Vegan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Vegan Diyeti Zayıflatır mı?

NAVİGASYONVejetaryen Diyeti Nedir?Vejetaryen Diyetinin Zararları Var mıdır?Vejetaryen Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Amerikalı yıldızların dünya çapında ün kazanmasını sağladığı vegan diyeti aslında hali hazırda birçok kişinin yaşam tarzı olarak benimsediği özel bir beslenme programı olarak karşımıza çıkmaktaydı. Zamanla yayılarak zayıflama amacıyla da tercih edilmeye başlanan vegan diyeti hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Beyonce, Shakira, Natalie […]

09.08.2018 - 23:55
17.08.2018 - 22:26
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Amerikalı yıldızların dünya çapında ün kazanmasını sağladığı vegan diyeti aslında hali hazırda birçok kişinin yaşam tarzı olarak benimsediği özel bir beslenme programı olarak karşımıza çıkmaktaydı. Zamanla yayılarak zayıflama amacıyla da tercih edilmeye başlanan vegan diyeti hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

vegan diyeti

Vegan Diyeti

Beyonce, Shakira, Natalie Portman gibi birçok dünyaca ünlü ismin tercihi halini alan vegan beslenme şekli yalnızca çevreciliğe ve hayvanlara karşı duyarlı bireylerin değil, doğal ve sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenlerin de tercih ettiği beslenme programlarından biri halini almıştır. Genel olarak hayvansal kökenli herhangi bir besinin yenmesinin yasak olduğu bir beslenme programı olarak açıklayabileceğimiz bu diyetin detayları aşağıda yer almaktadır.

Vejetaryen Diyeti Nedir?

Vejetaryen beslenmeden farklı olarak yalnızca et türlerinin değil aynı zamanda yumurta, süt ve peynir gibi örnekleri verilebilecek birçok hayvansal kökenli sanayi ürünü gıdanın da yasaklandığı vegan beslenmede, etin yerini doldurmak adına alternatif protein kaynakları ön plana çıkmaktadır.

Yeşillik çeşitleri arasından protein oranı en yüksek olanların tercih edilerek oluşturulduğu bu beslenme türünde, kişinin yeme alışkanlıkları komple değişmek zorundadır. Meyve, sebze e tahıl türlerine ek olarak baklagillerden de sağlanabilen protein, laktovejetaryen adı verilen bir alt grup tarafından istisna olarak süt ürünlerinden de temin edilebilmektedir. Yarı vegan adı verilen bir diğer alt grupsa kırmızı et haricindeki hayvansal gıdaları tüketmektedir. Ancak genel itibariyle vegan diyet nasıl yapılır sorusunun cevabı hayvan ve hayvan kökenli yiyeceklerin tamamen yaşamdan çıkarılmasıyla sağlanır, denilebilir.

Vejetaryen Diyetinin Zararları Var mıdır?

Vejetaryen diyet bir uzman kontrolünde ve belirli aralıklarla yapıldığı takdirde zarardan ziyade birçok fayda sağlamaktadır. Ancak vegan diyette protein kaynaklarının tamamen kısıtlı olması durumu daha hassas ve özen gösterilmesi şart kılar. Birçok diyetle kıyaslandığında kolesterol ve yağ oranının düşük olması nedeniyle obezite, kalp krizi, hipertansiyon gibi rahatsızlıkları önlemek için daha faydalı görülen bu diyetin, kilo verme haricinde de faydaları görülmektedir.

Vejetaryen Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Veganların dikkat etmesi gerekenler arasında birçok konu başlığı olsa da bunların içerisinde en büyük hassasiyet içereni proteindir. Besin grupları içerisinde en mahrum kalınması ihtimali yüksek olan grup proteinler olup, kişinin vücudunun yapım için gerekli duyduğu aminoasitleri temin etmesi ve bunun için yeme düzeninde çeşitliliğe olabildiğince çok yer vermesi önemlidir. Vücut protein kaynakları kullanılmaya başladığı zaman eğer temin edilmezse bu enerji deposunun yerini dolduramaz ve vücutta geri dönüşü zor reaksiyonlar meydana gelebilir. Bitkisel kaynaklı olsa da protein kaynaklarına gereken değer verilmeli, bu konuda ekstra özen gösterilmelidir.

vegan diyeti

Vegan Besinler

Hayvansal gıdalardan temin edilen bir diğer önemli içerik de çinkodur. Kandaki en değerli maddelerden olan çinkonun varlığı büyük önem taşırken bu konuda yarı vegan beslenenler daha şanslı olup deniz mahsullerinden çinkoyu temin edebilmektedirler.

Şüphesiz hayvansal gıdalarda yoğun şekilde bulunan bir diğer önemli mineral de kalsiyumdur. Brokoli, ıspanak, soya fasulyesi gibi sebzelerde süt ürünlerine veda eden veganlar için yeterli miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Söz konusu demir olduğunda yine ıspanak ve fasulyeye ek olarak kurutulmuş meyveler tüketmeye özen göstermek gerekir.

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıklarımız:

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Meyve Diyeti İle Zayıflama Yolları

Daha Kısa ve Etkili Diyet Yapmanın Yolları

Canan Karatay Zayıflatan Beslenme Programı ve Diyeti

Burcunuza göre hangi diyeti yapmalısınız? Burçlara göre diyet tavsiyeleri

Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Diyetlerde En Sık Yapılan Hatalar

Şok diyet nedir? Şok diyet zararlı mı?

Diyette Motivasyonu Yüksek Tutmanın Yolları, Diyeti Tamamlamak için Öneriler

Kilo Verdiren Semizotu Diyeti

Karın Düzleştiren Diyet

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim