Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yağlı güreş nedir nasıl oynanır? Yağlı güreş malzemeleri ve kuralları nelerdir?

Son Güncelleme:
 Yağlı güreş nedir nasıl oynanır? Yağlı güreş malzemeleri ve kuralları nelerdir?

Kısmetin bel kısmı güreşçilerin ellerini sokabilmesi için 4 parmak genişliğinde ve kavranabilmesi için de kalın olur. Kalın olan bu bölüme kasnak denir. Kısmetin diz kapak kısmındaki bölümüne de şiraze denir ve bu da bir sicimle bağlı bir haldedir. Yağlı güreş malzemeleri olarak sadece kısmet vardır.

Cazgır kime denir?

Yağlı güreşin en değerli yanlarından biri yarışmaların müzik eşliğinde ve dua ile yapılıyor olmasıdır. Cazgır adındaki sunucu, pehlivanları meydana çağırıp izleyicilere takdim ettikten sonra “İki yiğit çıkmış meydana, ikiside birbirinden merdane.” şeklinde bir duaya başlar.

Cazgır duasını bitirdikten sonra pehlivanlar birbirleriyle uyumlu bir şekilde ellerini ve kollarını karşılıklı sallayarak peşreve denilen bir figüre başlarlar. Sonrasında sol diz üzerine çökülerek sağ el sırasıyla yere, dize, dudağa ve anla 3 defa değdirilir. Bu, pehlivanlıların seyircilere selam verme şeklidir.

Yağlı güreşin kuralları nelerdir?

Pehlivanın rakibini sırtüstü getirmesi geleneksel yağlı güreşin en temel ve halk tarafından da en çok bilinen kuralıdır. Rakip yerdeyken sırtüstü getirilerek veya ayaktayken srtının üstüne düşürülerek tuş yapılmasına denilir. Rakibin yere oturmasına açık düşürmek denir. Ayrıca rakibin sırtı yere gelmemiş olsa bile arkaya doğru ya da yaz poziyonda yere düşerse kurallar gereği maçı kaybetmiş olur.

Çivi yukarı hareketi nedir?

Bir diğer temel hareketin adı da çivi yukarıdır. Rakip ayaklarından tutularak baş aşağı getirilir ve sırtı yere gelecek şekilde düşürülürse güreş kazanılır. Güreşçilerden biri diğerini kucaklayıp ayaklarını yerde keser ve bu şekilde en az 3 adım atarsa yine güreş kazanılmış olur. Buna ise yağlı güreş de tartarak yenmek denir.

Yağlı güreş müsabaka süresi ne kadardır?

Her sene yağlı güreş takvimi güncellenmektedir. Yağlı güreşte müsabaka süresi ortalama 30 dakikadır. Bu süre zarfında güreşin sonucu belli olmazsa 10 dakikalık uzatmaya gidilir. Bu uzatma süresinde de eşiklik sağlanır ise süresiz uzatmaya gidilip ilk puanı alan pehlivan galip ilan edilir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mucize Doktor Dizisi Neden Bu Kadar Tuttu
6 11 2019 - 12:39
Müge Anlı Nazife Demirel Videosu Hakkında Açıklama Yaptı
4 10 2019 - 13:37
Volkswagen Türkiye’yi Tercih Edince Bulgarlar Çılgına Döndü
4 10 2019 - 12:56
Fatih Terim Devre Arasında Kadar Yeni Bir Onyekuru İstiyor
4 10 2019 - 10:56
Chloe’den Geçtiğimiz Aylarda Boşanan Serdar Ortaç Gizemli Bir Kadınla Yakalandı
4 10 2019 - 10:27
Sosyal Medyada Türkiye’nin Milli Değerlerine Ve Şehitlere Küfürler Yağdıran Çocuk Gözaltına Alındı
3 10 2019 - 21:01
Yorum Yap
1
Tüm Yorumlar
 • yguuhl
  yguuhl 10 ay önce

  çok beğendim yagli gures bilmeyenler için çok iyi

  Cevapla
  4