Ekonomi

Vadesiz Hesap Nedir? Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Bankalarda reşit olma yaşını doldurduktan sonra açılabilen vadesiz hesaplar, günlük bazda kullanılan cüzdan niteliğini taşır. İçinde bulunduğumuz dönemde 12 yaşını dolduran kişilerinde sahibi olabildiği vadesiz hesaplarda, para, döviz, altın gibi varlıklar saklanabilir.

Çok sayıda kişi hesabında cebinde nakit taşımaktan ziyade banka kartlarıyla alışverişe yönelirken, vadesiz hesaplar söz konusu işlemin yapılmasının ana nedeni olarak görülüyor.

Vadesiz hesaplar yerli para cinsi üzerinden açılmasının yanı sıra döviz cinsinden de açılabiliyor. Yabancı para cinsinden açılan hesaplar Vadesiz Döviz Tevdiat Hesabı olarak adlandırılıyor. Bu durum haricinde her döviz adına farklı hesap açılabilirken, tüm bunların yanı sıra altın adına da vadesiz hesap sahibi olunabiliyor.

Güven içerisinde elinizdeki paranın saklanmasına olanak sunan vadesiz hesaplar, para biriktirmek için uygun görülmezken, burda amacın sadece nakit para saklama, para yatırma ve para çekme işlemleri olduğu biliniyor. Vadesiz hesaplara ilerleyen teknoloji sayesinde telefonlardan, ATM’lerden, internet bankacılığından, cep telefonlarına yüklenen uygulamalardan günün her saatinde ulaşılabilirken, böylelikle vadesiz hesap ödeme ve alışverişlerde kullanılabiliyor.

Günümüz şartlarında 18 yaşını dolduran neredeyse her bireyin kendine ait bir banka hesabı bulunurken, özellikle çalışan kesime bakıldığında banka hesabı kullanımının yaygın olduğu göze çarpıyor. Maaşlar banka hesaplarına yatırılırken, kanun gereğinde 10 kişinin üstünde personeli bulunan şirketlerin banka hesapları üstünden maaş işlemlerini gerçekleştirmesinin zorunlu olduğu biliniyor.

Bankanın hizmet verdiği işlemler içerisinde en yüksek performansa sahip olduğu bilinen vadesiz hesaplar belirsiz süre için açılırken, bu hesapların öncelikli amaçları para çekmek ve para yatırmaktır. Para yatırıldığı takdirde bu hesaplar cüzdan şeklinde kullanılırken, bankalar bu şekilde paranızı saklar.

Bu özelliklerin yanı sıra alışveriş gibi ödemeler için hesaplar kullanılabilirken, ödemeler adına banka hesap kartına ihtiyaç duyulur. Açılan vadesiz hesaba entegre edilen banka hesap kartları sayesinde çok sayıda işlem gerçekleştirilebilir.

Vadesiz hesaplar açıldığında ilk aşama olarak banka tarafından kişiye kullanması adına hesap cüzdanı temin edilir. Banka kartının hemen kişiye ulaşmamasından dolayı hesap cüzdanı kullanılarak şube üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Hesap açma işleminin gerçekleştirilmesinin ardından başvuru esnasında belirtilen adrese 5 ila 10 günlük zaman dilimi içerisinde banka kartı ulaşır. Banka kartı kişiye ulaştıktan sonra kartın aktif duruma gelmesi ve şifre belirleme işlemleri telefon bankacılığı ya da ATM’ler aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Bu şekilde vadesiz hesapların sunmuş olduğu bütün işlemlerden yararlanılabilir.

Bankacılık alanında yapılacak çok sayıda işlem vadesiz hesaplar vasıtasıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilirken, vadesiz hesaplar kişilere çok sayıda avantaj sağlar.

Vadesiz Hesabın Avantajları Nelerdir?

Vadesiz hesaplar, banka müşterilerine farklı fırsatlar sağlarken, bu fırsatların başında, bankalar tarafından verilen banka hesap kartıyla kişilerin üstlerinde nakit taşımaya gerek kalmadan alışverişlerini gerçekleştirebilmeleri bulunur. Kişiler istedikleri zaman banka kartı kullanılarak gerek nakit çekebilir gerekse para taşımaya gerek olmadan alışveriş yapabilir.

Vadesiz hesaplar üstünde gerçekleştirilen her işlem, tarih, miktar bilgisi ve içeriği olmak üzere kayıt altına alınır. Söz konusu kayıtlar bankalar gözetiminde belirli bir süre arşivlenerek erişime açık hale getirilir. Böylelikle gerçekleştirilen ödemeler, harcamalar, bankacılık işlemleri ve gelir gider durumları rahatlıkla takip edilebilir.

Telefon, internet veya mobil bankacılık uygulamaları vasıtasıyla havale, EFT şeklinde transferler ve çeşitli ödemeler şubeye gitmeye gerek olmadan elinizin altına gelirken, akıllı telefonlar ya da bilgisayar üstünden söz konusu işlemler kısa bir zaman dilimi içerisinde yapılabilir.

Vadesiz hesaplar bu özelliklerin yanı sıra otomatik ödeme talimatı vermek için de kullanılabilir. Bu şekilde, faturalar son ödeme tarihleri geldiğinde hesaplarda bulunan paradan temin edilerek ödenir. Bu kapsamda hesap içerisinde yeterli miktarda para bulunması önem arz eder. Döviz ve altın gibi birikimlerin saklanması adına vadesiz hesaplar oldukça uygun bir araçken, birikim adına kullanılması uygun olarak görülmese dahi para saklama konusunda vadesiz hesaplar birinci tercihtir.

Öte yandan ekonomi adına vadesiz hesapların rolü büyüktür. Halk arasında yastık altı olarak nitelendirilen şekillerde döviz ve altın yatırımı gerçekleştirmekten ziyade vadesiz hesap kullanılması ekonomiye canlılık katar. Bu kapsamda, vadeli bir hesap ile faiz almak tercih edilmediğinde vadesiz hesaplar en iyi seçenek olarak karşımıza çıkar. Yine bu doğrultuda, bankalar gözetiminde bir saklama aracı konumunda bulunan vadesiz hesaplar yastık altı şekline kıyasla daha çok güven verir. Banka hesaplarında yer alan mevduatlar, bankaları faaliyetlerine devam edebilmeleri adına da büyük önem taşır.

Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Vadesiz hesap açılabilmesi için 3 farklı kanal bulunur. Bu kanalların arasında ilk olarak şubeler göze çarpar. İşlem yapmak istenen banka seçiminin ardından bankanın herhangi bir şubesine gidilerek müşteri temsilcisi ile yapılacak görüşmeden sonra işlemler gerçekleştirilir.

Bankanın istemiş olduğu bilgilerin temin edilmesinin ardından 10 dakikalık zaman dilimi içerisinde vadesiz hesap açılmış ve kullanılır duruma gelmiş olur. Banka tarafından verilen hesap cüzdanı ve banka kartı sayesinde işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Hesap açılışında istenilen belgeler arasında, ilk olarak kimlik belgesi gelir. Bu belge için nüfus cüzdanı kullanılabilirken, ehliyet ya da pasaportta kullanılabilir. Bunun yanı sıra iletişim bilgileri de önemliyken, müşteriye ulaşılabilecek bir ev veya iş adresi gereklidir. Cep telefonu numarasını bankayla paylaşmak ise internet bankacılığını kullanmak adına önem taşır.

Vadesiz hesap açmak isteyen kişilerin kullanabileceği diğer kanallar arasında, bankaların resmi internet siteleri ve telefonn bankacılığı bulunur. Hesapları bu yöntemler doğrultusunda açmak mümkün olsa da bilgilerin bankacılık sistemine işlenmesi adına şubeye başvurmak gerekir.

Vadesiz Hesap Açtırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vadesiz hesap açma işleminde ilk aşamada dikkat edilmesi gereken nokta banka seçimi olmalıdır. Bankaların genel olarak vermiş olduğu hizmetler aynı olsa dahi kendinize uygun banka seçimi yapmak önemlidir. Bankaların sunduğu hizmetlerin haricinde sunduğu avantajlar değişkenlik gösterebilirken, özellikle hesaplar üstünde gerçekleştirilecek işlemlerdeki faizler, komisyonlar, hesap işletim ücretleri gibi bilgilerde dikkatli olunması gerekir. Bu şekilde işlemler minimum seviyede masraflı olurken, hesap açtırma konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise herhangi bir teminat istenip istenmediğidir.

Hesap açtırmak istenilen bankanın şube sayısı ve ATM sayısı da diğer konular gibi önem arz etmektedir. Bunun sebebi ise vadesiz hesaplarda para çekme, para yatırma gibi işlemlerin bahsi geçen yerler üzerinden yapılmasıdır.

Vadesiz Hesapta Neler Yapılır?

Bankalarda açılacak vadesiz hesaplar üstünden gerçekleştirilebilecek işlemlerin sayısı oldukça fazladı. İlk olarak vadesiz hesaplarda birikimler saklanabilirken, bu şekilde paranızın çalınma veya kaybolma ihtimali ortadan kalkar. Birikimlerinizi vadesiz hesabınızda tuttuğunuz takdirde alışverişleri banka kartı ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu şekilde cüzdanda nakit para taşıma sorunundan kurtulurken aynı zamanda harcamalarınızı hesabınızda görebilir ve güvenli harcama yapabilirsiniz.

Açılan vadesiz hesap üstünden internet bankacılığı kullanıp birçok ödeme yapabilme imkanınız bulunurken, fatura, vergi, sigorta gibi ödemelerinizi yapmak için şubeye gitmeye gerek duymazsınız.

Otomatik ödeme talimatı vererek ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapabileceğiniz gibi hesabınıza giren ve çıkan para miktarını görebilir, harcamalarınızı bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu