Teknoloji

Windows 10’u Hızlandırma Yolları

Windows 10 gerçekten de kod yapısı oldukça verimli şekilde tasarlanmış bir işletim sistemi. Buna rağmen yine de sistem kaynaklarını ciddi oranda tüketen pek çok özelliğe sahip. Bu durum kullanıcıları Windows 10’u hızlandırma yolları aramaya iterken, alabileceğiniz bazı önlemler bulunuyor.

Eğer Windows 10 yavaşlama sorunuyla karşı karşıyaysanız ve bilgisayarınızın performansı eskiye göre düştüyse, işinize yarayacak ve sisteminizi eski hâline döndürecek birkaç tavsiyemiz var.

Windows 10’u Hızlandırma Yolları

Windows 10’u Hızlandırma Yolları: Windows 10 Nasıl Hızlanır?

1. Yeniden Başlatın

Her ne kadar çok basit bir ipucu gibi gözükse de, kimi zaman bazı kullanıcılar bilgisayarlarını haftalar boyunca açık bırakıyor ve sonucunda Windows 10 yavaşlaması meydana geliyor. Windows 10 uzun süreli beklemelerde uyku moduna geçse bile daha önce çalıştırılan işlemler devam ediyor. Bu da zamanla üst üste birikiyor ve bilgisayarı yavaşlatıyor.

Bu sorunu bilgisayarınızı her gün kapatarak çözebilirsiniz. İşiniz bittiğinde mümkün olduğunca açık tutmaktan kaçının.

2. Güncellemeler

Microsoft düzenli olarak Windows 10 için yeni güncellemeler yayınlıyor ve sistemdeki yaygın hatalar, performansı düşüren problemler ortadan kalkıyor. Bunların bazıları ufak tefek şeyler olsa da, bazıları da ciddi etkilere sahip.

Eğer bilgisayar performansınız düştüyse Windows menüsünü açın, arama kısmına ‘Güncellemeler’ yazın ve kontrol gerçekleştirin. Eğer önemli bir büyük güncelleme varsa mutlaka indirmeyi unutmayın.

3. Başlangıç Programlarını Kontrol Edin

Aynı anda çok fazla işlem gerçekleştiği zaman PC’de yavaşlama sorunu baş gösterebilir. Özellikle Windows 10 yeni açıldığında çok sayıda program birden çalışıyorsa performans düşecektir.

Başlangıç programlarınızı kontrol etmek için görev yöneticinizi açın ve Başlangıç sekmesine geçin. Burada başlangıçta açılmasını istemediğiniz programlara sağ tıklayın ve devre dışı bırakma seçeneğini işaretleyin.

Windows 10’u Hızlandırma Yolları

4. Disk Temizliği

Windows 10’da yer alan disk temizleme özelliği gerçekten de çok başarılı. Bunun bilgisayarı yavaşlatan geçici dosyaları kaldırabilir ve çerezleri, kalıntıları temizleyebilirsiniz.

Windows menüsüne tıklayarak disk temizlemeyi aratın ve sistem dosyalarını temizleyerek başlayın.

5. Kullanılmayan Programları Kaldırın

Bir çok PC markası bilgisayarlarını üçüncü parti yazılımlar yüklü şekilde satıyor ve bu da Windows 10’da yavaşlama sorununun baş göstermesine yol açıyor. Çoğu zaman bu programları hiç kullanmıyorsanız bile ve sabit diskinizde boşuna yer kaplıyorlar.

Bunları sistemden silmek için Denetim Masası – Program Ekle Kaldır yolunu izleyin ve gereksiz programların tamamını kaldırın. Önemli miktarda yer açtığınızda Windows 10’un hızlandığını da göreceksiniz.

6. Özel Efektleri Devre Dışı Bırakma

Windows 10 özel efektler konusunda biraz fazla yoğun. Varsayılan olarak yeni Windows’ların görsel yönü ağır basıyor fakat bu sistemin de yavaşlamasına yol açıyor. Dolayısıyla tavsiyemiz işleri biraz basitleştirip eski Windows sürümlerinde olduğu gibi kullanmanız olacaktır.

Windows menüsünü açıp arama kısmına Sistem yazın, ardından Gelişmiş Özellikler’den Performans Ayarları sekmesine geçin. Buradaki Görsel Efektler sekmesinden tikleri kaldırın ve etkiyi gözlerinizle görün.

7. Saydamlık Efektlerini Kaldırma

Animasyonlarda olduğu gibi Windows 10’daki şeffaflık efektleri de sistem performansını düşürüyor ve bilgisayarda yavaşlama meydana geliyor.

Saydamlık efektlerini kapatmak için Windows menüsünden arama kısmına Renk Ayarları yazın ve açılan pencerede aşağı inerek saydamlık efektlerini kapalı konuma getirin.

Windows 10’u Hızlandırma Yolları

8. RAM Ekleme

Bilgisayarınızın ve Windows 10’un genel hızı RAM – sanal bellek miktarından oldukça etkilenir. Windows 10’un akıcı bir şekilde çalışması için en azından 4GB RAM’e ihtiyacı vardır. Üstelik diğer uygulamaları ve video oyunlarını da hesaba katınca ihtiyaç duyulan RAM miktarı da artar.

En kolay çözüm ise bilgisayara daha fazla RAM takmaktır. Masaüstü bilgisayar ve laptoplarda RAM slotları bulunur, buraya bilgisayarın izin verdiği miktarda RAM eklemesi yapabilirsiniz.

9. SSD Kullanın

SSD bellekler geleneksel sabit disklere göre çok daha hızlı okuma ve yazma işlemi gerçekleştirirler. Mekanik hard diskler yavaş yavaş yerini SSD’lere bırakırken, bu ürünlerin fiyatı hâlâ biraz daha pahalı fakat kullandığınız zaman özellikle bilgisayarın açılış hızında ciddi bir artış fark edeceksiniz.

10. Sistem Bakımı

Windows 10’da genel performansı artıracak rutin sistem bakım özellikleri bulunmaktadır. Virüs tarama özelliği, güncellemeler ve disk birleştirme bunların arasında yer alır.

Zaman zaman sistem bakımına başvurarak bilgisayarınızın hem güncel, hem de stabil çalışmasını sağlayabilirsiniz. Başlangıç için de Denetim Masası’nı açın ve buradan Sistem ve Güvenlik yazan sekmeye girin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu