Yağlı yemeklerin doyumsuzlaştırdığı ve iştah kontrolünü bozduğu ortaya çıktı

Bazı insanlar sürekli fast food tüketip hiçbir zaman tam olarak doymadığını söyler. Bilim insanları geçen günlerde yaptıkları çalışmalar sonucunda yağlı yemeklerin sadece obeziteye değil aynı zamanda iştah kontrolünün bozulmasına da yol açtığını keşfetti. Şimdiye kadar araştırmalar yağlı yemeklerin bedenin kilo kontrol mekanizmasını bozduğu yönünde sonuçlanırken şimdi insanın psikolojik kontrolünü de etkilediği ortaya çıktı.

13.08.2019 - 12:44
13.08.2019 - 12:47
Yorum Yap
1 dk okuma süresi
Vücudumuzdaki pek çok organ gibi bağırsaklarımızda da sindirimin yanı sıra iştahla da alakalı bir miktar hormon salgılanıyor. Bu hormonlardan bir tanesi de beynimize yemek yememiz gerektiğini söylemekle yükümlü olan GIP hormonu. Yağlı yemekler ve obezite ise bu hormanu oldukça fazla seviyede tetikleyerek sürekli yemek yememiz gerektiğini hatırlatıyor.

Leptin’in vücudumuzdaki tek işlevi iştahı yönetmek olmasa da en önemli ve bilinen sorumluluğu bu. Yaş hücreleri leptin üretir. Bu hormon da hipotalamusa ne zaman yemeyi bırakması gerektiğini söyler. Bu doğrultuda obez insanlarda normalden çok daha fazla leptin vardır ancak bu durum iştahı bastırması gerektiğinin aksine daha kontrolsüz hale getirir. Leptin direnç sisteminin bozulması sebebiyle birey yemek yemeyi normalden çok daha geç bir zamanda bırakıyor.

Leptin direnci ile GIP hormonu arasında kuvvetli bir bağ var

Araştırmacılar, yıllar boyunca süren araştırmaların ardından Leptin direnci ile GIP arasında fazlasıyla kuvvetli bir bağın olduğunu buldular. GIP, yani Gastrik inhibitör polipeptid adı verilen bu hormon, yemek yeme isteğini kontrol eder. Obez kişilerde de bu seviye normalden çok daha fazladır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim