1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kadınların Baş Belası: Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Kadınların Baş Belası: Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınların Baş Belası: Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

A+A-

Çevremizde sık gördüğümüz kadınsal problemlerden biri olan vijinismus, bir cinsel yaşam sorunu olmasına karşın varlığı birçok kadın tarafından fark edilmeyen ve sorunun başka yerlerde aranmasına yol açan bir durumdur.  Eğer sizin de cinsel yaşamınıza dair soru işaretleriniz varsa vajinismus hakkındaki detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Vajina girişinde bulunan pelvik kasların refleks olarak kasılması ve sonucunda cinsel birliktelik esnasında kadınların acıya bağlı olarak korku ve kaçma isteği yaşamasıdır. Oldukça yaygın bir durum olan vajinismus nedir sorusunun yanıtını daha detaylandıracak olursak aslında bunu bir cinsel hastalık olarak görmemek gerektiği ortaya çıkmaktadır. Çünkü bilinçli olmadan ortaya çıkan bu durum tampon yerleştirme ya da vajinal muayene gibi cinsellikten bağımsız durumlarda da belirebilmektedir.

Dünyanın en prestijli kurumlarından biri olan American Psychiatric Association tarafından istem dışı kasılmalar nedeniyle cinsel ilişkinin gerçekleşememesi olarak da tanımlanan bu durum, vajinaya müdahale edilmez ya da ilişki için zorlanmaya devam ettirilirse panik atak gibi durumlara yol açabilir.

Kadınların Baş Belası: Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Nasıl Ortaya Çıkar?

İlk cinsel ilişki esnasında yaygın şekilde ortaya çıkan vajinismus sorunu belirtilmiş olduğu üzere muayene ya da tampon kullanımında da karşılaşılabilen bir durumdur. Vajinismu nedenleri çiftlerin arasındaki kavga, şiddet, cinsel uyumsuzluk, travmalar, ameliyat geçmişi gibi kadınların kendi fizyolojisinden bağımsız birçok faktörden biri olabilir.

Çoğunlukla ilk cinsel birleşme sırasında görüldüğü istatistiklerle belirlenmiştir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi tampon yerleştirirken ya da vajina muayene sırasında da ortaya çıkabilir. Ve ayrıca çiftler arasındaki cinsel uyumsuzluk, çiftler arasında görülen şiddetli tartışmalar, ağrılı jinekolojik operasyon, fiziksel ve cinsel travma gibi nedenlerle çiftler arasında sonradan da ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

İlişkide vajinaya giriş esnasında ağrı hissedilmesi ya da zorluk yaşanması, bu nedenle cinsel birleşmenin kasılarak yaşanması ya da hiç yaşanamaması, cinsellikten korkma ve isteksizlik, diğer çevre kaslarında görülen spazmlar vajinismus belirtileri arasında en yaygın olanlarıdır.

Yaşanan her kasılma durumu vajinismus belirtisi olarak görülmemeli, tanı koymak için mutlaka uzman bir doktorla görüşülmelidir.

Kadınların Baş Belası: Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi sürecinde unutulmaması gereken kadının rolü kadar erkeğin de partnerine yaklaşımının ne derece önemli olduğudur. Çoğu erkek bu durum karşısında sabırsız tavırlar sergileyerek sorunun büyümesine yol açabilir ve ilişkiler sadece bu nedenle dahi zedelenebilir. Ancak bu durumun geçici ve çözülebilir olduğu unutulmamalı, ilişki içinde gerekli destek ve hoşgörü  sağlanmalıdır.

Vajinismus nedenleri genelde psikolojik kökenli olduğundan vajinismus tedavisi de psikolojik ağırlıklı olacaktır. Ancak uzman doktorun görüşlerine bağlı olarak kas gevşetici yöntemler ya da ilaçlar da takviye amaçlı kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklarımız:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.