William Shakespeare Kimdir? Hayatı ve Eserleri

NAVİGASYONWilliam Shakespeare’in HayatıWilliam Shakespeare Hakkında BilgilerWilliam Shakespeare’in Eserleri Nelerdir? Yalnızca İngiltere’nin değil, tüm Dünya’nın en çok bilinen ve sevilen şairlerinden olan William Shakespeare klasik bilgilerle açıklamanın yeterli olmayacağı, çağının ötesinde büyük bir sanatçıdır. William Shakespeare kimdir, hayatı hakkında bilgiler ve eserleri hakkındaki yazımız aşağıda yer almaktadır. William Shakespeare adına yönelik birçok farklı dedikodu bulunsa da […]

03.07.2018 - 23:29
24.07.2018 - 16:54
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Yalnızca İngiltere’nin değil, tüm Dünya’nın en çok bilinen ve sevilen şairlerinden olan William Shakespeare klasik bilgilerle açıklamanın yeterli olmayacağı, çağının ötesinde büyük bir sanatçıdır. William Shakespeare kimdir, hayatı hakkında bilgiler ve eserleri hakkındaki yazımız aşağıda yer almaktadır.

William Shakespeare kimdir

William Shakespeare Kimdir?

William Shakespeare adına yönelik birçok farklı dedikodu bulunsa da her durumda üstün yeteneği ve zekası tartışılmaz bir sanatçıdır. Gerçek hayatı hakkında halen emin olunamayan şairin 1564 ve 1616 yılları arasında yaşadığı kabul görmektedir. Ancak birtakım görüşler bu ismin dahi sahte olduğunu ve bu isimde bir şairin asla yaşamamış olduğunu savunmaktadır. Kimliği ve hayatı tartışılıyor olsa da şairin unutulmaz ve dünyaca ünlü eserleri ile adının özdeşleştiği gerçektir.

William Shakespeare’in Hayatı

John Shakespeare zengin bir tüccarın ve Mary Arden isimli asil bir annenin oğlu olarak 26 Nisan 1564’te, İngiltere Stratford’un Avon kentinde dünyaya geldiği varsayılan Shakespeare, eğitim hayatı hakkında kesin bilgi bulunmasa da rivayetlere göre evlerinin yakınında bulunan King’s New School ile okul hayatına başladı.

Sekiz çocuklu bir ailenin en büyüğü olan Shakespeare Latince üstüne aldığı bu eğitim sürecinin ardından 18 yaşında evlenerek üniversite eğitimden mahrum kaldı. 26 yaşındaki eşi Anne Hathaway ile Susanna isimli bir kızları ve bundan 2 sene sonra Hamnet ve Judith isimli ikizleri oldu.

Şairin 1585 ve 1592 yılları arasında yaşamını nasıl geçirdiğine dair farklı görüşler mevcuttur. Bir kesime göre şair kendi ağzından bu dönemini ‘’kayıp’’ olarak nitelendirmiş, bir kesime göre bu yıllarda öğretmen olarak çalışmış, bir diğer kesime göre içinde bulunduğu bir davadan kaçmak için Londra’ya yerleşerek gizlenmiştir.

1592 yılında ismi yeniden gün yüzüne çıkan Shakespeare artık başkent Londra’nın tiyatrolarıyla birlikte anılmaya başlamıştır. Veba salgınlarına denk gelen bu senelerde tiyatrolar bir dönem kapatılsa da 1594 senesine gelindiğinde şair artık Chamberlain Topluluğu isimli bir ekiple çalışmaya başlamıştır.

William Shakespeare kimdir

William Shakespeare’in Hayatı

1603 senesinde Kraliçe Elizabeth’in ölümü ile birlikte adı Kralın Oyuncuları olarak değişen bir ekip için yazdığı oyunlar ile büyük bir servet alan Shakespeare, bu dönemde Stratford ve Londra arasında oldukça sık seyahatlerde bulundu. Edindiği servet sayesinde yalnızca doğduğu yerden iki büyük ev alan yazar, 1605 senesindeyse kilisenin vergi payı sahiplerinden oldu.

Nicholas Rowe isimli yazarın Shakespeare’e dair yazılmış ilk biyografi eserinde bahsettiği üzere Stratford’da inzivaya çekilerek son senelerini geçiren yazar 23 Nisan 1616’da hayata gözlerini yumdu.

William Shakespeare Hakkında Bilgiler

Hayatı oldukça tartışmaya açık olan ve hakkında hiçbir kayıttan emin olunamayan William Shakespeare için birçok söylenti bulunmakta, ancak yazılan biyografilere bakıldığında bazı ortak noktalarda tarihçiler hemfikir olmaktadır. Şairin hayatındaki değinmesi mümkün noktalar ise şu şekildedir:

Şairin hakkında hiçbir zaman var olmadığı ve farklı kişilerin şiirlerinin bu isme atfedildiği yönündeki efsaneler oldukça mantıklı gerekçelere dayanmaktadır. Çünkü tarih kayıtlarına bakıldığında ailesinin ve kızlarının okuma yazma dahi bilmediği görülen Shakespeare’in ileri seviye bir eğitimi de bulunmamaktadır. Verdiği eserlerdeki başarılar düşünülürse, böyle bir aile ve eğitim yapısına sahip bir yazarın gerçekten bu eserleri vermiş olma ihtimali birçok tarihçinin kafasını karıştırmaktadır. Ayrıca daha önceki senelerde yaşamış birçok Londra kökenli sanatçı hakkında bilgi bulunmasına rağmen Shakespeare hakkında hiç kayıt bulunamaması da oldukça ilginç karşılanmaktadır.

Şairin gündelik yaşamından kalma herhangi bir günce ya da karalama defteri bulunmaması da teorileri haklı çıkarmaktadır. Gerçeğin ne olduğu yönündeki inanışlara gelirsek, William Shakespeare imzasıyla eser veren kişinin Oxford Kontu Edward de Vere isimli bir asilzade olduğu düşünülmektedir. Kontun edebi eser vermesinin halkı etkilememek adına yasak olması ve hayatının malum eserlerdeki olaylara olan benzerliğinin büyük olması da düşünceler için adeta birer kanıt görevi görmektedir. Şairin gerçek kimliğine yönelik o kadar çok fikir geliştirilmiştir ki Libra eski lideri Muammer Kaddafi dahi Shakespeare’in Müslüman ve Arap olduğu yönünde yorumlarda bulunmuştur.

William Shakespeare kimdir

William Shakespeare’in Eserleri

William Shakespeare’in Eserleri Nelerdir?

Yazarın bir benzeri gösterilemeyen eserleri her ne kadar kendine ait olup olmadığı yönünde şüpheye verse de, tüm dünya gözünde adıyla özdeşleşmiştir. Şairin günümüze kadar gelmeyi başarmış 38 oyun, 2 uzun öykü, 154 sonesi ve birkaç da şiiri bulunmaktadır.

Shakespeare dendiği anda akla ilk gelen eser şüphesiz Romeo ve Juliet olmakla birlikte, Macbeth, Othello, Kral Lear gibi trajedi dalında verdiği eserleri de milyonlar tarafından bilinmektedir. Bir Yaz Gecesi Rüyası, Venedik Taciri, Hırçın Kız, On İkinci Gece isimli oyunlar şairin komedi dalında verdiği birçok eserden en ünlüleri olmakla birlikte, aynı zamanda iki öykü-şiir türünde eseri olduğu da bilinmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim