1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Vücudunuzda K Vitamininin Eksik Olduğunu Gösteren 9 Önemli İşaret
Vücudunuzda K Vitamininin Eksik Olduğunu Gösteren 9 Önemli İşaret

Vücudunuzda K Vitamininin Eksik Olduğunu Gösteren 9 Önemli İşaret

Vücudumuz için vitaminlerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Fakat birçoğumuz vücudumuzda yeteri kadar vitamin var mı bunu bilmiyoruz. İşte vücudumuzda K vitamininin eksik olduğunu gösteren belirtiler…

A+A-

Vücudumuzda hangi vitaminin eksik olduğunu bilmek, bu eksikliğin ne gibi sorunlara neden olduğunu öğrenmek oldukça önemli. Bundan sonrasında sitemizde, vitaminler ve eksik olmaları durumunda vücudunuzda gösterdikleri belirtiler hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Önce K Vitamini ile başlayalım. İşte, Vücudunuzda K Vitamininin Eksik Olduğunu Gösteren 9 Önemli İşaret…

Vücudunuzda K vitamini eksik olduğunda ne gibi etkiler olur? Bugüne kadar belki de hiç farkında olmadığınız K vitamininin aslında vücudunuz için ne kadar önemli olduğunu bu yazımızın ardından çok daha iyi anlayacaksınız. İşte K vitamini eksikliğinin belirtileri…

Eskisinden Daha Çok Üşümek

Kansızlık, K vitamini eksikliğinin en önemli belirtisidir. Eskisine göre daha çok üşüdüğünüzü fark etmek, kansız olduğunuzun bir göstergesi olabilir. Güzel havalarda bile üşümeye başladıysanız, mutlaka bir doktora görünmenizde, kan durumunuza baktırmanızda yarar var.

Daha Hassas ve Moraran Bir Cilt

Cildin eskiye oranla daha hassas olması ve en ufak bir darbede bile morarması K vitamini eksikliğinin bir diğer belirtisidir. K vitamini eksikliği yaşadığınızda kan kolay pıhtılaşmaz ve vücudunuzda en ufak bir darbede bile morarmalar meydana gelir.

Kesilen Yerde Kanamanın Durmaması

K vitamini eksik olduğunda kanın daha uzun sürede pıhtılaştığını biraz önce de söylemiştik. Mesela kazara bir yerinizi kestiğinizde kanınız durmak bilmez. Daha önce hiç olmadığı kadar yoğun kanamalar oluyorsa, bu durumda da hiç zaman kaybetmeden doktorun yolunu tutmak iyi olacaktır.

Diş Eti Kanaması

K vitamininin vücut üzerindeki en önemli etkisinin kanın pıhtılaşmaması olduğunu başından bu yana söylüyoruz. Son dönemlerde durduk yere ya da fırçalama sırasında diş eti kanaması yaşıyor ya da bu sorunun arttığını görüyorsanız K vitamini eksikliğinden şüphe edebilirsiniz.

Ara Ara Burun Kanaması

Sadece bir yerinizi kestiğinizde ya da diş eti kanaması ile K vitamini eksikliği kendini göstermez. Bazen de bu K vitamini eksikliğinizi gösteren işaret ara ara yaşanan burun kanamaları olabilir. Eğer daha önce olmadığı gibi burun kanamaları yaşamaya başladıysanız mutlaka kan değerlerinizi ölçtürmelisiniz.

Regl Döneminde Eskiye Oranla Daha Fazla Kanama

Özellikle kadınlar, K vitamini eksikliği sorunu yaşayıp yaşamadıklarını regl dönemlerinde de anlayabilirler. Bu dönemleri düzenli olarak takip eden kadınlar kanamada artış görürlerse K vitamini eksikliği yaşadıklarını anlayabilirler.

İdrar ya da Dışkıda Kan Görülmesi

K vitamini eksikliğinin önemli belirtilerinden biri de tuvalete gittiğinizde idrar ya da dışkınızda kan görmenizdir. Bu durumda hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. Çünkü iç organlarda K vitamini eksikliği nedeniyle bir kanama meydana gelmiş olabilir.

Kemiklerde Ağrı

Kanın pıhtılaşmasında K vitamini eksikliğinin etkisinden dolayı, vücudumuzda başka etkiler de görülebilir. K vitamininin vücutta yeterli kadar olmaması protein emiliminin azalmasına da neden olur. Bu durumda kemik ve eklem ağrıları ortaya çıkar, kemikleriniz daha kolay kırılır.

Yeni Doğan Bebeklerin Göbeğinde Kanama

Yetişkinlerde olduğu gibi, yeni doğan bebeklerde de K vitamini eksikliği görülebilir. Bu eksiklik de bebeğin göbek kısmında kanama ile kendini gösterir. Böyle bir durum söz konusu olursa hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Önemli Uyarı: Eğer yukarıda saydığımız K vitamini eksikliği belirtilerinden en az birini bile yaşıyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. Yapılacak kan ölçümlerinin ardından doktorunuz size nasıl beslenmeniz gerektiğini belirterek, gerek görmesi durumunda da ilaç verecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.