Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Vegan Nedir? Vegan Beslenme Nasıl Olur?

Son Güncelleme:
 Vegan Nedir? Vegan Beslenme Nasıl Olur?

Son dönemler de vegan ve vejetaryanlık kavramlarını oldukça fazla duymaya başladık. Vejeteryanlık, hayvansal gıdalar dışında, bitkisel beslenme tarzına denir. Veganlığı ise vejeteryanlığın daha katı hali olarak tanımlayabiliriz. Veganlığın ne olduğuna daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Vegan Nedir?

Veganlık, hiçbir hayvansal gıda içermeyen bir beslenme türüdür. Hayvanlardan üretilen bal, yumurta, süt, peynir, tereyağı bile vegan beslenme türünde kesinlikle yer almaz. Bunun yanında jelatin, et, balık, tavuk, sakatat gibi yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız demektir.

Beslenme şekillerinin yanı sıra veganlar, hayatlarında hayvanlardan yapılan herhangi bir eşyaya da asla yer vermezler. Örneğin; kürk giymezler. Gerçek hayvan derisi olan hiçbir eşyayı kullanmaz. Bu da veganların, aşırı hayvan sever olmalarından gelen bir durumdur. Dolayısıyla, veganlar dışlanmamalı, onların beslenme alışkanlığı asla eleştirilmemeli, çünkü veganlar aslında doğru ve olumlu bir hareket sergiliyorlar.

Vegan Beslenme Nasıl Olur?

Vegan ve vejeteryanlık kavramları ile birçok tartışma sebebi de ortaya çıkmıştır. Bu tartışmalardan en yaygın olanı, vegan beslenmenin sağlıklı olup olmadığıdır. Bu konuda pek çok araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalara dayalı olarak hayvansal gıdalardan alınan proteinlerin birçoğu, bitkisel gıdalarda da bulunmaktadır. Böylelikle protein açığı kesinlikle oluşmaz. Fakat burada dikkat edilmesi nokta B12 vitaminidir. B12 yalnızca hayvansal gıdalarda bulunur. Böylelikle veganlar B12 vitamin desteğini dışarıdan takviye olarak alırlar. Böylelikle bu önemli proteinin açığı da kapanmış olur.

Şimdi veganların nasıl beslendiklerine bir bakalım.

Tüm bu hayvansal ürünleri çıkardığımız da, geriye ne kalır diye düşünebilirsiniz. Fakat o kadar çok dünya nimeti var ki evrende, bu konuda asla çareler tükenmez. Hayvansal ürünler yerine bolca bakliyat tüketirler. Bunlara örnek olarak, nohut, mercimek, bezelye, fasulye, barbunya vb. kuru baklagiller gösterilebilir. Bu baklagillerin barındırdıkları protein miktarı kesinlikle tartışılamaz derecede fazladır. Bunların yanı sıra, örneğin; bal yerine pekmez, elma şurubu, üzüm şurubu vb. şuruplar kullanılır. Tereyağı yerine zeytinyağı veya bitkisel margarinler, fındık yağı, ceviz yağı vb. yağlar; et, tavuk, balık gibi ürünler yerine ise sebze yemekleri ya da tahıl yemekleri kullanılır. Ayrıca tahıl ürünlerini sayacak olursak birçok çeşit bulunur. Bunlar; yulaf, kinoa, kuskus, bulgur, mısır vb. tahıllardır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap