Windows, iOS ve Android Platformlarında DNS Değişikliği Nasıl Yapılır?

NAVİGASYONWindows 10 DNS DeğiştirmeDNS Jumper ve Programla DNS DeğiştirmeAndroid DNS DeğiştirmeiOS DNS DeğiştirmeGüncel DNS Adresleri DNS, adres çubuğunda yer alan linklerin sayısal IP değerine verilen isimdir. Windows işletim sistemlerinde herhangi bir ayar yapılmadığı sürece DNS sunucuları otomatik olarak seçilmektedir. Yasaklı sitelere girilememesinin temel sebebi, yasaklı sitelerin otomatik ayar kullanan kullanıcılar için kapatılmasıdır. DNS değiştirildiği takdirde […]

19.06.2019 - 0:15
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

DNS, adres çubuğunda yer alan linklerin sayısal IP değerine verilen isimdir. Windows işletim sistemlerinde herhangi bir ayar yapılmadığı sürece DNS sunucuları otomatik olarak seçilmektedir. Yasaklı sitelere girilememesinin temel sebebi, yasaklı sitelerin otomatik ayar kullanan kullanıcılar için kapatılmasıdır. DNS değiştirildiği takdirde yasaklı sitelere giriş yapılabilmektedir.

DNS değişikliği sadece yasaklı sitelere giriş için değil, gizlilik açısından da kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda DNS yerine VPN kullanımı çok daha popüler olsa da bu araçlar genellikle ücretlidir ve DNS ücretsiz bir çözüm olarak hala daha popülerliğini korumaktadır.

DNS değiştirme işlemi Windows 10, Android ve iOS gibi işletim sistemlerinde farklılık göstermektedir. Bu yazımızda da birbirinden farklı bu platformlarda nasıl DNS değiştirilebileceğini anlatacağız.

Windows 10 DNS Değiştirme

Windows 10 işletim sisteminde Başlat’a tıkladıktan sonra “Ağ Bağlantılarına” tıklayın ve Bağdaştırıcı seçeneklerine gelerek değiştir butonuna basın.

Kullandığınız internet bağlantısını seçin ve sağ tıklayarak “Özellikler” butonuna basın.

Bu alana geldikten sonra da İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) tıkladıktan sonra “Özellikler” butonuna tıklayın.

Daha önce ayar yapılmamış ise bu alanda “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğine tıklayın ve DNS adreslerini girin.

DNS Jumper ve Programla DNS Değiştirme

DNS Jumper programı Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 gibi birçok işletim sisteminde çalışabilen basit ve etkili bir DNS değiştirme programıdır. Tamamen ücretsiz ve yasal bir program olan bu programla sadece birkaç tıklamayla DNS değişikliği yapabilirsiniz.

Programda tanımlı olarak birçok DNS adresi bulunmaktadır ve bu tanımlı sunucuların hepsi seçilebilmektedir. DNS değişikliğini yanlış yaptığınızda internet bağlantınız kesilebildiği için böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda programdaki default yani başlangıç ayarlarına da dönüş yapabilirsiniz.

Programın kullanımı anlatmak gerekirse, programı resmi sitesinden indirin ve rar dosyasından çıkarın. Programı rardan çıkardıktan sonra “1” numaralı yerden herhangi bir sunucu seçin ve “Apply DNS” seçeneğini seçin ve programı kapatın.

Android DNS Değiştirme

Android Cihazlarda DNS değiştirmek için, Ayarları açtıktan sonra Wi-Fi seçeneğine tıklayın.

İşlem yapabilmek için Wi-Fi’nin aktif olması gerekmektedir ve bu alana geldikten sonra bağlı olunan bağlantıya gelerek uzun tıklayın ve karşınıza çıkan “Ağ Yapısını Değiştirin” butonuna tıklayın. Şifreyi Göster kısmının alt kısmında yer alan “Gelişmiş Seçenekleri Göster” butonuna tıklayın ve aşağıda yer alan “IP Ayarları” kısmından Statik IP seçeneğini seçin ve DNS kısmını doldurun.

iOS DNS Değiştirme

iOS işletim sisteminde de benzer ayarlar yer almaktadır. Herhangi bir iPhone cihazında Wi-Fi’yi aktif ettikten sonra bir ağa bağlanın ve bağlanılan ağın sağ kısmında yer alan bilgi kutucuğuna tıklayın. DNS kısmında ilgili DNS adresleri yer almaktadır ve bunları aşağıdakilerle değiştirebilirsiniz.

Güncel DNS Adresleri

Level3 DNS

  • 209.244.0.3
  • 209.244.0.4

OpenDNS

  • 208.67.222.222
  • 208.67.220.220

Google DNS

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4
Bu adresleri kullanabileceğiniz gibi farklı DNS sunucularını da kullanabilirsiniz. Ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, bazı DNS sunucuları geç yanıt verdiği için size en uygun DNS adresinizi seçmelisiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim