Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Vakıfbank Yönetim Kuruluna Hamza Yerlikaya Atandı! Hamza Yerlikaya Kimdir?

Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği'ne atanan Hamza Yerlikaya, arama motorlarında aranan en çok isim arasına girdi. Ay yıldızlı formasıyla defalarca Türkiye’ye başarılar getiren Hamza Yerlikaya kimdir? Hamza Yerlikaya kaç yaşında? Merak ettiğiniz sorular haberimizin devamında…
Eklenme:
 Vakıfbank Yönetim Kuruluna Hamza Yerlikaya Atandı! Hamza Yerlikaya Kimdir?

Ay yıldızlı formasıyla defalarca Türkiye’ye başarılar getiren Hamza Yerlikaya, Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı. Bunun sonucunda ise birçok vatandaş Hamza Yerlikaya’yı merak ediyor. Genç yaşta şampiyonluk kazanan Hamza Yerlikaya nereli? Merak ettiğiniz sorular haberimizin devamında…

Türkiye’ye getirdiği dünya ve olimpiyat şampiyonlarından sonra siyasete atılan Asrın Güreşçisi lakaplı milli güreşçi Hamza Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı yardımcılığı görevlerinin yanı sıra Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı.

Hamza Yerlikaya Kimdir?

3 Haziran 1976’da İstanbul’da dünyaya gelen Hamza Yerlikaya, aslen Sivaslıdır. Güreşçi olan babası Mustafa Yerlikaya, sayesinde güreş sporuna yönelen Yerlikaya, Katıldığı ilk uluslararası turnuva Kanada Québec’de yapılan 1991 Yıldızlar (16 yaş altı grubu) Dünya Şampiyonası’nda 4. olmuştur. 1993 senesinde Stockholm’de düzenlenen Dünya Şampiyonasında Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş rakiplerini yenerek şampiyon olmuştur.

Neden Asrın Güreşçisi Deniyor?

17 yaşında şampiyonluk sevinci yaşayan Hamza Yerlikaya, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) tarafından ‘Asrın Güreşçisi’ unvanı verilmiştir.

Daha sonra sporculuk kariyerinde büyükler kategorisinde devam eden Yerlikaya, 2 Olimpiyat, 3 Dünya ve 8 Avrupa şampiyonluğu kazandı. 1996 senesinde Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda elde ettiği altın madalyadan sonra 97 senesinde kendisine ‘Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ verildi. Hamza Yerlikaya 2007 yılında aktif spor hayatını bitirme kararı aldı.

2007 senesinde yapılan genel seçimlerde AKP Sivas milletvekilliğine seçilmiştir. 2015 yılında, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine daha sonra ise 21 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesiyle Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır. Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, evli ve 3 çocuk babasıdır.


İlgili Yazılar
Menzil tarikatının GATA’daki doktoru Ali Edizer kimdir? İkinci eş sözleri sosyal medyayı ayağa kaldırdı
5 10 2020 - 08:28
Kırmızı Oda Necdet gerçek adı ne? Necdet Meliha’ya ne yaptı?
3 10 2020 - 11:21
Tuğba Keleş’in katili Erdoğan Küpeli öldü mü? Erdoğan Küpeli kimdir?
2 10 2020 - 11:18
ABD Başkanı Trump korona oldu Simpsonlar bir kez daha TT’nin zirvesinde
2 10 2020 - 10:38
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 2 Ekim Cuma konukları kim? Bol Eğlenceli konuklar geliyor
2 10 2020 - 09:06
Magnum Porche 2020 çekilişi ne zaman yapılacak? Çekilişe katılma şartları
29 09 2020 - 17:03
Yorum Yap