Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Varlık Barışı Nedir? Varlık Barışına 6 Ay Ek Süre Verildi

Kamu alacakları için faaliyete alınan aylık bazdaki gecikme zammının düzeyi düşürülürken, varlık barışına ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla ek süre verildi.
Eklenme:
 Varlık Barışı Nedir? Varlık Barışına 6 Ay Ek Süre Verildi

Kamu alacaklarına yönelik aylık bazda uygulanan gecikme zammının yüzde 2 seviyesinden yüzde 1.6 seviyesine düşürülmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe alındı.

Alınan karar doğrultusunda yüzde 2 seviyesinde yansıtılan gecikme faizi yüze 1.6 seviyesine düşürülürken, yine karar kapsamında 3183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51’inci maddesinin birinci fıkrasında bulunan gecikme zammı seviyesinin, her ay için ayrı ayrı uygulanmak koşulu ile yüzde 1.6 düzeyine mezkur madde gereğince karar verildiği ifade edildi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınan karar doğrultusunda ise varlık barışındaki süre dilimine ek olarak altı ay eklendi.

Varlık Barışı Nedir ve Neleri Kapsar?

Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının varlıklarını kolay bir biçimde ülkemize getirebilmelerine olanak sağlayan Varlık Barışı düzenlemesiyle getirilen varlıklara herhangi bir vergi yükümlülüğü uygulanmayacak.

Daha öncesinde yurt dışında yer alan para, tahvil, bono, hisse senedi, altın şeklindeki varlıklarını ülkemize getirmeyi planlayan firma ya da gerçek kişilerden herhangi bir vergi alınmayacaktı. Varlık Barışı’da bu duruma imkan veren bir düzenleme olarak nitelendiriliyor.

Para, hisse senedi, tahvil, altın, döviz, Menkul Kıymet varlığı kanaat verici bir belge ile ispatı sağlanan taşınmazlar ve firma ortaklarına yönelik borçlar varlık barışı kapsamına giriyor.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mehmetçik Vakfı vekaleten kurbanlık bağışı 2020 fiyatı ne kadar?
9 07 2020 - 15:46
9 Temmuz evde bakım maaşı yatan iller! Zamlı evde bakım parası ne zaman yatırılacak?
9 07 2020 - 09:07
Migros kurbanlık dana fiyatları 2020! Migros koli kurban satışı yapacak mı?
8 07 2020 - 12:25
Kurban bayramında 500 lira bayram harçlığı verilecek mi? Kurban Bayramı harçlığı başvuru formu
8 07 2020 - 12:05
Evde bakım parası ne kadar oldu 2020? Evde bakım maaşı kaç TL?
7 07 2020 - 11:40
BİM kurbanlık fiyatları 2020! BİM büyükbaş kurbanlık hisse fiyatları kaç TL oldu?
7 07 2020 - 10:13
Yorum Yap