Vincent Van Gogh Kimdir? Hayatı ve Eserleri

NAVİGASYONVincent Van Gogh Kimdir?Van Gogh’un HayatıVincent Van Gogh’un Gençlik YıllarıSanat Simsarlığı YıllarıVincent Van Gogh’un ÖlümüVincent Van Gogh Ölümü Sonrası Vincent Van Gogh Kimdir? Vincent Van Gogh yani tam adıyla Vincent Willem Van Gogh Hollanda asıllı bir ressamdır. Batı sanat tarihindeki en bilinen ve etkisi yüksek ressamlarından biridir. On yıl civari bir süre içerisinde 2100 kadar […]

05.07.2018 - 18:07
14.10.2018 - 18:22
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Vincent Van Gogh Kimdir?

Vincent Van Gogh yani tam adıyla Vincent Willem Van Gogh Hollanda asıllı bir ressamdır. Batı sanat tarihindeki en bilinen ve etkisi yüksek ressamlarından biridir. On yıl civari bir süre içerisinde 2100 kadar resmin yaratıcısı olmuştur ve bu resimlerin birçoğunu yaşamının son iki yılında yapmıştır. Van Gogh, eserlerinde genellikle manzara, natürmort, portre ve otoportre üzerinde çalışır. Van Gogh’un resimleri ayıran ise cesur renkler ve fevri fırça darbeleridir.

Van Gogh’un Hayatı

Vincent Van Gogh orta sınıf bir ailenin çocuğuydu. 37 yaşında iken yıllardır var olan zihinsel hastalığı ve yoksulluk sebebiyle intihar etti.

van gogh hayatı

Vincent Van Gogh’un Gençlik Yılları

Vincent Van Gogh, 30 Mart 1853 tarihinde Hollanda’nın güney tarafındaki Katolik bir şehirde doğmuştur. Ailesi protestandır. İsmi heykeltıraş olan amcasından gelmiştir. Vincent Van Gogh’un annesi zengin bir aileden gelmiştir. İki tane de erkek kardeşi vardır. Theo isimli erkek kardeşi ile mektuplaşmaları, Ban Gogh’u tanımamızdaki en etkili kaynaklardan birisidir. Van Gogh’un hayatı boyunca temasta kaldığı insan da erkek kardeşi Theo olmuştur.
Vincent Van Gogh saygılı ve ciddi bir çocuktu. Evde otoriter annesi ve bir mürebbiye tarafından yetiştirilmiştir. 1860 yılında köy okuluna başlamış, 1864 yılında ise yatılı okula gönderilmiştir. Küçük yaşlarda annesi onu resme teşvik etmiştir. 1868 yılında ise eve geri dönmüştür. Vincent Van Gogh çocukluk yıllarını kasvetli, soğuk ve kısır olarak betimlemiştir.

Sanat Simsarlığı Yılları

1869 yılında 15 yaşındayken amcası ona bir sanat simsarlığı şirketinde iş buldu. 1873 yılında ise Brüksel’e geçti. Eğitimini tamamladıktan sonra ise Londra ofisine geçti. İşinde çok başarılı olan Vincent Van Gogh artık babasından bile fazla kazanmaya başlamıştır. Bu dönemlerde ev sahibinin kızından hoşlanmaya başlamıştır ama kızın kalbi Van Gogh’ta değildi, reddedildi. İçine kapanan Vincent Van Gogh dine yöneldi. Ardından da bir sene sonra işinden kovuldu.
1876 yılında İngiltere’ye döndü ve bir yatılı okulda öğretmenlik yapmaya başladı. Okul taşınınca işi bıraktı ve Metodist rahip yardımcısı olmaya karar verdi. 1876 yılında tekrar eve döndü ve 6 ay bir kitapçıda çalıştı. Çalışmaktan canı sıkıldığı için zamanını karalama yaparak ve İncil’i İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere çevirerek geçiriyordu.
1879 yılında Belçika’da bir yerde misyoner olarak görevlendirildi. Yoksul halka olan desteğini göstermek için kaldığı odayı bir evsize verdi ve saman üzerinde yatmaya başladı. Onun bu temiz olmayan yaşantısı yüzünden dini kötü gösterdiği düşünülerek işinden kovuldu. Daha sonra ise 75 kilometre uzunluğundaki yolu yürüyerek Brüksel’ döndü. 1880 yılında ise ailesiyle yaşayan Vincent Van Gogh ailesi için hayal kırıklığı oldu ve babası onu tımarhaneye götürmek istedi.

1880 yılında Cuesmes’e geri döndü. Burada çevresindeki insanlar ve manzara ile ilgilenmeye başladı. Ardından bir sanat okuluna girmeye ikna oldu. Akademiye kaydoldu.
Vincent Van Gogh resim yapmayı çok seviyordu. Boyayı direk tuval üstüne sıkıyor ve bazen boyayı yiyordu hatta yemeklerine renk vermesi için yemeğe sıkıyordu.
Vincent Van Gogh yaz aylarında güneş altında çalışıyordu ve bu durumdan rahatsızdı. 1888’de Gauguin’in gırtlağını bir ustura ile kesmeye çalıştı. Ancak gücü yetmedi. Hırsını alamayınca sinirledi ve kendi kulağını kesti. Ardından da genelevde tanıdığı bir kıza verdi. Bu olayların ardından Vincent Van Gogh hastaneye yatırıldı.

Vincent Van Gogh’un Ölümü

1890 yılında “Mercure de France” isimli dergide ilk kez hakkında bir yazı yayınlandı. “Kırmızı Üzüm Bağı” adlı eseri satıldı, bu satılan ilk ve son tablosu oldu. Vincent Van Gogh hastaneden çıktı ve Paris’e kardeşinin yanına gitti. Ardından Auvers’te 27 Temmuz 1890 tarihinde bir tarlada resim yaparken önceden alığı tabancası ile göğsü ve karnı arasında bir yere ateş etti. Kardeşi Theo onu gördü ve iki gün daha yaşatabildiler. Ardından 29 Temmuz 1890 yılında hayatını kaybetti.

Vincent Van Gogh Ölümü Sonrası

Van Gogh eserleri, ölümünden 10 sene sonra açığa çıkmaya başladı. Paris’teki bir dergide çıkınca meşhur oldu ve 97 yıllık yaşantısının son zamanlarında yaptığı tablolar ile resim efsaneleri arasına katıldı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

nnnn 5 ay önce

sonundaki bilgi yanlış..
37 yerine 97 yıllık yaşantı YAZMIŞSINIZ…

AHMET 9 ay önce

29 Temmuz 1980 ölüm tarihi yanlış yazılmış
29 Temmuz 1890 olmalı

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim