Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu

Eklenme:
 Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen bilim kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçti ve koronavirüs salgınında son durumu vatandaşlarla paylaştı. Bakan Koca’nın açıklaması sırasında ‘Virülans’ ifadelerini kullanması herkes tarafından merak konusu oldu. Birçok kişi internet üzerinde virülans ne demek, viral virülans ne demek gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakaları ile ilgili dün bilgilendirme yaptığı sırada viral virülans terimini kullandı. Bakan Koca açıklamasında güzel haberler verirken viral virülans günün konusu oldu. Birçok kişi bugün de internet üzerinde bu konuda arama yapmaya devam etti. Viral virülans nedir, viral virülansın etkileri nelerdir gibi soruların yanıtı haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Virülans nedir?

Bir mikrobun patojenliği yani onun hastalığa sebep olma yeteneğine virülans adı veriliyor. Mikropların mutlak anlamda hastalığa neden olma yeteneği için kullanılan bu terim, bir patojenin ne derecede hastalık yapabileceğini ifade ediyor. Ekolojik terimi de bulunan virülans, bir parazitin yol açtığı konak organizmadaki evrimsel uyumun azalması anlamına geliyor.

Virülans virüsleri

Viral virülans ise enfeksiyona yol açan ve meydana gelen viral hastalığın ciddiyetini tanımlıyor. Bakterileri ne hastalığa neden olma yeteneğini belirleyen faktörler ise enfeksiyon yapan bakteri sayısı, vücuda giriş yolu, konak organizmanın savunma mekanizmalarının olan etkisi ve virülans denen bakterilerin kendilerine has özellikleri oluyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Çocukları hastalıktan korumanın yolları
4 10 2020 - 09:46
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Yorum Yap