? Tartışmalar geceye damga vurdu
27 05 2020 - 19:09
Lezzet Düşkünleri 27 Mayıs Çarşamba hangi takım kazandı?
27 05 2020 - 15:23
Danla Bilic Survivor Cemal Can’a şifreli mesaj vermek için şekilden şekle girdi
27 05 2020 - 14:49
Yorum Yap
1
Tüm Yorumlar
 • Berkay
  Berkay 1 sene önce

  Yıldızlararası gibi bir filmin bırakın ilk 3 te olmaması hele ilk 10 da olmaması aşırı saçma yeterince araştırılmadan yayınlanmış bir liste (-)

  Cevapla
  6