1. HABERLER

 2. HABER

 3. Vücut Kavitasyon Tedavisinin Faydaları ve Zararları
Vücut Kavitasyon Tedavisinin Faydaları ve Zararları

Vücut Kavitasyon Tedavisinin Faydaları ve Zararları

A+A-

Vücut kavitasyon tedavisi, güçlü bir basınç ışını ile yağ hücre zarlarını hedef almak için düşük frekanslı ultrason kullanır. Yağ hücrelerinin yapısı bu basıncı tolere edemez ve sıvı forma parçalanırlar. Ultrason dalgaları, yağ tabakası içinde, hücrelerin yapısının dayanamayacağı ve hücre zarının hızla parçalanabileceği bir titreşim yaratır. 3 cm kadar yağa sahip kişiler bu tedaviden fayda görebilir ve iyi tonlanmış bir vücuda ulaşabilir. Yağ azaltma teknikleri ile kullanıldığında, vücut kavitasyon tedavisi inanılmaz sonuçlar verebilir. Bugün sizlere kavitasyon tedavisinin faydaları ve zararları nelerdir, ondan bahsedeceğiz…

Vücut Kavitasyon Tedavisinin Faydaları ve Zararları

Vücut Kavitasyon Tedavisi Nasıl Çalışır?

Vücut kavitasyon tedavisi sırasında, yağ hücrelerinin hayatta kalması için gerekli olan zarlar bozulur. İşlem sırasında kulaklarınızdaki ses gibi bir ses bile duyacaksınız. Yağ hücreleri genellikle trigliseritlerden oluşur. Güçlü bir basınç dalgasına maruz kaldıklarında, yağ hücreleri arasında sıvıya dalarlar ve karaciğere, doğal metabolik işlemin bir parçası olarak lenfatik ve vasküler sistemlerden geçerler. Karaciğer vücut kavitasyonundan gelen yağı tanımlayamadığı için, vücudun normal mekanizmasını kullanarak işler. Bununla birlikte, sonuçlar kişinin yaşına, aile geçmişine ve cilt tipine bağlı olarak değişebilir.

Vücut Kavitasyon Tedavisinin Faydaları ve Zararları

Vücut Kavitasyon Tedavisinin Faydaları

Vücut kavitasyonu, bel, sırt, uyluk ve kalça etrafındaki ekstra yağ ve inçlerin giderilmesinde çabuk çalıştığı söylenen bir terapidir. Estetik etkilere ek olarak, bu prosedürü kullanmanın önerilen diğer vücut kavitasyon tedavisi faydaları şu şekildedir:

 • Çok yönlüdür: Bu işlem vücudunuzun hemen hemen her yerine aşırı yağ taşıdığınız her bölgeye uygulanabilir. Yaygın tedavi noktaları arasında uyluk, sırt, kalça ve karın sayılabilir. Bazı uzmanlar ayrıca üst kolunuz ve çeneniz gibi küçük alanları da buna dahil eder.
 • Non-invazivdir: Vücut kavitasyon tedavisi herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmez. Yani, bandaj, kan veya anestezi olmaz. Prosedür büyük ölçüde güçlü frekanslı ses dalgalarına dayanır ve herhangi bir fiziksel travmaya neden olmaz.
 • Doğaldır: Çevresindeki dokuları etkilemeden yağ hücrelerinin parçalanma bölgelerinde ultrasonik dalgalar uygulanır. Yağ hücreleri sıvı hale geldiğinde, kan dolaşımınıza girer ve vücudunuzu doğal metabolik süreçlerle terk eder.
 • Ağrısızdır: Şşlem sırasında veya sonrasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık yaşamazsınız. Hissedeceğiniz tek şey, yumuşak bir sıcaklık hissidir, çünkü dalgalar cildinizde ilerler.
 • Güvenlidir: Ses dalgaları yaygın olarak çeşitli terapötik ve tanısal prosedürlerde kullanılır. Cerrahi müdahale gerektiren diğer yağ azaltma prosedürleriyle karşılaştırıldığında neredeyse hiç risk yoktur.
 • Hızlıdır: En iyi sonuçları elde etmek için haftada bir kez gerçekleştirilen 6-8 seanstan geçmeniz gerekir. Her oturum sadece 30-60 dakika sürer; bu çalışma gününü bitirmek için öğle saatinizi hızlıca kullanabileceğiniz anlamına gelir. Aşağı zaman da yok. Yapmanız gereken tek şey bol su içmek ve kendinizi sulandırmak.
 • Çok kolaydır: Vücut kavitasyon tedavisinden en iyi şekilde yararlanmak için, bol su içmeniz, sağlıklı beslenmeniz ve hafif bir egzersiz programı sürdürmeniz gerekir. Tedavi seanslarınız için düzenli olarak ziyaret edin ve gerisini uzmanlara bırakın.
 • Anında sonuçlar sağlar: Sonuçları ilk oturumdan hemen sonra fark etmeye başlayabilirsiniz.
 • Etkili: Egzersiz ve diyetle yağ kaybetmediğiniz zaman, vücut kavitasyon tedavisi en etkili sonuçları sağlayabilir. Bu prosedür vücudunuzu yeniden şekillendirmek, selüliti ortadan kaldırmak ve her zaman özlemiş olduğunuz rakamı elde etmek için kullanılabilir.

Vücut Kavitasyon Tedavisinin Faydaları ve Zararları

Vücut Kavitasyon Tedavisinin Zararları

Her ne kadar vücut kavitasyon tedavisi bu kadar iyi ve etkili olsa da, dikkat edilmesi gereken birkaç yan etkisi vardır. Vücut kavitasyon tedavisinin zararları şu şekildedir;

 • Tedaviyi karın bölgesinde kullanıyorsanız, birkaç saat ishal benzeri bir durumla karşılaşabilirsiniz.
 • Bazı insanlar abdominal bölgelerinde hava gibi bir his hissederler.
 • Baş ağrısı.
 • Doldurma metal dişleriniz varsa diş ağrısı.
 • Cildinizin hassasiyetine bağlı olarak cildiniz, ekipmanla temas ettiğinde çürük olabilir.
 • Bazı insanlar tedavi sırasında kulaklarında biraz vızıltı veya çınlama sesi duyar.

Vücut Kavitasyon Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

Fetusu etkileyip etkilemediği bilinmediğinden hamile kadınlar tarafından kullanılması önerilmemektedir. Bazı çalışmalara göre, ses dalgaları doğmamış çocuğun işitme yeteneğini ve bağışıklık sistemini de etkileyebilir. Anne sütü gerekli besinleri vücudundan aldığından, toksinler anne sütüne sızabilir ve emzirme sırasında bebeğin vücuduna girebilir. Bu nedenle emziren anneler için de önerilen bir işlem değildir. Kısırlık tedavisine giren kadınlar da bu işlemden kaçınmalıdır.

Vücut kavitasyon tedavisi 18 yaşından küçük kişilere de önerilmemektedir. Ergenlerin hormonları hala önemli değişiklikler geçiriyor. Yağ depoları kalıcı değildir, çünkü vücutları hala gelişmekte ve büyümektedir. Yani, sadece yetişkinler için tavsiye edilir.

Bunun dışında, aşağıdaki koşullara sahip kişilerin vücut kavitasyon tedavisinden geçmeleri de tavsiye edilmez:

 • Kalp hastalığı
 • Hipertansiyon
 • Şeker hastalığı
 • Cilt problemi
 • Böbrek veya karaciğer problemleri
 • Osteoporoz
 • Depresyon
 • Yüksek kolesterol düzeyleri
 • Fibromiyalji
 • Epilepsi
 • Malign tümörler
 • Metal implantlar veya protezler
 • İrritabl barsak sendromu
 • Fiziksel eksiklikler veya malformasyonlar
 • Psikiyatrik veya psikolojik durum

Sonuç olarak, vücut kavitasyonu tedavisi herkes için güvenli ve etkili bir prosedürdür, ancak hamileyseniz veya emziriyorsanız, yukarıdaki sağlık koşullarından herhangi birine sahipseniz veya antikoagülanlarla uzun süreli tedavi alıyorsanız, kaçınmalısınız. Anti-enflamatuarlar, antibiyotikler veya antihistaminikler tedaviyi etkileyebilir. Kadınların menstrüasyon sırasında karın bölgesinde bu işlemi yapmaları önerilmemektedir, çünkü kanamayı artırabilir.

Vücut Kavitasyon Tedavisinin Faydaları ve Zararları

Vücut Kavitasyon Tedavisi Öncesi Ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir vücut kavitasyon tedavisi prosedürü için gitmeyi düşünmeden önce, orta derecede aktif bir yaşam tarzı yaşamalı ve sağlıklı, düzenli bir diyet izlrmelisimiz. Tedavi seansından bir hafta önce, lipo uzmanınız her gün en az 8 bardak su içmenizi tavsiye eder. Vücudunuzdaki fazladan trigliseritleri ve yağları işlemden geçirmek için yeterli sıvılar gerekir, böylece prosedürle serbest bırakılabilirler.

Alkol tüketiminden kaçının, alkol serbest maddeleri işlenmesinde önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Karaciğerinizin işlevselliğini sınırlandırabilir. Ayrıca , cildinizin tedavi sırasında kullanılan ultrasonik dalgalara karşı hassasiyetini artırabileceğinden, bronzlaşmaktan kaçının. İşlemden sonra, tedavi sırasında salınan maddeleri işlemek için bol miktarda su içmeye ve düzenli olarak egzersiz yapmaya devam etmelisiniz.

Vücut Kavitasyon Tedavisi Etkili Midir?

Kavitasyon tedavisinin etkinliği anlaşılır bir şekilde sorgulanmıştır. Kolayca yağ aldığını iddia eden her tedavi gibi, tedavinin işe yaraması da genellikle gerçek etkinliğinden daha büyüktür. Bununla birlikte, kavitasyon tedavisini değerlendirmek için bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu gibi bir test, iki koşulun birlikte olmasından dolayı komplikasyonlar olabileceğinden, PKOS (polikistik over sendromu) ile obez hastaları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Yağ dokusundan yapılan iyi huylu tümörler olan lipomlar için invazif olmayan bir tedavi olarak kavitasyonun etkinliği üzerine bir çalışma yapıldı. Çalışma, ilk tedaviden sonra, çalışmada tedavi edilen tüm hastalarda lipomların yaklaşık dörtte biri oranında azaldığını bulmuştur. Obezite hastalarının tedavisine bakan başka bir çalışmada da bazı olumlu sonuçlar bulunmuştur.

Ancak, tüm çalışmalar bu tedavinin faydalarını göstermesine rağmen, aynı zamanda sonuçsuzdur. Hepsi, faydalarını kanıtlamak ve yan etkiler bakımından zararın azaltılmasını sağlamak için daha fazla çalışma yapılmasını tavsiye eder.

Vücut Kavitasyon Tedavisinin Faydaları ve Zararları

Sonuç

Vücut kavitasyonu tedavisi, diğerlerinden daha az invaziv ve karmaşık olan etkili bir ağırlık azaltma ve vücut şekillendirme prosedürü olabilir. Sağlıklı beslenir ve orta derecede aktif bir yaşam tarzı yaşarsanız, hamile ya da emzirmiyorsanız ve 18 yaşın altındaysanız ve listelenen sağlık koşullarından sıkılmıyorsanız, bu işlemi iki kez düşünmeden yapabilirsiniz. Egzersiz ve diyete cevap vermeyen yağlı vücut bölgeleriniz varsa, vücut kavitasyonu göz önünde bulundurulması uygun bir seçenek olabilir. Ultrasonik dalgalar kullanırken ekstra yağ hücrelerinin salınmasına yardımcı olan non-invaziv bir işlemdir.

Bununla birlikte, bir sarıcı kür değildir. Vücuttaki belirli yağ dokusu alanlarının giderilmesine yardımcı olmak için sadece bir yardımcıdır. Eğer tedaviyi yapabileceğinizi, sağlıksız yediğinizi, egzersiz yapmadığınızı ve hala kilo verebileceğinizi düşünüyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Tedavi kozmetik amaçlıdır ve bilimsel kanıtlar kesin olarak ispatlanıncaya kadar tedavi edilmelidir.

Referanslar:

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/study/NCT01622257 sect=X01256

https://www.researchgate.net/publication/289474673_The_use_of_stable_cavitation_in_non-invasive_treatment_of_localized_lipomas

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27179167

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.