Ve Suudi Arabistan’dan Beklenen Kudüs Açıklaması Geldi

Suudi Arabistan'ın, ABD'ye Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan kararından vazgeçme çağrısında bulunduğu bildirildi.

12.12.2017 - 17:53
12.12.2017 - 17:53
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz Al Suud başkanlığında başkent Riyad’daki Yemame Sarayı’nda toplandı.

Toplantının ardından Kültür ve Enformasyon Bakanı Avad bin Salih el-Avad, Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan açıklamasında, Bakanlar Kurulu, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma ve Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını kınadığı belirtildi.

MEDYAYA KUDÜS YASAĞI SONRASI ŞAŞIRTTI

Suudi yönetiminin medya organlarına Kudüs haberlerini görmemeleri yönünde baskı yaptığı iddia edilmişti. Bu iddiaların üzerine Suudi yönetiminin kınama kararı alması şaşırttı.

ÇAĞRIDA BULUNDU

Suudi Arabistan’ın, Filistin halkının Kudüs üzerindeki uluslararası kararlarla sabit olan tarihi hakkı karşısında atılan bu taraflı adımı esefle karşıladığını belirten Avad, “Krallık, ABD’ye karardan vazgeçme ve Filistin halkına meşru haklarını iade eden uluslararası iradenin yanında olma çağrısında bulundu.” ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi’nin 1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı geldi.” ifadesini kullanmıştı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim