Yakında Dünya’ya Göktaşı Çarpabilir! – ESA’nın Açıklaması ve Detaylı Bilgiler

Son günlerde Dünya gündemi ESA'nın bu açıklaması ile çalkalanıyor. ESA'da görev yapan bilim insanlarına göre eylül ayının başlangıcından itibaren Dünya büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir.

08.06.2019 - 18:41
30.06.2019 - 16:36
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Son günlerde Dünya gündemi ESA’nın bu açıklaması ile çalkalanıyor. ESA’da görev yapan bilim insanlarına göre eylül ayının başlangıcından itibaren Dünya büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Bu tehlike şuan için düşük bir ihtimal dahilinde gözükse de insanların paniklemesine neden oldu. Bu açıklamaya göre 2006 QV89 isimli ve çapı yaklaşık 50 metre olan bir göktaşı, Dünya’ya çarpabilir. ESA’ya göre bu ihtimal eğer gerçekleşirse göktaşının Dünya’ya ulaşması 9 Eylül 2019’u gösteriyor.

Dünya zaten her dakika yüzlerce göktaşının saldırısına maruz kalıyor fakat bu göktaşlarının çapları çok küçük olduğu için yeryüzüne ulaşamadan havada parçalanıyorlar. Fakat QV89 atmosfere girdikleri anda havaya karışan göktaşlarına nazaran büyüklüğü sebebiyle yeryüzüne ulaşabilir. Yakın tarihimize baktığımızda bu tür bir ihtimalin imkansız olmadığını biliyoruz. 15 Şubat 2013 tarihinde yaşanılan ve tarihe Chelyabinsk faciası olarak adını yazdıran göktaşı çarpışmasında binlerce insan yaralandı. Maddi olarak çok büyük bir hasar bıraktı.

ESA’ya göre bu ihtimal şuanda 7000’de 1. Çok düşük bir ihtimal gibi gözükse de evrenin büyüklüğü hesap edildiğinde aslında önemli bir değer olduğunu hatırlayabiliriz. Bilim insanlarına göre bu ihtimal gerçekleşirse yeri henüz belli olmasa da bir yıkıma sebebiyet verebilir. Sosyal medyada göktaşının büyüklüğü çok abartılsa da, dünyamızın büyüklüğünü de göz önüne aldığımızda eğer ki canlı olmayan bir araziye düşerse bu facia bilançosu çok düşük bir şekilde geçebilir.

7000’de 1 olarak belirtilen bu ihtimal ESA’nın araştırmayı yaptığı anı kapsıyor. Göktaşının Dünya’ya ulaşmasına milyonlarca kilometrelik yolu var bu sebeple QV89’un herhangi bir başka gök cismi ile çarpışması veya rotasının sapması gibi ihtimaller olduğunu da belirtelim. Bu ihtimallere göre de aynı zamanda bu tehdit ortadan kalkabilir yada kesinleşebilir.

 

 

Yorumlar (5)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Ömer 2 ay önce

Diyelim ki çarpacak elden ne gelir azrail gelince

Yasir 2 ay önce

S 400 leri koyun ucagi vuruyo nuda havada parcalasin amk

Mert 2 ay önce

Arkadaşlar benim babam astronot açıklamasına gore bu doğru şiddet 008.5 olacak hız 89.0 olacak buyuklugu 88.0.6 eni .666.0 olacak cok buyuk bu sey 19 haziranda olacak hakınızi şimdiden helal edin

Furkan 2 ay önce

Lan hep öyle diyorlar sonra hiç birşey olmuyor

H 2 ay önce

Y

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim