1. HABERLER

  2. KİMDİR?

  3. William Wilberforce Hakkında 10 İlginç Gerçek
William Wilberforce Hakkında 10 İlginç Gerçek

William Wilberforce Hakkında 10 İlginç Gerçek

A+A-

William Wilberforce, karşılaşmanız muhtemel tarihi isimlerden biridir. Ancak hakkında çok fazla şey bilinmez. İnançlarına göre iyileştirmeler yapmak için çok mücadele eden karakterli bir adamı temsil eden güçlü bir isimdir (içinde güç kelimesi vardır ). Bu inançlar, Britanya imparatorluğu boyunca köle ticaretini ortadan kaldırma konusundaki çalışmaları için övülmesine neden oldu ve derin dini inançtan kaynaklandı. Bununla birlikte, tüm sosyal meselelere gelince liberal bir şekilde aklı başında değildi ve mirası, dikkate değer olduğu kadar çelişkili olan karmaşık bir adamdı. William Wilberforce hakkında bu 10 ilginç gerçek sizi de çok şaşırtacak.

Gençliği Bir Ayrıcalık Ve Trajedi Karışımıydı

William Wilberforce'un böyle sosyal olarak ayrıcalıklı bir konumda doğmadığı ve dünyaya nasıl bu kadar etkisi olduğu konusunda çok soru işareti var. Büyükbabası, dünya ticaretinin gelişen işinde büyük miktarda para kazanan zengin bir tüccardı . Şair Andrew Marvell ve matematikçi Dr. Isaac Milner gibi mezunlarla övünen prestijli Hull Gramer Okulu da dahil olmak üzere, zamanın en iyi eğitim kurumlarından bazılarına gönderildi. Doğduğu aile evi hala ayakta duruyor, şimdi arazisinde Wilberforce heykelinin olduğu bir müze olarak kullanılıyor.

Ancak, sosyal anlamda şanslı olduğu halde şahsen çok fazla acı çekti. Küçük bir çocuk olarak bir dizi rahatsızlık yaşadı. Küçük yaşlarda, hayatı boyunca onu rahatsız edecek bir göz problemi başladı. 11 yaşındayken babası öldü, annesinin başa çıkmakta zorlandığı bir olaydı. Teyzesi ve amcasıyla, genç yaşta ayrılmak zorunda kaldığı içinde çok üzüldü.

William Wilberforce Hakkında 10 İlginç Gerçek

Pitt İle Arkadaşdı

William Pitt (şimdiye kadar hala) İngiltere Başbakanı seçilen en genç insandı. Modern Muhafazakar Parti olan Tory partisine paralel lider bir devlet adamı ve yöneticiydi. Wilberforce ve Pitt aynı yıl doğdular ve benzer bir zamanda parlamenter sisteme girerek Cambridge'deki öğrencilerle bir araya geldiler. Pitt, daha hırslı bir adamdı, daha çabuk yükseldi ve daha da parladı. Ancak, erken parlayan birçok kişi gibi, nispeten genç yaşta, 46 yaşında da hayatını kaybetti.

Wilberforce ve Pitt birçok politika fikrini paylaştı, ancak her konuda göz göze gelmedi. Pitt'in Wilberforce'u en iyi Parlamenter olarak görmemesi bile mümkün. Çünkü bakanlık görevlerinde arkadaşı için hiçbir ayrıcalık yapmadı. Wilberforce, Fransa ile olan sorunlarına barışçıl bir çözüm için bastırırken, Pitt'in şiddetle reddettiği ilişkilerinde belirli bir gerginlik vardı. Ancak, dostlukları Pitt'in ölümüne kadar bozulmadı.

Wilberforce Genç Bir Haberciydi

Wilberforce, farklı okullar ve akrabalar arasında langırt oynayarak geçirdiği süre boyunca özellikle Wimbledon akrabalarına düşkün oldu. Aynı akrabalar, kendisini ilgisini çeken ancak daha sonraları hayatında olmayacak olan bir Hıristiyanlık tarzıyla tanıştırdı. Dini öğretisi, tesadüfi ve farklı etkilere sahipti, ancak sonunda bir miktar meyve verdi.

Ancak, gerçekten dini idealleri kovalamak için bir dönüşüm geçirmesi gerekiyordu. Ondan önce, aslında oldukça canlıydı. Yerel parlamentodaki bulduğu boşluklarda içerdi ve kumar oynadığı ile bile tanınıyordu. Bu, arkadaşı Pitt'e benziyordu. Pitt'in aksine, Wilberforce'in çok sosyal olduğu biliniyordu.

O Sadece Mükemmel Bir Konuşmacı Değildi

Wilberforce boy olarak kısaydı, ama retorik olarak tam tersiydi. Küçük çerçevesi belki de bazılarını çok anlamlı bir şekilde konuştuktan sonra etkisini güçlendiren gücünün hafife alınmasına yol açtı.

Bu konuşma gücü, daha sonra elde edeceği başarılara yardım etmek içindi, ancak onu başından beri ün kazandıran başka bir işlevdi. Georgiana Cavendish'e (Devonshire Düşesi) göre, Galler Prensi Wilberforce'un şarkı söylediğini duymuştu.

William Wilberforce Hakkında 10 İlginç Gerçek

Köle Ticaretinin Kaldırılması İçin Bastırdı

William Wilberforce hakkındaki bu gerçek muhtemelen en iyi bilinendir. Hristiyanlığa dönüşümü, Afrika kölelerinin tedavisinin haksız olduğunu görmesine yardımcı oldu. 1791'de Wilberforce, bir süre önce gayri resmi olarak yer almasına rağmen, Köle Ticaretinin Kaldırılmasını Etkileyen Toplum'a katıldı. Toplum, ulusun Britanya İmparatorluğu adına yapılan suistimaller hakkında eğitilmesi umuduyla 12 erkek tarafından Londra'daki bir matbaada kuruldu. Wilberforce bu orijinal insanlardan biri değildi, fakat o bir parlamenterdi. Bu, köle ticaretinin ortadan kaldırılması için en iyi pozisyonda bulunanlardan biri olduğu anlamına geliyordu.

Çeşitli hareketler için bastırdı, ancak hükümette köle ticareti konusunda çok fazla anlaşmazlık vardı. Para kazanılırken, yaygın bir taciz de yaşanıyordu. Bir dizi parlamento eylemiyle Wilberforce bu suistimali sona erdirmeye yardımcı olacaktı. Belki de büyük konuşma yeteneği nedeniyle burada da başarılı oldu. Bununla birlikte, daha büyük bir makinede sadece bir dişli vardı. Bazı politikalara katılmamış olsalar da, Pitt de kaldırılmasını destekledi.

Köle ticaretine ilişkin kamuoyu görüşlerinin çoğu, Fransa hakkındaki görüşleri ile bağlantılıydı. Gerçekte, Fransız Devrimi gerçekleştiği için, Wilberforce, evdeki nedeni daha da ileri götürmek için devrimci baskıyı kullanmayı ümit etti. Ne yazık ki, Francophobia (Fransız karşıtı duyarlılık) çok çekiciydi, Fransa’nın istediği herhangi bir şey vardı, İngiltere’nin çoğu istemiyordu. Bu, Wilberforce'un girişimlerinde karşılaşacağı birçok başarısızlıktan biriydi.

Köleliğin Tamamen Ortadan Kalkması Değildi

Tartışılmaz olsa da Wilberforce, köle ticaretini kaldırmak için çok çalıştı, aslında köleliğin ortadan kaldırılması için çalışmadı. Bu, İngiltere'nin planlara dahil olmasını istemediği için değildi. Daha pragmatik bir öneriydi, eğer imparatorluk boyunca köle ticaretini kaldıracaklarsa, köleliğin kendisinin sürdürülemez olacağına dair bir öneriydi. Ancak bu pragmatizm her zaman en iyi hareket tarzı değildi.

Wilberforce hoşuna gitti, ancak milletvekillerine karşı etkin kalma arzusu bazen ne zaman olması gerektiğini tartışmayacağı anlamına geliyordu. İnancında kararlıydı, ama eyleminde her zaman kararlı değildi. Bazıları, İngiltere'nin sınıf sistemine olan kör inancının, gerekmediği zaman yüksek rütbeli olanlara güvendiği için geri adım attığını savunuyor. Belki de bu, düşsel idealizminde bir miktar bağlıydı.

William Wilberforce Hakkında 10 İlginç Gerçek

Daha İyisi Ya Da Daha Kötüsü Oldu

İyi olanı ve doğru olanı gördüğü şey için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan William Wilberforce kesinlikle iyiliğin nedeni için yaşadığına inanıyordu. Bununla birlikte, şu andaki prizmadan geriye bakarken, onun fikirlerinden bazıları en iyi ihtimalle anti-ilericidir. En kötüsü, bazıları insanlık dışı idi. Onun Evanjelist Hristiyanlığı, görgü kurallarında Reformların Reformu'na yol açan “görgü” lerde hata olarak gördüğü hakkındaki görüşlerine yol açmış olabilir. Bu, kamu ahlakını zor bir taslak yorumla kodlamak için dini bir kampanyaydı.

Wilberforce bu reform hareketine başlamamıştı, ancak 18. yüzyılın ortalarında bir nadas döneminden sonra yeniden saltanat yaptı. Esasen, kumar oynamanın pazar günü çalışmasına kadar her şeyin durdurulması için yapılan bir Puritan temyiziydi. Evlilik dışı ilişki, alkol, küfür etme gibi aslında kendisi için tüm eğlenceli şeylerden kurtulmak istedi.

İşçi haklarına ve İngiltere'nin sınıf sistemine olan yüksek inancına karşı durmaya çalıştı ve onu alt sınıflar boyunca muhaliflere doğru çalışmaya yönlendirdi (aynı zamanda kaldırılma bağlamında da biraz ironik bir şey). Kadın haklarına, hatta kadınlar tarafından yönetilen kölelik karşıtı örgütleri ve hatta sendikaları baskı altına aldı. İyi olduğunu düşündüğü şeyi istedi, ancak serbest konuşma ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi ortak hakların yanı sıra bireysel hakları da bastırarak yaptı.

Afyon Kullanıcısıydı

Her ne kadar Wilberforce'un gençlik düşkünlüklerinden bahsetmiş olsak da, her zamanki Hristiyanlığa dönüşmesi, kendisini incelemesinde oldukça acımasız olduğunu gördü. Hayatı boyunca girişken bir adam olarak kalırken, kültürel görüşlerinde daha sertleşti. Bu yüzden Wilberforce hakkındaki bu gerçek çok şok edici görünüyor. Mesela onun düzenli bir afyon kullanıcısı olduğu gerçeği.

Bazen parlamentoya gitmesi yasaklanan Wilberforce, mide-bağırsak sorunları çekiyordu. Belki de yaptığı işten stresle ilgili olarak, bu sorunu hayatı boyunca yaşadı. İmparatorluğun ticaret yollarından getirilen (belki de işten çıkarma görüşlerini göz önünde bulundurarak belki de ironik), afyon sadece tıbbi olarak görülüyordu. Afyon kullanımının sorunlu olduğu düşünülüyordu, ancak ömrünün sonuna kadar devam etti.

William Wilberforce Hakkında 10 İlginç Gerçek

Sadık Bir Babaydı

William Wilberforce bir kadın avcısı değildi, ama sonunda evlendi. Karısına ve çocuklarına karşı çok saygılıydı. Sağlık sorunlarında bile kendisini onlarla oyun oynayarak ve vakit geçirmeye adamıştır. Çocukları, Robert ve Samuel, babalarının ölümünden sonra onun hakkında bir kitap yazdı.

Kölelik Kaldırıldıktan Hemen Sonra Öldü

Wilberforce, köle ticaretinin kaldırılması için arkadaşlarıyla birlikte çok çalıştı. Avam Kamarası'na geçti ve Mart 1807'de kraliyet onayını aldı. Köle Ticaret Yasası, İngiltere’de genel olarak köleliğin kaldırılması yolunda atılan ilk adımdı. Wilberforce 1825'te kamusal hayattan vazgeçti, ancak 29 Temmuz 1833'e kadar yaşadı. köleliğin tamamen kaldırılmasına izin vermek için mecliste büyük imtiyazların verilmesinden 3 gün sonra da hayatını kaybetti.

Referanslar: archive.org, books.google.es memory.loc.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.