Sağlık

Vaser Liposuction Nedir, Hangi Bölgelere Uygulanır?

Sağlıklı beslenme

ve egzersiz yapma gibi yaşam tarzlarına rağmen insanların çoğu, yakılması zor olan vücut yağlarından şikayetçidirler. Kişi ideal kiloda olsa dahi bir türlü yakamadığı yağlar yüzünden estetik endişe duymaktadır. Kadınlar ve erkeklerin ortak sorunlarından biri olan bu durum estetik uygulamalarla çözümlenebilmektedir. Bu uygulamalar arasında en çok tercih edileni ise vaser liposuction işlemidir. Vaser liposuction nedir, nasıl yapılır ve hangi bölgeler için uygulanır merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Vaser Liposuction Nedir?

Vaser liposuction mevcut en gelişmiş ultrason teknolojisidir. Yağ hücrelerini hedefler ve parçalara ayırarak daha sonra vücudunuzdan emilim ve doğal boşaltma işlemi ile çıkarır. İşlem sonrasında şekillendirilmiş ve estetik olarak hastanın ihtiyaçlarını karşılayan bir vücut ortaya çıkmaktadır.

Uygulama geleneksel liposuction işlemine göre çok daha gelişmiştir. Bu da çene ve üst kol gibi zor bölgelerin tedavisinde kullanılabileceği anlamına gelir. Aynı zamanda lokal anestezi altında da uygulanması mümkündür.  Vaser liposuction tedavisinde uygulama bölgesini çevreleyen alanlar işlemden etkilenmez, bu da daha hızlı iyileşme sağlar. Sonuçlar, geleneksel liposuction yöntemine göre daha hızlıdır.

Vaser Liposuction Nedir, Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vaser Liposuction Nasıl Yapılır?

Her beden ve kilodaki insanlar, vücudunun farklı bölümlerinde istenmeyen yağlarla mücadele eder. Bazen istenmeyen yağlar, diyet ve egzersiz ne kadar çok olursa olsun, tepki vermeyi reddeder. Artık bu inatçı yağları tolere etmek istemeyenler için gelişmiş vaser teknolojisi yağlardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Peki, vaser liposuction nasıl yapılır?

Vaser liposuction  istenmeyen yağları azaltmak veya ortadan kaldırmak için güvenli bir alternatif yoldur. Bu teknoloji sorunlu alanı düzeltebilir. Vaser liposuction, aynı zamanda sağlıklı dokuları koruyup muhafaza ederken, yağ hücrelerini dikkatli ve güvenle parçalamak için ultrasonik enerji kullanır. Bu yeni tedavi vücudunuzdaki küçük bölgelerden, büyük alanlara kadar tüm bölgelerdeki yağları eritmek için kullanılmaktadır.

Ultrasonik teknoloji istenmeyen yağ hücrelerinin dikkatli bir şekilde seçilmesine ve vücut için önemli çevre dokularını korumasına izin verir. Vaser liposuction uygulamasında tıpkı bir ultrason gibi enerji direkt olarak istenmeyen yağa yönlendirilir, ancak sinirlere, kan damarlarına veya bağ dokularına zarar vermez. Bu nedenle geleneksel liposuction uygulamasından çok daha avantajlıdır ve bu nedenle son zamanlarda daha fazla tercih edilmektedir.

Geleneksel liposuction ile istenmeyen yağlar parçalanarak emilir,  bu da yağı çevreleyen dokuları, pürüzsüz cilt ve daha hızlı iyileşmeyi sağlayan kollajen yapıları da içeren yağlı tortuları parçalayarak yok edebilir. Cildin yağlı tabakası emme yöntemi ile zarar gördüğünden, hasta ağrı veya morarma yaşayacaktır. Vaser liposuction tedavisi ile vücut nazikçe yeniden şekillendirilir. Bu özel olarak tasarlanmış emici cihaz, sıvılaştırılmış yağları hafifçe çıkarır ve dokuların, kan damarlarının ve sinirlerin yağ etrafında toplanmasını sağlar. Ağrı ve morluklar çok azdır ve hastalar geleneksel tedavilere kıyasla çok daha hızlı iyileşirler.

Vaser Liposuction İle Alakalı Bilmeniz Gerekenler

Vaser liposuction, spora ve diyete dirençli yağlardan kurtulmanıza yardımcı olan en iyi tedavi seçeneğidir. Vaser liposuction ile dirençli yağlar vücuttan uzaklaştırılmakta ve vücut şekillendirilmektedir. Eğer vaser liposuction uygulamasının ne olduğunu bilmiyorsanız ve daha önce duymadıysanız öğrenmeniz gerekenler bu yazıda sizi bekliyor.

Ultrason Enerjisi Kullanır

Vaser liposuction, vücudunuzu şekillendirmek ve dirençli yağ hücrelerini yok etmek için ultrason teknolojisini kullanır. Vaser liposuction işleminin geleneksel liposuctiondan farklı olması, hedeflenen yağın, sinirler, kan damarları ve bağ dokusu gibi diğer önemli vücut dokularından ayırt edilmesidir. Bu, diğer dokuları koruyarak yağları parçaladığı anlamına gelir, daha iyi bir sonuç elde edilirken hasta hızlı bir şekilde iyileşir. Vaser liposuction uygulamasında kullanılan ses enerjisini ileten ultrason probu ile yağlar eritilir ve vücuttan uzaklaştırılır.

Vaser Liposuction Nedir, Hangi Bölgelere Uygulanır?

Sonuçlar Uzun Ömürlüdür

Vaser liposuction yağları eriterek vücuttan dışarıya attığı için uzun ömürlü sonuçlara neden olur. Ancak bu vaser liposuction ile alınan yağların yeniden geri gelmeyeceği anlamına gelmez. Eğer vücut hareket etmez ve kişi beslenmesine dikkat etmezse o zaman yağlar kısa süre içinde geri dönecektir.

Güvenli Bir İşlemdir

Vaser liposuction diğer birçok yağ alma tekniklerine kıyasla çok güvenli bir işlemdir. Vaser liposuction uygulamasının çok az yan etkisi vardır ve yağları çevreleyen dokuları korumasının yanı sıra yağ hücrelerini hedef alması nedeniyle de iyileşme süresi daha azdır. Vaser liposuction sonrasında belirtilen süre boyunca korse giyilmesi gerekmektedir. İşlemin ardından birkaç gün ağrı olması normaldir. Ancak bu ağrı ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir.

Vaser Liposuction Faydaları Nelerdir?

Vaser liposuciton diğer vücut şekillendirme yöntemlerine göre nispeten yeni ve giderek daha popüler bir yöntemdir. Vaser lipoosuction uygulamasında yağı eritmek ve sıvı hale getirmek için ultrasonik enerji kullanılmaktadır. Bu da diğer liposuction yöntemlerine göre vaser liposuction  uygulamasının yağ hücrelerinin etrafındaki dokulara zarar vermemesini sağlamaktadır. Diğer vaser liposuction faydaları şu şekildedir:

  • Hassas uygulama işlemi
  • Büyük veya küçük alanlar için uygundur
  • Minimal iz, morarma ve kanama
  • Geleneksel liposuction’tan daha az kesinti ve daha hızlı toparlanma
  • Güvenli ve etkin uygulama
  • İşlem sonrası altı aya kadar gelişme gösteren sonuçlar
  • Lokal anestezi altında uygulanabilir

Vaser Liposuction İçin En İyi Adaylar Kimler?

İstenmeyen yağları temizlemek ve vücudunuza daha ince, daha güzel bir kontur vermek için vaser liposuction uygulamasını tercih edebilirsiniz.  Vaser liposuction yağ hücrelerini ısı ile eritmekte ve ardından vücuttan emmektedir. Bu yöntemle yağ hücrelerinin etrafındaki dokulara herhangi bir zarar gelmez ve bu nedenle de iyileşme süreci klasik liposuction uygulamasına göre çok daha kısa sürer.

Vaser liposuction işlemi için uygun olan adaylar , diyet ve egzersize yanıt vermeyen lokal vücut yağları olan kişilerdir. Karın, sırt, kalçalar, uyluklar, boyun, çene, kollar, göğüs, dizler ve ayak bileği dahil olmak üzere birçok farklı alan vaser liposuction ile tedavi edilebilir.

[su_note note_color=”#e31f3f” text_color=”#ffffff” radius=”9″]Vaser liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Bu nedenle uygulamayı yaptırmak isteyen adayların bunu bilmesi gerekmektedir.  Vaser liposuction ile bölgesel inatçı yağlar vücuttan çıkartılır ve ideal kiloda olan hastanın vücudu şekillendirilir.[/su_note]

Vaser Liposuction Nedir, Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vaser Liposuction Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Liposuction en çok tercih edilen estetik uygulamaların başında gelmektedir. Yağ aldırma olarak da bilinen liposuction klasik yöntemlerle yapılabildiği gibi başka yöntemlerle de uygulanmaktadır. Liposuction yöntemlerinden biri de vaser liposuction uygulamasıdır. Klasik liposuction uygulamasından farklı olan vaser liposuction ile alakalı çok fazla soru bulunmakta.

Vaser liposuction, 2002 yılında piyasaya sürülen ultrason yardımlı bir liposuction biçimidir. Yağ hücrelerini patlatmak için kanül adı verilen ince içi boş bir tüp (kanül) kullanılır. Kanüller klasik liposuction uygulamasının aksine yağ hücrelerini sıvılaştırmakta ve bu şekilde vücuttan atılmalarını sağlamaktadır.  vaser liposuction uygulaması geleneksel liposuction uygulamasından daha az zaman alır ve daha az kanama gerçekleşir. Vaser liposuction uygulaması da klasik liposuction uygulaması gibi söz konusu bölgeye özel bir sıvının doldurulmasıyla gerçekleşmektedir.

Vaser liposuction en çok karın, ayak bilekleri, dizler ve boyun bölgelerine uygulanmaktadır. Elbette vücudun diğer bölgelerine de uygulanmaktadır.

Vaser liposuction ameliyatında ultrason kaynaklı kanüller kullanılmakta ve yağ hücreleri sıvılaştırıldığı için çevredeki dokuya daha az zarar vermektedir. Yağ hücrelerinin sıvılaştırılması aynı zamanda vücutta ödem birikmesini de engeller. Uygulama genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Vaser Liposuction İle Sırt Yağlarının Alımı

Liposuction vücuttaki yağların alınması için tercih edilen en etkili yöntemdir. Liposuction ilk olarak 1920’li yıllarda gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber liposuction yöntemlerinde de değişiklikler olmuştur. Bu yöntemlerden biri de vaser liposuction yöntemidir. Vaser liposuction ile klasik liposuction yönteminin aksine cilt altındaki yağlar parçalanmaz, eritilerek vücuttan dışarı alınır. Böylelikle cilt altında yağ kalma olasılığı da azalmış olur.

Çoğu kişi vaser liposuctionun bir kilo verme yöntemi olduğunu düşünse de aslında bu yöntem fazla yağlardan kurtulmak için tasarlanmıştır. Vaser liposuction ideal kilosunda olan ancak egzersiz ve diyet yapmasına rağmen yağlarından kurtulamayanlar için geçerli olan bir yöntemdir. Vaser liposuction yöntemi ile alınan yağlar nedeniyle kilo vermiş gibi bir görünüm ortaya çıksa da bu yöntemle yağlardan kurtulup bir daha kilo alınmayacağının düşünülmesi yanlıştır.

Vaser liposuction çoğunlukla karın, bacak, basenler ve kollara uygulanmaktadır. Daha çok hamileliğin ardından veya kilo alıp verme sonrasında oluşan inatçı yağlardan kurtulmak için tercih edilen vaser liposuction vücudun hemen her bölgesine uygulanmaktadır. Bu bölgelerden biri de sırttır. Sırt bölgesinde özellikle bayanlarda sutyen askısının altında kalan bölümlerde oluşan katlanmalarda oldukça etkilidir. Bu bölgedeki yağların vaser liposuction ile alınması sonucunda kıyafet seçiminde zorluk yaşayan bayanlar kolaylıkla kıyafet alabiliyor ve estetik kaygı olmadan toplum içine çıkabiliyorlar.

Vaser liposuction ile sırt yağlarının alınmasına karar verilmesi halinde genel veya lokal anestezi uygulaması yapılabilmektedir. İşlem esnasında sırt bölgesinde birkaç noktadan girilerek fazla yağlar vücuttan dışarı atılmaktadır. Bir süre özel korse kullanılması gerekmektedir. korse kişinin daha çabuk iyileşmesini ve işlemin ardından ödemin daha az olmasını sağlamaktadır. Vaser liposuction sonrasında işlem yapılan bölgede şişme ve morarma görülse de bunlar birkaç hafta içinde kendiliğinden yok olmaktadır.

Vaser Liposuction Nedir, Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vaser Liposuction İyileşme Süreci

Geleneksel liposuction ile karşılaştırıldığında, vaser liposuction genellikle hızlı bir iyileşme sürecine sahiptir. Çoğu hasta normal rutine dönmek için 2 veya 3 hafta dinlenmektedir. İşlem sonrasın ilk zamanlarda, sonuçları fark edemeyebilir veya sonuçları tam olarak değerlendiremeyebilirsiniz. Ancak, birkaç ay sonra değişiklikleri fark edecek ve bedeninizi sevmeye başlayacaksınız.

İşlemin ardından cildin şeklini daha kısa sürede bulması ve şişliklerin önlenmesi için vaser liposuction iyileşme süreci boyunca özel sıkı korseler giyilmesi gerekmektedir. Ameliyatın ardından en az 12 saat istirahat zorunludur. Aynı zamanda 3 haftaya kadar zorlayıcı bir fiziksel aktivite de yapılmamalıdır.

Vaser liposuction sırasında dokulara daha az zarar verildiği için işlem sonrasında oluşacak morarma ve kızarıklıklar da azaltılmış olmaktadır. Diğer yandan vaser liposuction klasik liposuction uygulamasına göre daha az ağrılı bir ameliyattır. Kişi uygulamanın ardından daha kısa sürelerde günlük yaşantısına ve iş hayatına geri dönebilmektedir.

Vaser Liposuction Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Genelde her türlü kozmetik cerrahi ve işlem hakkında birçok soru sorulur. Estetik uygulamalar herkes tarafından bilinse de insanlar konuyla alakalı merak etmekten çekinmiyorlar. Bu nedenle vaser liposuction hakkında en sık sorulan soruları sizler için derledik. Bunun öncesinde vaser liposuction hakkında biraz açıklama yapmak gerekmekte. Vaser liposuction istenmeyen vücut yağlarını temizlemek için kullanılan estetik bir işlemdir. Egzersiz ve sağlıklı bir diyetle kaybedilmesi zor küçük yağ alanlarındaki yağ hücrelerini ısıyla beraber eritmeyi ve vücuttan atılmasını sağlamayı içerir.

Vaser liposuction için şişman olmam mı gerekiyor?

Elbette şişman olmanıza gerek yoktur. Vaser liposuction yağ hücrelerinin toplanmaya meyilli olduğu kalçalar, uyluklar ve karnın olduğu bölgelerde yapılır, bu yüzden şişman olmak zorunda değilsiniz.

Vaser liposuction öncesinde kilo vermek zorunda mıyım?

Bu durum kişiye ve vücudundaki yağların birikimine bağlıdır. Ancak genellikle vaser liposuction genelde ideal kilosuna ulaşmış olan hastalar için oldukça ideal bir estetik uygulamadır. Fazla kilolu iseniz, arzulanan sonuçlara ulaşmak için birkaç kez işlemi tekrarlamak zorunda kalabiliriz, ancak bazı durumlarda obezite ile uğraşan hastalar, bu işlem için düşünülmeden önce kilo vermek zorunda kalabilirler.

Vaser liposuction uygulaması sonrasında vücudumda tekrar yağ oluşacak mı?

Vaser liposuction uygulamasının amacı, vücudun şeklini değiştirmektir ve sonuçlar sağlıklı bir beslenme ve egzersiz rutini ile birlikte genellikle uzun ömürlüdür, ancak doktorunuzun size verdiği talimatları takip etmemeniz durumunda tekrar kilo alma ve vücudunuzda yağ birikme riskini taşırsınız.

Vaser liposuction sonrası cildime ne olur?

Çoğu hasta, vaser liposuction sonrası sarkmış bir cilt hissetmekten endişe eder, ancak bu durum kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Eğer büyük bir alanda vaser liposuction uygulaması yapılacaksa, o zaman diğer estetik uygulamalarla kombine bir tedavi yapılması gerekebilir.

Vaser Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Vaser liposuction uygulamasının sonuçları kalıcı olarak düşünülebilir. Bunun nedeni yağ hücrelerinin bölgeden uzaklaştırılmış olması. Bir kere çıkarıldıklarında, bu hücreler geri dönmezler. İşlemden sonra kişi eğer yağ almaya başlarsa, vücudun diğer bölgelerinde depolanır. Ayrıca, tüm yağ hücreleri vücudun bir bölgesinden çıkartılamaz, bu nedenle vaser liposuctionun yapıldığı alan yine de yağ depolayabilir. Yağ hücrelerinin maksimum kapasitesi yoktur, bu nedenle çok fazla kilo alınması durumunda vaser liposuction uygulamasının etkileri kaybolacaktır.

Yaşlanma Sonuçlara Etki Edebilir

Yaşlanma vaser liposuction etkilerini yavaş yavaş geriye alacaktır. Sonuçta, hiçbir şey zamanın etkilerini durduramaz veya tersine çeviremez. Vücutlarımız yaşlandıkça, yağları daha kolay depolamaya başlarız. Daha düşük hızla çalışan  metabolizma nedeniyle daha fazla kilo alabiliriz ve cildimiz elastikiyetini kaybetmeye başlar.  Bu faktörler nedeniyle , vaser liposuction sonuçlarına etki etmesi normaldir.

Diyet ve Egzersiz Önemli

Vaser liposuction sonrasında görünümünüzü korumanız için biraz çaba göstermeniz gerekecektir. Sağlıklı bir diyet programı çok önemlidir. Aynı zamanda egzersiz yapmanız da gerekmektedir.  vaser liposuction uygulaması ile her ne kadar vücudunuz güzel bir görünüme bürünse de eğer sağlıksız beslenir ve spor yapmazsanız kısa bir süre içinde yağlar geri gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu