Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yağlı Ciltlere Özel Bakım Önerileri

Son Güncelleme:
 Yağlı Ciltlere Özel Bakım Önerileri

Cilt tipiniz yağlı ise özellikle yüzünüzün sürekli parlamasıyla ve yağlanmasıyla başa çıkmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Sağlıklı bir cilt görünümü için vücut yağa ihtiyaç duysa da, fazla yağlı görünen cilt sizin için son derece rahatsız edici olabilir. Peki, yağlı cildin bakımı nasıl olmalı?  Yağlı ciltlere özel bakım önerileri ile cildinizdeki yağ oranını dengeleyebilir ve fazla yağlı görünmesinin önüne geçebilirsiniz.

Cildiniz neden yağlanır?

Cildin yağlı görünmesine neden olan pek çok etken vardır. Bunlardan biri de genetik faktörlerdir. Ayrıca vücudunuzdaki bazı hormonların az ya da fazla çalışması da cildinizin yağlanmasına sebep olur. Yanlış ürün seçimi ve kullanımı da yağlı bir cilde sebep olabilir, mevsim ve hava koşullarına bağlı olarak özellikle bunaltıcı derecede sıcak ve nemli havalarda cildiniz daha çok yağlanır ve parlar.

Yüzünüzdeki yağın cildinizin temiz ya da kirli olmasıyla çoğu zaman bir alakası yoktur. Çünkü yüzünüzdeki yağ, hormonlarınızın çalışmasına bağlı olarak dengeli ya da fazla üretilir. Eğer cildiniz çok yağlı olduğu için sürekli yüzünüzü yıkarsanız, hormonlarınız cildiniz kuruduğu için daha çok yağ üretir ve cildiniz daha da yağlı görünür. Dolayısıyla cilt tipiniz yağlıysa yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defadan fazla yıkamamalısınız.

  • Sağlıklı beslenin

Sürekli aşırı yağlı ve şekerli ürünler tükettiğinizde hem vücudunuz hem de cildiniz yağlanır. Bu yüzden doğal ve besleyici yiyecekler tüketerek sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

  • Yüzünüzü günde 2 defa temizleyin

Hangi cilt tipine sahip olduğunuz fark etmez, yüzünüzü sabah kalkınca ve gece uyumadan önce 2 defa cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yıkamalısınız. Özellikle yağlı cilt tipi için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmelisiniz. Bu ürünler cildinizin fazla yağlı görünmesini engelleyerek yağ oranını dengeler. İçeriğinde salisilik asit bulunan temizleyiciler yağlı ciltlerin temizliği için uygun bir seçenektir.

  • Haftada bir defa kil maskesi yapın

Kil, cildi fazla yağdan arındıran bir maddedir. Düzenli olarak haftada bir defa kil maskesi yapmak cildinize iyi gelir. Bunun için 1 yemek kaşığı yeşil kil ve bir miktar ılık suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Kuruduktan sonra ılık suyla durulayın.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap