1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yakında Dünya'ya Göktaşı Çarpabilir! - ESA'nın Açıklaması ve Detaylı Bilgiler
Yakında Dünya'ya Göktaşı Çarpabilir! - ESA'nın Açıklaması ve Detaylı Bilgiler

Yakında Dünya'ya Göktaşı Çarpabilir! - ESA'nın Açıklaması ve Detaylı Bilgiler

Son günlerde Dünya gündemi ESA'nın bu açıklaması ile çalkalanıyor. ESA'da görev yapan bilim insanlarına göre eylül ayının başlangıcından itibaren Dünya büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir.

A+A-

Son günlerde Dünya gündemi ESA'nın bu açıklaması ile çalkalanıyor. ESA'da görev yapan bilim insanlarına göre eylül ayının başlangıcından itibaren Dünya büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Bu tehlike şuan için düşük bir ihtimal dahilinde gözükse de insanların paniklemesine neden oldu. Bu açıklamaya göre 2006 QV89 isimli ve çapı yaklaşık 50 metre olan bir göktaşı, Dünya'ya çarpabilir. ESA'ya göre bu ihtimal eğer gerçekleşirse göktaşının Dünya'ya ulaşması 9 Eylül 2019'u gösteriyor.

Yakında Dünya'ya Göktaşı Çarpabilir! - ESA'nın Açıklaması ve Detaylı Bilgiler

Dünya zaten her dakika yüzlerce göktaşının saldırısına maruz kalıyor fakat bu göktaşlarının çapları çok küçük olduğu için yeryüzüne ulaşamadan havada parçalanıyorlar. Fakat QV89 atmosfere girdikleri anda havaya karışan göktaşlarına nazaran büyüklüğü sebebiyle yeryüzüne ulaşabilir. Yakın tarihimize baktığımızda bu tür bir ihtimalin imkansız olmadığını biliyoruz. 15 Şubat 2013 tarihinde yaşanılan ve tarihe Chelyabinsk faciası olarak adını yazdıran göktaşı çarpışmasında binlerce insan yaralandı. Maddi olarak çok büyük bir hasar bıraktı.

ESA'ya göre bu ihtimal şuanda 7000'de 1. Çok düşük bir ihtimal gibi gözükse de evrenin büyüklüğü hesap edildiğinde aslında önemli bir değer olduğunu hatırlayabiliriz. Bilim insanlarına göre bu ihtimal gerçekleşirse yeri henüz belli olmasa da bir yıkıma sebebiyet verebilir. Sosyal medyada göktaşının büyüklüğü çok abartılsa da, dünyamızın büyüklüğünü de göz önüne aldığımızda eğer ki canlı olmayan bir araziye düşerse bu facia bilançosu çok düşük bir şekilde geçebilir.

7000'de 1 olarak belirtilen bu ihtimal ESA'nın araştırmayı yaptığı anı kapsıyor. Göktaşının Dünya'ya ulaşmasına milyonlarca kilometrelik yolu var bu sebeple QV89'un herhangi bir başka gök cismi ile çarpışması veya rotasının sapması gibi ihtimaller olduğunu da belirtelim. Bu ihtimallere göre de aynı zamanda bu tehdit ortadan kalkabilir yada kesinleşebilir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum