Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yağmurlu Havalarda Sürücüler İçin Güvenli Yolculuk İpuçları

Yağmurların oldukça sert görüldüğü kış mevsiminde yol çıkmadan önce alınacak bazı önlemler hem yolculuğunuzun daha rahat hem de daha güvenli bir hale dönüşmesine neden olur.
Eklenme:
 Yağmurlu Havalarda Sürücüler İçin Güvenli Yolculuk İpuçları

Yağmurların bol olduğu mevsimin içerisinde olduğumuz şu günlerde kendi araçları ile uzun yola çıkanların oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Islak bir zeminde yolun daha kaygan olduğu düşünüldüğünde alınması gereken önlemler bir kat daha artmaktadır. Bunun için bazı ipuçları sürücülerin ve yanındaki yolcuların hayatları bakımından oldukça büyük bir önem kazanmaktadır.

Aracınızın Bakımı ve Lastikler

Yola koyulmadan hemen önce her zaman olduğu gibi mutlaka aracımızın lastiklerindeki havayı kontrol etmemizin önemi oldukça büyüktür. Bunun için periyodik bakımına da özen göstermemiz gerekir. Amortisörler ile birlikte fren ayarının da yapılması gerekmektedir. Kış lastiği bunun için çok önemlidir. Araç içerisinde cam ve üflemeler kontrol edilmeli ve ayrıca sileceklerin doğru bir şekilde çalışıp çalışılmadığına da bakılmalıdır.

Direksiyon Ayarı

Kişiler genelde soğuk aylarda kalın giysilerle direksiyon başına geçer. Ayağımızdaki botların bile sürüşe engel olduğu bazı zamanlarda görülmektedir. Hem oturuş şeklimiz hem de hareket alanımızı buna göre belirlemeliyiz. Bunun için yağmurlu havalarda oturuş şeklimiz her zaman dik bir konumda olmalıdır.

Cam Buharı

Araç içerisinde yağmurlu havalarda genelde camların buharlı olması kaçınılmazdır. Bunun için araç içi spreyler ile birlikte klima sıcaklığının kademeli olarak artışının sağlanması buna karşı alınabilecek en iyi önlemler arasında yer alır.

Araç Arası Mesafe

Yağmurlu bir havada öndeki araç ile olan mesafe her zaman hayat kurtarır. Normal havalara göre yağmurlu bir havada araç mesafesinin iki katına kadar çıkarılması güvenli bir sürüş için çok önemlidir.

Hızı Ayarlama

Yağmurlu havada normal bir hızın %30’u kadar daha yavaş gitmek uzmanlar tarafından da benimsenmiştir. Yağmurun sürekli devam ettiği ve oluşan su birikintileri nedeni ile hız düşürmek oldukça önemlidir.

Ani Fren

Yağmurlu havada çok sık sert ve ani frene basmak iyi değildir. Bunun yerine motor ya da kademeli fren tercih edilmelidir. Fren yerine hızı normal olarak ayarlamak ya da aşırı hız yapmamakta oldukça önem arz eder.

Farı Açık Tutun

Yağışlı havalarda gündüz vaktinde bile farı açık tutmak güvenlik için önemlidir. Bunun için yola çıkmadan önce mutlaka farlarınızı kontrol etmenizde fayda vardır. Sisli havalarda dörtlüler ile sis farını açmakta önemlidir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
10 Haziran Çarşamba Günlük Burç Yorumları
10 06 2020 - 11:06
9 Haziran Günlük Burç Yorumları
9 06 2020 - 15:04
Kadir Gecesi’nde hangi dualar okunur? Kadir Suresi Türkçe meali ve okunuşu
18 05 2020 - 10:22
Çiçekçiler 10 Mayıs’ta açık olacak mı? Anneler Günü’nde çiçekçiler açık mı
9 05 2020 - 17:17
Anneler Günü hediyesi fikirleri 2020! Anneler Gününde ne hediye alınır?
3 05 2020 - 16:55
Gelinim Mutfakta fıstıklı revani tatlısı yapılışı
1 05 2020 - 14:07
Yorum Yap