Vintage Nedir? Vintage Modası Nasıldır? Vintage Tarz Nasıl Giyinilir?

NAVİGASYONVintage Nedir?Vintage Tarzın ÖzellikleriNasıl Vintage Tarz Oluşturulur? Vintage kelimesini giyim dünyasında oldukça sık duyuyoruz. Ancak yalnızca giyim modasına değil, araba sektöründen dekorasyon dünyasına kadar birçok alana hükmeden vintage modası hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz. Vintage Nedir? Eski dönemlere ait giyim, dekor, yaşam stili tarzına genel olarak vintage adı verilmektedir. En yaygın […]

12.08.2018 - 23:29
17.08.2018 - 23:43
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Vintage kelimesini giyim dünyasında oldukça sık duyuyoruz. Ancak yalnızca giyim modasına değil, araba sektöründen dekorasyon dünyasına kadar birçok alana hükmeden vintage modası hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

vintage

Vintage Nedir?

Eski dönemlere ait giyim, dekor, yaşam stili tarzına genel olarak vintage adı verilmektedir. En yaygın şekilde giyim dünyasındaki etkilerini gördüğümüz vinztage tarz 60’lar, 70’ler, 80’ler ve 90’lar dönemlerini kapsar. Ancak 70’ler dönemi özelleştirilmiş bir isim olarak retro adını alır.

Farklı dönemlerin belirgin parçaları günümüz modacıları tarafından senenin dikkat çeken renk ve desenleriyle harmanlanarak yeniden sunulur. Moda dünyasında giyim parçaları kadar aksesuar, çanta ve ayakkabı alanlarında da kendini etkin şekilde hissettiren bu tarzın ev dekorasyonu, mekan işletmeleri, araba ve motosiklet modelleri, saç modelleri ya da makyaj stilleri gibi birçok farklı yerde görülmesi mümkündür.

vintage

Vintage Dekor

Vintage Tarzın Özellikleri

Vintage tarzın oldukça genel bir kavram olmasından ve geniş bir zaman dilimini kapsamasından dolayı genelleme yapılarak açıklanması mümkün değildir. Ancak senelerin kendi içindeki dönemlerinin yansımaları aynı koleksiyon içerisinde yer bulur. Örneğin 60’lar modası baz alınarak oluşturulan bir defilede siyah ve beyaz renklerde düz kumaşlara, puantiye desenine, büyük şapkalara, midi etek boyuna, sivri burun ayakkabılara ve kare gözlüklere yer verildiğini görebiliriz. 70’ler modasını yansıtan giyim koleksiyonlarıysa daha canlı renklerin ön planda tutulduğu, bol paça pantolon gibi kendi dönemine göre yenilikçi parçaların görüldüğü bir çalışmadan oluşacaktır.

Nasıl Vintage Tarz Oluşturulur?

Vintage tarz oluşturmak için günümüzde bu konseptte hizmet veren hem sanal hem reel birçok mağaza bulunmaktadır. Dünyaca ünlü birçok markanın bu alanda koleksiyonları bulunduğu gibi tamamen butik tasarımlar oluşturan mağazalar aracılığıyla da vintage tarz giyim kombini oluşturmak mümkündür.

vintage

Vintage Giyim

Tercih edilen parçaların antika olması vintage tarz oluşturmak isteyenler için dikkat ve ayırt edilmesi gereken bir noktadır. Bir ürün 100 yaşından daha eskiyse bu antika kapsamına girmekte, vintage tarzın kapsamından çıkmaktadır. Mekan işletmecileri için bir konsept olarak kullanılabilen vintage dekorasyon için bu bilgi önemlidir. Kadife ve soluk renkli kanepeler, büyük duvar saatleri, ahşap zeminler, tuğla duvarlarla bu dekorasyon temsil edilebilir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim