Sağlık

Vajinal Enfeksiyon için Doğal Tedavi Yöntemleri

Birçok kadının dönem dönem çevredeki mikroorganizmalar nedeniyle yaşadığı bir sorun olan vajinal enfeksiyon, beraberinde acı, rahatsız edici koku, akıntı, cinsel ilişkiden çekinme, kaşınma gibi şikayetleri de getirir. Mantar, bakteri gibi canlılardan ileri gelen bu duruma karşı doğal çözümler ve önlemler mevcuttur. Siz de vajinal enfeksiyona karşı doğal tedavi yöntemlerini aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yaz aylarında sıcak havanın etkisiyle genital bölgenin nemlenmesi, soğuk havalarda kurumaya bağlı tahrişler derken hassas bölgelerde mikroorganizmaların üremesine ortam hazırlayan farklı etmenlerden etkileniyoruz. Havluları sıklıkla yıkamak, tuvalet hijyenine dikkat etmek gibi küçük temizlik kuralları aslında sağlığımız için göründüğünden çok daha önemlidir. Ancak her önleme rağmen mikroorganizmalardan etkilenip bakteriyel vajinozis gibi rahatsızlıklar yaşamak mümkün.

Bu rahatsızlıklardan biri olan vajinal enfeksiyona bitkisel çözüm önerileri için neler yapabileceğinize göz atalım.

Vajinal Enfeksiyon için Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Vajinal Enfeksiyon için Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak kış hastalıklarından korunmak ve mikroorganizmalarla olan savaşa bağışıklığı güçlendirerek cevap vermek için kullandığımız sarımsak, enfeksiyonu önleme konusunda etkili bir ilaçtır. Vajinal enfeksiyon için bitkisel çözüm olarak sarımsağı kullanmayı tercih ederseniz, bir diş sarımsak yeterli olacaktır.

Sarımsağı soyun ve sulu kısmını bir çatal kullanarak çıkartın. Küçük bir parça gazlı bez kesip sarımsağı bezle sarın. Bu ev yapımı fitili vajinanın içerisine yerleştirin ve sabah çıkarın. Ardı ardına 3 gece bu işlemi tekrarladığınız takdirde vajinal enfeksiyon belirtileri ortadan kaybolacaktır.

Bu işlemi uygulamaktan kaçınıyorsanız püre haline getirdiğiniz sarımsağı hijyenik tampona yedirerek kullanmayı deneyebilirsiniz.

Vajinal Enfeksiyon için Lavanta

Enfeksiyonları tedavide uzun yıllardır kullanılan ve uçucu özelliğinin yanı sıra hoş kokusuyla rahatsızlık da vermeyen bir bitki olan lavantayı, yağ formunda kullanmak etkili sonuçlar sağlayacaktır.

Lavanta yağını vajinal bölgede meydana gelen enfeksiyonlar üzerinde kullanmak için hijyenik tampona ya da pedlere birkaç damla lavanta yağı damlatabilir ya da küvette yıkandığınız zamanlarda banyo suyuna birkaç damla bu aromalı yağdan damlatabilirsiniz.

Vajinal Enfeksiyon için Yoğurt

Zararlı mikroorganizmaların yol açtığı hasarı faydalı mikroorganizmalar içermesiyle tedavi eden mucize bir besin olan yoğurt, aynı zamanda asidik dengeyi de sağlayarak genital bölge cildine büyük faydalar sağlayacaktır.

Düzenli tüketimde yeni mikroorganizmaların üremesini de engelleyecek olan yoğurdu vajinal enfeksiyon için kullanırken doğal ev yağımı yoğurt kullanmaya özen gösterin. Yoğurdu özellikle de suyuyla birlikte gün içinde bolca tüketmenin faydalarını kısa sürede göreceksiniz.

Vajinal Enfeksiyon için Elma Sirkesi

Deriyi nötralize etme konusunda olduğu gibi antiseptik etki göstermesiyle de kalkan gibi koruyan elma sirkesinin ne denli geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu biliyoruz.

Vajinal koku ve akıntı şikayetini yok etmede en etkili çözümlerden biri olan elma sirkesini, yarı yarıya su ile birlikte karıştırıp seyreltin ve gün içinde birkaç defa için. Bu karışımı pansuman olarak da uygulayabilir, ancak yanma ve tahrişi önlemek için 10 dakika içinde yıkayıp genital bölge temizleyici kullanarak cildi korumalısınız.

Elma sirkesinin fayda sağladığı bir diğer sorun olan genital uçuk hakkında bilgi almak için Genital Uçuk Nedir, Belirtileri Nelerdir? yazımıza göz atmayı unutmayın.

Vajinal Enfeksiyon için Papatya

Mantar türlerinden kaynaklanan bir enfeksiyon yaşıyorsanız papatya kullanmak oldukça etkili olacaktır.

Kullanıldığı bölgede arındırıcı ve antiseptik etkiler gösteren papatyayı uygulamak için bir avuç kuru papatyayı kaynar suyla demleyin ve soğuduktan sonra pamuk yardımıyla vajina içerisine temas etmeden uygulayın.

Vajinal Enfeksiyon için İncir

Toksik maddeleri uzaklaştırma etkisine sahip olan inciri enfeksiyonlara karşı hem oluşmadan önce hem de oluştuktan sonra tedavi edici yöntem olarak kullanabiliriz.

İnciri mutfak robotunda püre haline getirip içerisine su ilave ederek vajinal bölgeye özel bir karışım elde edebilirsiniz. Bu  karışımı çok daha etkili kılacak bir püf noktası da banyan ağacı isimli özel bitkinin kabuğunu aktarlardan temin edip karışıma etkileyerek mümkün olmaktadır.

Vajinal Enfeksiyon için Maydanoz

Vajinal Enfeksiyon için Doğal Tedavi Yöntemleri

Kadınsal hastalıklara karşı etkileriyle tanıdığımız maydanoz, farklı kullanımlarla uygulayabileceğimiz bir diğer bitkidir.

Vajina enfeksiyonu için çözüm olarak maydanozu kullanırken, bir avuç maydanozu bir cezve su içerisinde kaynatıp soğumasını bekleyin. Suyunu süzdüğünüz maydanouzu ufak ufak parçalara ayırıp gazlı bez parçası içerisine koyup vajinaya yerleştirin. Ek olarak haşlama suyunu içmek de iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Bu işlemi günde birkaç defa uygulamak kıs sürede etki edecektir.

Vajinal Enfeksiyon için Karbonat

Temizleyici etkilerini evde sıklıkla kullandığımız karbonatın faydaları söz konusu kadın sağlığı olduğunda da karşımıza çıkmaktadır.

Genel hijyen amacıyla sağlıklı günlerde de rahatlıkla kullanabileceğiniz karbonatı uygulamak için bir litre ılık su  içerisinde 2 çorba kaşığı karbonatı iyice eritin ve genital bölge yıkamasında kullanın.

Vajinal Enfeksiyon için Safran

Antiseptik özellik gösteren bir diğer bitki de safran olmakla birlikte bu bitkinin çayını normal günlerde içmeyi de deneyebilirsiniz. Safran çayı hazırlamak için 1 su bardağı kaynar su ve 1 çay kaşığı safranı birlikte demleyin ve karışımı gün içinde üçe bölerek tüketin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu