1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Vertigo Hastalığının Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?
Vertigo Hastalığının Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Vertigo Hastalığının Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

A+A-

Vertigo, baş dönmesi etkisi yaratan, kişinin etrafındaki nesnelerin dönüyormuş gibi hissetmesi durumudur. Bir kişi vertigo hastalığına sahip ise, kendisini düşüyormuş, sallanıyormuş, dengede duramıyormuş gibi hisseder.  Vertigonun iki çeşidi vardır. Bu hastalığın tedavisi de vertigo türüne göre belirlenir. Tedavisinde hastalığın türüne göre ilaç verilir. Bu ilaçlar hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz fakat belirtileri baskılar. İlaç tedavisinin yanı sıra bazı hastalara fiziksel tedavi yöntemi ya da ameliyat uygulanabilir.

Vertigo Belirtileri

Vertigo hastalığının en belirgin belirtisi, baş dönmesidir. Fakat her baş dönmesi, vertigo hastalığına işaret değildir. Vertigoyu anlamanın baş dönmesiyle beraber oluşan birçok belirtisi vardır. Bunlar;

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İşitme kaybı
 • Kulak çınlaması
 • Halsizlik
 • Görme bozukluğu
 • Kuvvet kaybı
 • Kulakta doygunluk hissi
 • Ateş
 • Hissizlik

Vertigonun Sebepleri

Vertigoya sebep olan birçok durum vardır. Bunlardan ilki, pozisyona bağlı baş dönmesidir. Bu durum, zaman zaman ortaya çıkar. İyi karakterlidir ve birkaç saniyeden fazla sürmez. Vertigoya sebep olan bu durumun tedavisi kolaydır. %98 oranında da tedaviye cevap verir.

Bir diğer sebep, migrene bağlı olarak gelişen baş dönmesidir. Migren toplumumuzda birçok kişide görülen, en yaygın hastalıklardan biridir. Migren sebebiyle oluşan vertigonun ne yazık ki %100 tedavisi mümkün değildir. Bu yüzden bu hastalara, uygun bir yemek listesi yanında bir takım ilaçlar verilir. Böylelikle belirtiler biraz olsun hafifletilmeye çalışılır.

Vertigoya sebep olan hastalıklardan biri de Meniere hastalığıdır. Vertigoa belirtilerinde ki kulak çınlaması, uğuldaması, kulakta basınç hissi ve işitme kaybı bu hastalığın habercisidir. Eğer bu ataklar devamlı hale gelirse, işitme kaybı kalıcı hale gelir. Eğer bu hastalıkta tıbbi tedavi başarılı olmazsa, cerrahi yönteme veya kulak içi enjeksiyon yöntemine başvurulur.

Her hastalıkta olduğu gibi vertigo da erken teşhis edilip, tedavisi uygulanmalıdır. Böylelikle vertigo ile süre gelen birçok hastalığında önüne geçilmiş olur. Unutulmamalıdır ki vertigo her ne kadar hastalık olarak isimlendirilse de kesinlikle bir hastalık değildir. Başka hastalıkların bir belirtisi olarak vertigo ortaya çıkar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.