Yağı Fazla Kaçan Yemekleri Kurtarmanın Püf Noktaları

Mutfakta başımıza zaman zaman aksilikler gelebiliyor. Bazen yemeğin tuzunu fazla kaçıra biliyoruz bazen yemeğin dibi tutuyor bazen kaynayan süt kesiliyor ya da yemek çok fazla yağlı olabiliyor. Peki, yağı fazla kaçan yemeği kurtarmak mümkün mü? İşte yağı fazla kaçan yemeği kurtarmanın püf noktaları…
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
9 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Mutfak oldukça riskli bir ortam ve başımıza bazı aksilikler gelebilir. Fakat unutmayın ki mutfakta yaşanan her türlü aksilik için bir çözüm var. Küçük hatalar nedeniyle bundan sonra hiçbir yemeğinizi çöpe atmayın.

Sizlere bugün yanlışlıkla yağını fazla kaçırdığınız yemeği nasıl kurtaracağınızı anlatacağız. Mesela çorbamızı bundan sonra üstünde bir tabakaya var diye çöpe atmak zorunda kalmayacaksınız. Yine aynı şekilde yemeğiniz fazla sulu oldu diye israf olmayacak. Yağlı yediğiniz yemeklerin midenize verdiği rahatsızlıktan da sizleri kurtarıyoruz. Hazırsanız sizlere yağı fazla kaçan yemeği kurtarmanın püf noktaları neler hemen anlatalım.

Bir Küp Buz Sulu Yemeklerde Fazla Yağa Çözüm

Yemeklerde bulunan fazla yağ çekmek için en sık kullanılan yöntemlerden biri buz. İki şekilde buz sayesinde yemeklerdeki fazla yağı çekebilirsiniz. Birinci yöntem de yemeğin içerisinde bir kalıp buz atarak, kısa süre içerisinde yağın buz kalıbı etrafında toplandığını görün. Fakat, baştan uyaralım bu yöntem biraz acele yapmanız gereken bir yöntem. Yani buz erimeden hemen yağı toplamalısınız ve tencerenin içerisinden çıkarmalısınız. Eğer bu yemeğin içerisinde erirse yemeğinizin kulağımı bozulabilir.

Yemekteki fazla yağı çekmek için buzda yapabileceğiniz iki yöntem ise daha az risk taşıyor. Bir kağıt havlu ya bir ya da iki küp buzu sarın ve tencerenin üzerinde bu havluyu dolaştırıp. Adeta bir mıknatıs görevi görecek olan buz, bir noktada fazla yağı toplayacaktır. Daha sonra bir kaşık yardımıyla aynı noktada biriken bu yağları tencerenin içerisinden çıkartabilirsiniz.

Bayat Ekmek de Çözüm Oluyor

Yemeğin fazla yağını şıp diye çekecek diğer bir yöntem ise bayat ekmek dilimleri. Özellikle kızartma tavaları içerisinde bir parça bayat ekmeğin iç kısmını kullanabilirsiniz. Ekmek içi fazla yağın içine çekecek ve bu sayede sizin yemeğinizin fazla yağlı olmasını engelleyecektir. Yine yemek yaptığını sırada yemek penceresinin içerisine bir dilim bayat ekmek koyarak fazla yağı emmesini sağlayabilirsiniz. Pilavlar için ne bu ya ondan rahatlıkla kullanılabilecek bir yöntemdir.

Çiğ Patates Yağı Emer

Çorba ya da sulu yemeklerinizin yağını fazla kaçırdıysanız yine çözümsüz değilsiniz. Çiğ patates bu konuda sizin imdadımıza yetişiyor. Kabuklarını soyduğunuz bir çiğ patatesi ikiye bölün ve daha sonra tencerenin içerisine bırakın. Patates yağı çektikten sonra tencerenin içerisinden çıkarabilirsiniz.

Marul Yaprağı Çorbalar İçin Kurtarıcı

Genellikle en fazla yağlı yaptığımız yemekler çorbalardır. Fazla yağ çekmek için en farklı yöntemlerden biri de marul yapraklarını kullanmak. Bir yaprak marulu çorba tenceresinin üzerine bırakmanız durumunda fazla yağı kısa sürede ettiğini göreceksiniz.

Kızartmalar İçin En Bilinen Yöntem Kağıt Havlu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Son olarak herkesin en çok bildiği yöntemden bahsedelim. Kağıt havlu, sulu olmayan yemeklerde ve özellikle kızartmalarda imdadımıza yetişiyor. Kızartmaların üzerine ya da altına kağıt havlu sererek fazla yağı emmesini sağlayabilirsiniz. Patlıcan ve patates gibi fazla yağ çeken kızartmalar için tabağın hem altında hem de üstünde kağıt havlu kullanabilirsiniz.

Not: Elbette Bunlar bizim sizler için önerebileceğimiz pratik yöntemler. Evinizde kendinizin uyguladığı ya da başka yerlerden duyduğunuz bu şekilde pratik bilgiler varsa sitemizin yorum bölümünden bizlerle ve diğer takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

 

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com