Virtopsi Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

NAVİGASYONVirtopsi Nedir?Virtopsi Nasıl Yapılır?Virtopsinin Avantajları Nelerdir?Virtopsinin Dezavantajları Nelerdir? Ölüm nedenlerini ortaya koymada kullanılan tek yöntem olarak bildiğimiz otopsi, artık bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tarihin tozlu raflarına kaldırılmaya hazırlanıyor. Bu alanda bir yenilik olan ve sanal otopsi olarak tanımlanan virtopsi nedir, nasıl yapılır konularını aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz. Virtopsi Nedir? Cesede herhangi bir temasta bulunmadan, […]

12.07.2018 - 22:39
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Ölüm nedenlerini ortaya koymada kullanılan tek yöntem olarak bildiğimiz otopsi, artık bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tarihin tozlu raflarına kaldırılmaya hazırlanıyor. Bu alanda bir yenilik olan ve sanal otopsi olarak tanımlanan virtopsi nedir, nasıl yapılır konularını aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

virtopsi nedir

Virtopsi Nedir?

Virtopsi Nedir?

Cesede herhangi bir temasta bulunmadan, neşter gibi kan döken araçlara gerek duyulmayan, teknolojinin odak noktasına alınarak yapıldığı otopsi işlemlerine virtopsi deniyor. Bu yöntem dizisinin çıkışı 2000’lerin başına dayanmakta olup otopsinin çekimser kalınmasına yol açan tüm korkutucu imajını yerle bir eder bir nitelik taşıyor.

Dünyanın farklı bir noktası üzerinden başka bir noktada bulunan cesedin tek bir temas olmaksızın bilgisayar ekranı üzerinden objektif, detaylı ve üç boyutlu şekilde incelenmesine olanak veren bu teknik, daha önceleri Dover Hava Üssü’nde daha alt seviye bir versiyonla denenmiştir. Ancak sistemin asıl kullanıma uygun versiyonu 2006 senesinde İsviçre’de kullanılmaya başlamıştır. Sistemin geliştirme ekibinde yer alan Michael Thali’ye göre sistemin teknolojisi virtopsinin otopsinin yerini almasını sağlayacaktır.

Virtopsi Nasıl Yapılır?

Virtopsi merkezine getirilen cesedin tomografi cihazları ile genel bir taramasının yapılması ile başlayan süreç, vücudun yumuşak bölgelerinin detaylı görülmesi için manyetik rezonans ile görüntülemesi ile devam eder. Görüntüler elde edildikten sona gerekli görülürse nanometrik çalışabilen özel robotlar ile parça temin edilebilir. Tüm taramalar ve işlemler bittikten sonra uzman kişilerce elde edilen veriler değerlendirilir.

virtopsi nedir Virtopsi Nasıl Yapılır?

Virtopsinin Avantajları Nelerdir?

Otopsi esnasında incelenmesi fazlaca zaman alan yumuşak doku gibi yapılar, kullanılan teknoloji sayesinde virtopside çok daha kolay şekilde görülür. Öyle ki tüm işlem yarım saat içinde tamamlanmış olur. Bu hız özellikle yangın, deprem gibi toplu ölümle sonuçlanan doğal afetlerde önem teşkil eder.

Virtopot adı verilen yeni nesil robotlar sayesinde insan eliyle almanın mümkün olmadığı ya da riskli olduğu küçük yapılar kolayca alınabilir. Elde edilen tüm veriler mesafe önemli olmaksızın bir dosya haline getirilerek bilgisayar üzerinden aktarılabilir. Bu sayede kayıtların ya da cesetlerin eskimesi gibi bir endişe duymaksızın ilerleyen süreçlerde araştırma amacıyla bilgilere yeniden ulaşılabilir.

Temasın olmaması ve nanometrik boyutlarda çalışılması hem yetkili kişilerin bulaşıcı hastalık ya da enfeksiyon gibi mesleki yan etkilerden korunmasını sağlar, hem de dini açıdan hassasiyet duyan ölü yakınları için ceset bütünlüğü bozulmamış olur.

virtopsi nedir

Virtopsinin Avantajları

Birçok mahkemede otopsi sonuçları yerine üç boyutlu görüntüleme kullanılması çok daha avantajlı olacak olup, sadece doktor ya da uzman kişinin değil, hukuki görevlilerin de veriye ulaşması kolaylaştırılır.

Virtopsinin Dezavantajları Nelerdir?

Sistem ne denli avantajlı olsa da yüksek teknolojinin bir getirisi olarak yaygınlaştırılması konusunda güçlükleri kapsar. Öyle ki güncel maliyeti 1,98 milyon Amerikan doları civarında olup, kurumların maddi açıdan bu sistemi desteklemesi güçleşmektedir.

Sistem kaza, afet gibi durumlarda oldukça kurtarıcı olsa da hala DNA bozuklukları, viral enfeksiyona bağlı ölümler ve idiopatik hastalıklarda yeterli bilgiyi sağlayamamakta, bu nedenle gelişimine devam edilmesini gerektirmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim