Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Son Güncelleme:
 Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Birçok insan yağlı cildinden şikayet etmektedir. Çevresel ve genetik faktörlere bağlı bir durum olan yağlı cilt çoğu zaman sivilce sorunları ve siyah noktalara neden olabilmektedir. Bunların yanında cildin nem dengesi de bozulacağı için erken yaşlanmaya kadar varabilecek sonuçlar da görebilirsiniz. Ancak doğru cilt bakımı ve temizlenmesi ile yağlı cilt problemi azaltılabilir. Önemli olan nokta ise ürünlerin güvenilir ve doğru tipte ürünler olmasının yanısıra düzenli olarak kullanılmasıdır.

  1. Cilt temizliği

Cildin üzerinde oluşan yağın kirlilik ile bir alakası bulunmamaktadır. Aksine hormonal bir durumdur. Bu nedenle cildi sürekli temizlemek yanlıştır. Bunun yerine cilt tipinize uygun bakım ürünlerini kullanmalısınız. Böylelikle yağ dengeniz korunur. Cildinizi temizlerken yumuşak hareketler ve ılık su kullanın.

  1. Kil maskeleri

Kil maskeleri yağlı ciltler için oldukça ideallerdir. Doğal kili ılık su yardımıyla krem haline getirip kullanabilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra yaklaşıp 15 dakika bekleyin ve durulayın. Her hafta kullanmanız gereken bu maske cildinizin yağ oranını dengeleyecektir.

Kil maskesi dışında aloe vera ya da farklı tür maskeler de deneyebilirsiniz.

  1. Nemlendirici

Yağlı cilde sahip olan insanlar çoğunlukla nemlendirici kullanmaktan kaçınırlar. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Yağlı cilt aslında nemsizdir ve nemini kaybetmektedir. Bu nedenle güvenilir bir markadan edindiğiniz ve yağlı ciltler için özel olarak üretilen, yağ oranı az fakat nem oranı yüksek olan su bazlı nemlendiriciler sizler için oldukça uygun bir tercih olacaktır. Nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

  1. Makyaj temizleyici ve tonik

Özellikle makyaj kalıntıları ciltte oluşan yağ oranını arttırmaktadır. Bu nedenden dolayı her makyajınızdan sonra yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemelisiniz. Aksi takdirde cilt sağlığınız tehlikeye girebilir. Temizleyici olarak glikolik asit ya da salisilik asit içeren ama alkol içermeyen güvenilir bir temizleyici kullanın. Makyaj temizleyicinizin içinde yağ olmamasını tercih edin. Tonik seçimi olarak da yağlı ciltler için üretilen bir ürün tercih edin. Toniği her gece yatmadan hemen önce uygulayın. Toniğinizin içinde alkol olmadığından emin olun. Yüz temizleyicilerinde ise jel ya da köpük temizleyiciler yağlı ciltler için daha iyi sonuç vermektedir. Bunların yanında cildinize düzenli aralıklarla peeling yapmayı deneyebilirsiniz.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap