Sağlık

Vücudunuzda B Vitamini Eksikliği Olduğunu Gösteren 8 Belirti

Küçük yaşlardan beri gerek okulda gerekse ailemizden boşa vitamin ve minerallerin önemini dinlemedik. Onlar vücudumuz için oldukça önemli ve gerçekten eksikliklerinde hastalıklar da kaçınılmaz. Bugün yine vücudumuzun ihtiyaç duyduğu B vitamininden ve eksikliği durumunda vücudumuzun bize hangi işaretleri verdiğinden bahsedeceğiz. B vitamini eksikliği nedir, B vitamini eksikliği durumunda vücudumuzda neler olur sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık…

Daha önce de bazı vitaminlerin eksik olması durumunda vücudumuzda görülen belirtilerden bahsettik. İsterseniz gelin şimdi B vitamini eksikliği nasıl belli olur bakalım;

Dalgınlık

Aslında B vitamininin bir çok türü vardır ama biz en çok B12 vitaminini biliriz. Dikkat dağınıklığı genel bir B vitamini eksikliğinin en belirgin belirtisidir. Son dönemlerde eskiye oranla çok dalgın olduğunuzu düşünüyor ya da çevrenizden bu yönde uyarılar alıyorsanız başta B1 ve B12 olmak üzere genel bir B vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Doktora gitmek bu durumda yapmanız gereken ilk şeydir. Gerekli ölçümleri yaptıktan sonra doktorunuz size almanız gereken takviyeleri söyleyecektir.

Dilde Kızarıklık, Çatlak ve İltihaplanma

Diliniz, B vitamini eksikliği yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için bakmanız gereken ilk yerdir. B vitamini eksikliği durumunda dilde Kızarıklık, yara ve iltihaplanmalar olur. Hiç bir neden yokken dilinizde bu şekilde anormal durumlar gözlüyorsanız, muhtemelen B vitamini alımında bir eksiklik vardır.

Deri Döküntüsü ve Kızarıklık

B vitamini eksikliğinin başka bir belirtisi de deride oluşan kızarıklık ve döküntülerdir. Çünkü B vitamini tam anlamı ile cilt dostudur ve cildi zararlı maddelerden arındırır. Yeteri kadar B vitamini almamanız durumunda vücudumuzda tepki olarak kızarıklık ve deri döküntüsü görülür.

Göz Kapağı İltihaplanması ve Pul Pul Olması

B vitamini eksikliği, cildinizin diğer yerlerinde olduğu gibi göz kapaklarınızda da döküntü ve iltihaplanmalara neden olur. Egzama ya da başka benzer bir rahatsızlığınız olmamasına rağmen göz kapaklarınızda iltihaplanma ya da kızarıklık gibi bir durumla karşı karşıyaysanız muhtemelen B vitamini alımınızda sorun vardır.

İştah Kapanması

Eğer kilo vermek ve iştahınızın kesilmesi için herhangi bir takviye almıyorsanız, anlam veremediğiniz bir şekilde iştahınız kesildiyse bunun da nedeni B vitamini eksikliği olabilir. Bu gibi durumlarda da mutlaka doktorunuza başvurmalı ve yardım almalısınız.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, özellikle bitoin adı verilen B 7 vitaminin eksik olması durumunda görülür. Normalden daha fazla saçlarınızın döküldüğünü gözlemlemeye başladıysanız genel olarak bir B vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Saç dökülmesi sorununu gidermek için B vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketebilir, aynı zamanda da saçlarınız için harici maske ve bakımlar kullanabilirsiniz.

Nefes Darlığı, Kalp Çarpıntısı

B ve D vitaminleri, vücudumuzda kan hücreleri üstünde en etkili vitaminlerdir. Özellikle B12 vitamini yoksunluğu olması durumunda kan değerlerimiz değişir, bu da bizi kalp damar hastalıklarına karşı savunmasız bırakır. Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı B vitamini eksikliğinin en önemli belirtileri olarak görülür. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kol ve Bacak Koordinasyonunu Sağlamakta Zorlanmak

B vitamini eksikliği ciddi belirtiler de gösterir. Onlardan biri de zaman zaman paniğe de neden olabilen kol ve bacak koordinasyonunu sağlamakta güçlük çekmektir. B vitamini alımınız yeterli miktarda değilse başta kol ve bacaklarınız olmak üzere vücudunuzun farklı bölgelerinde uyuşmalar görürsünüz. Bu durumda da hiç gecikmeden doktora görünmenizde yarar vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu