1. HABERLER

  2. TANITIM

  3. VPN Nedir, Ne İşe Yarar ve VPN Nasıl Kurulur?
VPN Nedir, Ne İşe Yarar ve VPN Nasıl Kurulur?

VPN Nedir, Ne İşe Yarar ve VPN Nasıl Kurulur?

A+A-

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN Nasıl Kurulur?

VPN, bir cihazın internet üzerinde gizli ve şifreli bir şekilde başka bir cihaz üzerinden iletişim kurmasını sağlayan bir teknolojidir. VPN ile bilgisayarınızın ya da internete bağlandığınız cihazın internet bağlantısı gizlenir ve şifrelenir. VPN ile değişen IP adresiniz sayesinde anonim olursunuz.

VPN Nedir?

VPN Nedir? VPN (Sanal Özel Ağ) 1996 yılında bir Microsoft çalışanının iki bilgisayar arasında Peer-to-peer (uçtan uca iletişim) ağ kurmasıyla ortaya çıkmıştır. Başlarda şirketler tarafından uzaktan çalışanların şirket ağına bağlanması için kullanılan VPN teknolojisi bireylerin kişisel veri ve bilgilerini korumaya olan isteği arttıkça 1996’dan günümüze büyük bir evrim geçirmiştir. VPN programları bu isteğin üzerine ortaya çıkmıştır.

VPN programları bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon sahiplerinin hızlı bir şekilde sanal özel ağ üzerinden internete bağlanmalarını sağlamaktadır.

Normal şartlarda evde mevcut olan yerel ağınız üzerinden bilgisayarınızla internete bağlandığınızda internet servis sağlayıcınız internet üzerinde iletişim kurduğunuz bütün cihazları; yani bütün web sitelerini, bu web siteler ile ne zaman iletişim kurduğunuzu ve ne kadar süre iletişim kurduğunuzu görebilir. İnternet servis sağlayıcınız bilgisayarınızın internetteki diğer cihazlar ile iletişim kurabilmesini sağlamak adına ona eşsiz bir internet protokol (IP) adresi atamaktadır.

VPN programı ile internete bağlandığınızda bilgisayarınızın IP adresi kullandığınız VPN programının sunucusunun IP adresi ile yer değiştirmektedir çünkü internete bu VPN sunucusu üzerinden bağlanırsınız. VPN programı aynı zamanda veri paketleriniz VPN sunucusundan çıkmadan önce çeşitli şifreleme yöntemleri ile şifrelenmesini sağlamaktadır.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN ne işe yarar? VPN programı ile değişen IP adresiniz ve VPN programının veri paketlerinize sağladığı güvenlik ile birçok avantaj kazanırsınız:

  • VPN programı sayesinde internette anonimlik kazanırsınız. Cihazınız internetteki diğer cihazlar ile IP adresi üzerinden iletişim kurar ve IP adresi aslında fiziki konumunuza çok yakın bir konumunuzu internette ziyaret ettiğiniz web siteler ile paylaşır. VPN programı ile IP adresinizi küresel internetten gizleyebilirsiniz. Bu şekilde internette anonim olursunuz.
  • VPN programı ile erişime engelli web sitelere ulaşabilirsiniz. Erişime engellenen web sitelerin çoğu aslında erişime engellenmemektedir. Bu web siteye belirli IP adreslerine sahip internet kullanıcılarının erişimi engellenmektedir. Söz konusu bu olduğunda değişen IP adresiniz ile Wikipedia ve benzeri gibi erişime engelli web sitelere erişebilirsiniz.
  • VPN programı ile sınırsız internete ulaşabilirsiniz. VPN programı ile erişime engelli web siteler haricinde bulunduğunuz coğrafyada hizmet vermeyen web site ve web servislerinin içeriklerine VPN sunucunuzu değiştirerek bağlanabilirsiniz. Örneğin, Netflix ABD içeriklerine Türkiye’den ulaşmak için kullandığınız VPN programının ABD sunucusu üzerinden internete bağlanmanız yeterli olacaktır.

VPN Nasıl Kurulur?

VPN Nasıl kurulur? Bilgisayarınıza ya da benzer bir cihazınıza VPN kurmanız çok basit. Güvenilir bir VPN programı seçtikten sonra cihazınıza kurulumunu gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Peki, VPN programının güvenilir olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Öncelikle ücretsiz VPN programlarının IP adresinizi sızdırabileceğini, cihazınızdaki çevrimiçi aktivitelerinizi kaydedebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Ücretsiz VPN programlarının nasıl kazanç sağladıkları bir soru işaretidir. Çevrimiçi kişisel veri ve bilgilerinizi kaydederek üçüncü partilere satıyor olabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.