Vegan Nedir? Vegan Beslenme Nasıl Olur?

Son dönemler de vegan ve vejetaryanlık kavramlarını oldukça fazla duymaya başladık. Vejeteryanlık, hayvansal gıdalar dışında, bitkisel beslenme tarzına denir. Veganlığı ise vejeteryanlığın daha katı hali olarak tanımlayabiliriz. Veganlığın ne olduğuna daha ayrıntılı bir şekilde bakalım. Vegan Nedir? Veganlık, hiçbir hayvansal gıda içermeyen bir beslenme türüdür. Hayvanlardan üretilen bal, yumurta, süt, peynir, tereyağı bile vegan beslenme […]

28.05.2019 - 14:50
17.06.2019 - 12:58
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Son dönemler de vegan ve vejetaryanlık kavramlarını oldukça fazla duymaya başladık. Vejeteryanlık, hayvansal gıdalar dışında, bitkisel beslenme tarzına denir. Veganlığı ise vejeteryanlığın daha katı hali olarak tanımlayabiliriz. Veganlığın ne olduğuna daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Vegan Nedir?

Veganlık, hiçbir hayvansal gıda içermeyen bir beslenme türüdür. Hayvanlardan üretilen bal, yumurta, süt, peynir, tereyağı bile vegan beslenme türünde kesinlikle yer almaz. Bunun yanında jelatin, et, balık, tavuk, sakatat gibi yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız demektir.

Beslenme şekillerinin yanı sıra veganlar, hayatlarında hayvanlardan yapılan herhangi bir eşyaya da asla yer vermezler. Örneğin; kürk giymezler. Gerçek hayvan derisi olan hiçbir eşyayı kullanmaz. Bu da veganların, aşırı hayvan sever olmalarından gelen bir durumdur. Dolayısıyla, veganlar dışlanmamalı, onların beslenme alışkanlığı asla eleştirilmemeli, çünkü veganlar aslında doğru ve olumlu bir hareket sergiliyorlar.

Vegan Beslenme Nasıl Olur?

Vegan ve vejeteryanlık kavramları ile birçok tartışma sebebi de ortaya çıkmıştır. Bu tartışmalardan en yaygın olanı, vegan beslenmenin sağlıklı olup olmadığıdır. Bu konuda pek çok araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalara dayalı olarak hayvansal gıdalardan alınan proteinlerin birçoğu, bitkisel gıdalarda da bulunmaktadır. Böylelikle protein açığı kesinlikle oluşmaz. Fakat burada dikkat edilmesi nokta B12 vitaminidir. B12 yalnızca hayvansal gıdalarda bulunur. Böylelikle veganlar B12 vitamin desteğini dışarıdan takviye olarak alırlar. Böylelikle bu önemli proteinin açığı da kapanmış olur.

Şimdi veganların nasıl beslendiklerine bir bakalım.

Tüm bu hayvansal ürünleri çıkardığımız da, geriye ne kalır diye düşünebilirsiniz. Fakat o kadar çok dünya nimeti var ki evrende, bu konuda asla çareler tükenmez. Hayvansal ürünler yerine bolca bakliyat tüketirler. Bunlara örnek olarak, nohut, mercimek, bezelye, fasulye, barbunya vb. kuru baklagiller gösterilebilir. Bu baklagillerin barındırdıkları protein miktarı kesinlikle tartışılamaz derecede fazladır. Bunların yanı sıra, örneğin; bal yerine pekmez, elma şurubu, üzüm şurubu vb. şuruplar kullanılır. Tereyağı yerine zeytinyağı veya bitkisel margarinler, fındık yağı, ceviz yağı vb. yağlar; et, tavuk, balık gibi ürünler yerine ise sebze yemekleri ya da tahıl yemekleri kullanılır. Ayrıca tahıl ürünlerini sayacak olursak birçok çeşit bulunur. Bunlar; yulaf, kinoa, kuskus, bulgur, mısır vb. tahıllardır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim