Haber

Vücudumuzda Folik Asit Eksikliği Olduğunu Gösteren 9 İşaret

Adını çok sık duyuyoruz, ama onun hakkında ne kadar şey biliyoruz? Folik asit nedir, folik asit eksikliği durumunda vücudumuzda neler olur, hangi belirtileri görünce folik asit eksikliğinden şüphelenmemiz gerekir ve en önemlisi de vücudumuzda folik asit ne işe yarar? Bu soruların yanıtını genelde bilmiyoruz. O halde hemen öğrenmeye başlayalım…

Folik Asit Nedir?

Folik asit B grubu vitaminlerden biridir. Vücudumuzdaki görevi ise yeni hücrelerin oluşumu, kan yapımı, DNA sentezi gibi vücudun kendi kendine sentezleyemediği durumlara yardımcı olmaktır. Yani folik asidin vücudumuzda hayati bir önemi vardır. Bu nedenle folik asit eksikliği durumunda vücudumuz hangi belirtileri gösterir birlikte bakalım istedir.

Vücudumuzda Folik Asit Eksikliği Olduğunu Gösteren 9 İşaret

Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri

Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri ile sizlerle birlikteyiz. Şimdi sayacağımız bu belirtilerin en azından bir tanesini bile görmeniz durumunda doktora başvurmanızda yarar var. Ölçümlerinizin yapılmasının ardından doktorunuz uygun görmesi durumunda folik asit takviyesine başlayacaktır. İşte folik asit eksikliği belirtileri

Bir Sebebi Yokken Yorgun ve Halsiz Hissetmek

Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde oldukça etkili olan folik asit eksikliği durumunda vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretemez. Bundan dolayı da kan dolaşımı ile taşınan oksijen miktarı düşer. İlk olarak halsizlik ve yorgunluk olarak kendini gösteren bu durumda nedensiz halsizlik yaşaranlarda folik asit eksikliği olabilir.

Nedensiz Kilo Kaybı

Son dönemlerde hiçbir neden olmamasına rağmen canınız bir şey yemek istemiyor, diyet ya da spor yapmamanıza ve düzenli beslenmenize rağmen kilo kaybediyorsanız, bunun da nedeni folik asit eksikliği olabilir. Çünkü bu belirtiler, folik asit eksikliğinin en yaygın belirtileri arasında yer alıyor.

Saçların Erken Beyazlaması

Erken yaşta saç beyazlaması için çok sayıda neden sayılabilir. Fakat, folik asidin de bu konuda önemli bir rol oynadığını unutmamak gerekir. Folik asit, saç köklerinde bulunan hücrelerin sağlığını da etkiler ve eksik olması durumunda buradaki hücreler işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiremez. Bu nedenle de saçlar güçsüzleşir ve hızla beyazlar.

Baş Ağrısı ve Vücutta Ağrı

Hücrelerin üremesi ve sağlıklı kalması üzerinde folik asidin çok etkili olduğunu sık sık söylüyoruz. Eksikliği durumunda başta baş ağrısı olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde ağrı olabilir.

Sebepsiz Baş Dönmeleri

Eğer vücudunuzda yeteri kadar oksijen olmazsa, beyninizde sağlıklı şekilde işlemez. Bu durum sinir sistemi üzerinde de çok etkilidir. Folik asit eksikliği söz konusu olduğunda nedensiz baş dönmeleri görülebilir.

Cildin Soluklaşması ve Kolay Üşüme

Folik asidin kırmızı kan hücreleri üretiminde etkin olduğunu başta da belirtmiştik. Fakat vücutta folik asit eksik olması durumunda günlük hayatınızda cilt renginin soluklaşması ve sarılaşmasından anlayabiliriz. Ayrıca folik asit eksikliği yaşayan kişiler, çok kolay üşür. Yani daha önce hiç üşümediğiniz havalarda bile üşür hale geldiyseniz, cilt renginiz fark edilir derecede solgunlaştıysa, zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanızda yarar var.

Ağız İçinde Yaralar

Ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesi için hücrelerin kendini yenilemesi ve üremesi oldukça önemli. Folik asit eksikliği söz konusu olduğunda hücreler sağlıklı şekilde işlevlerini yerine getirmediği için ağız içinde açılan yaralar kolay kapanmaz. Ayrıca dilinizin yapısında da değişiklikler meydana geldiğinden, yediklerinizden eskisi kadar tat alamamaya başlayabilirsiniz.

Nefes Darlığı

Kırmızı kan hücrelerinin yeterince üretilmemesine bağlı olarak oluşan oksijen eksikliğinin vücut için ciddi sorunlara neden olabileceğini söylemiştik. Eğer vücuttaki folik asit eksikliği giderilmezse ciddi belirtiler de görülmeye başlanabilir. Bunların başında ise kalp ritminde düzensizlikler, nefes darlığı ve kalp çarpıntıları görülebilir. Bu durumlarda hemen doktora başvurmak gerekir.

Sebepsiz Duygu Bozuklukları

Sinir sistemi üzerinde de vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin önemi büyüktür. Yeteri kadar oksijenin vücudunuzda dolaşmaması sonucunda sebepsiz yere depresif bir durum içine girebilirsiniz. Kendinizi nedensiz yere mutsuz, üzgün ya da kırgın hissediyorsanız, folik asit eksikliği bunun nedenlerinden biri olabilir.

Eğer yukarıda saydığımız belirtilerden biri ya da bir kaçı sizde varsa yapmanız gereken ilk şey hemen doktora başvurmak ve gerekli ölçümleri yaptırmak. Doktorunuz size gereken tedaviyi uygulayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu