Vatandaşların yanıltıcı ve yüksek fiyat üzerinden indirim şikayetlerine Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama geldi

Ticaret Bakanlığı vatandaşlardan çok sayıda şikayet gelen yanıltıcı fiyat indirimi reklamlarına ilişkin basın açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamada yanıltıcı fiyat indirimlerinin yanı sıra sipariş iptallerinde uygulanan yanlışları da yer verilirken özellikle online alışveriş sitelerine bu konuda uyarılar yapıldı.

01.08.2019 - 15:08
01.08.2019 - 17:02
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Tüketiciler son zamanlarda Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan reklam kuruluna çeşitli ürünlerle ilgili fiyat indirimi reklamlarının yanıltıcı olduğu yönünde çok sayıda şikayette bulundu. Yapılan şikayetlerde genel anlamda ürünleri reel olarak gerçekleşmemiş piyasa fiyatlarının çok üzerinde fiyatlardan indirim yapılarak satışa sunulduğu ve indirimi hangi ürünleri karşılayacağına yönelik anlam karışıklığını yol açacak ifadelerle tanıtım ve İndirimin ne zaman Başlayıp biteceğine ilişkin bilgilendirme yapılmadığı belirtildi. Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine Ticaret Bakanlığı bir basın açıklaması yaparak konuyla ilgili vatandaşları bilgilendirdi.

Online alışveriş siteleri uyarıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada özellikle birçok online alışveriş sitesinde ürünlerin sürekli olarak indirimli fiyat ile satışa sunulduğu ve bu durumun tüketiciler üzerinde söz konusu ürünlerin indirimden önceki fiyattan hiç satılmamış veya satışa sunulmamış olduğu algısı oluşturduğunun görüldüğü belirtildi. Bakanlık açıklamasının devamında tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korunmasını amaçlayan 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanuna dayanılarak çıkarılan ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliği indirimli satış reklamları başlıklı 14 maddesinde indirimli satışlara ilişkin reklam ve tanıtımlarda uyulması gereken esasların düzenlendiğini hatırlattı. Bu esaslara göre firmaların broşür, internet sitesi, etiket kısa mesaj satış yerleri içinde ve dışında yer alan ilanlar gibi mecralarda bir mal veya hizmete ilişkin yapıldığını belirten bir ibare yer alması halinde öncelikle önceki indirimli satışın başlangıç ve bitiş tarihleri ile indirimli olarak satışa sunulan mal veya hizmetin miktarı sınırlı ise bu miktarın açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

Gerçek olmayan fiyatlardan indirim uygulanıyor

Ticaret Bakanlığı açıklamasının devamında yapılan indirimlerde indirim miktarının hesaplanması aşamasındaki bir önceki fiyatına esas alınmasının gerektiğini belirtirken, vatandaşlardan gelen en çok şikayetin gerçek olmayan fiyatlar üzerinden indirim yapıldığı yönünde olduğunu dile getirdi. Özellikle online satış yapan internet sitelerine uyarılarda bulunulan basın açıklamasında böyle durumların tespit edilmesi cezai işlem uygulanacağının altı çizildi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim