Uzmanlardan bütün aileleri ilgilendiren uyarı: Çocuklarınızı oyalamak ve susturmak için cep telefonu vermeyin

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, ailelerin çocukları oyalamak ya da susturmak adına cep telefonu ve tablet vermesinin yanlış bir davranış olduğunu belirterek burada yaşanan herhangi bir duraklamanın çocuğun ileriki yıllarda etkili olan sorunu da beraberinde getirebileceğini söyledi.

29.07.2019 - 21:06
30.07.2019 - 11:23
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, özellikle çocuklarda cep telefonu bağımlılığı konusunda uyardı. Cep telefonlarının kullanırken kulaklık kaullanımının kulakla ilgili sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirten Gerek, bunun kulağı iki şekilde zararı olduğunu ifade etti. Dış kulak yolu iltihabının bunlardan biri olduğunu ve özellikle uzun süre kulaklık kullananlar da bu hastalığın görülme edildiğini belirten Gerek, kulaklıkların steril olmaması veya dış kulak yolunda hasar oluşturması sonucu bunun ortaya çıktığını söyledi. Kulaklıkların kulaklar için taşıdığı diğer bir riskin ise iç kulağa verdiği zarar olduğunu belirten Gerek, cep telefonundan çıkan radyasyonun cep dalgalarının iç kulağa ciddi anlamda zarar verdiğini dile getirdi.

Cep telefonlarını boyun ve baş bölgesine yaklaştırmayın

Cep telefonunun yaydığı radyasyon nedeniyle insan sağlığı için zararlı olduğunu belirten Prof. Dr. Gerek, cep telefonunun mümkün olduğunca boyun ve baş bölgesinden uzak tutulması gerektiğine dikkat çekti. Gerek, aynı zamanda cep telefonlarının yatak odasında şarj edilmemesi konusunda da cep telefonu kullanıcılarını uyardı.

12 yaşından küçük çocuklara vermemek gerek

Profesör Doktor Gerek, cep telefonunun zararları etkilerinin çocuklarda daha fazla olduğunu belirterek 12 yaşından küçük çocuklara cep telefonu verilmemesi gerektiğini ifade etti. Ailelerin çocukları oyalamak ve susturmak amacıyla cep telefonu ve tablet gibi cihazlar verdiğini fakat cep telefonu vererek altında çocuklarına çok büyük zararlar verdiklerini söyleyen Gerek, cep telefonunu eline alan çocuğun çevre ile olan iletişiminin koptuğunu ve sadece cep telefonuna bağlı hale geldiğini dile getirdi. Çocukların aynı zamanda cep telefonunun yaydığı radyasyondan çok daha fazla etkilendiğini belirten Gerek, radyasyon nedeni ile çocukların gelişiminde ciddi problemler olabileceğine dikkat çekti.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim