1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uzmanlar migreni olanları hacamat ve sülük gibi alternatif tedavilere karşı uyardı
Uzmanlar migreni olanları hacamat ve sülük gibi alternatif tedavilere karşı uyardı

Uzmanlar migreni olanları hacamat ve sülük gibi alternatif tedavilere karşı uyardı

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, migreni olan hastaların ameliyatla ya da bir alternatif tedaviyle iyileşmelerinin mümkün olmadığını belirterek, hacamat ve benzeri alternatif tedavi yöntemleri ile tedavi edenlere karşı dikkatli olmalarını istedi. Özellikle son yıllarda migren cerrahisi diye olmayan bir iddianın gündeme geldiğini belirten Uludüz, migrende cerrahi tedavi yöntemi de olmadığını dile getirdi.

A+A-

Migren, günümüzde her 10 erkekten birinde her 10 kadından ise ikisinde görülüyor. Kişinin hayatını olumsuz etkileyen migren aynı zamanda ciddi anlamda İş gücü kaybı yaşamasına da yol açıyor.  22 Temmuz'da Dünya Nöroloji Federasyonu tarafından kutlanan 'Dünya Beyin Günü'nde bu yıl tema migren oldu. Migrenin belirtilerine dikkat çeken Türk Baş ağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, bu belirtilere dikkat edilerek migrenin diğer baş ağrılarından ayırt edilebileceğini söyledi.

Migren diğer baş ağrılarından ayırt edilebilir

Prof. Dr. Derya Uludüz, migren konusunda yaptığı açıklamada kişinin migreni kendisinin tanıyabileceğiniz dile getirdi. Baş ağrısı sırasında mide bulantısı yaşanmasının, Baş ağrısının kişiye iş gücünden alıkoyacak kadar şiddetli olmasının, Karanlık bir odada yatılmasına ve istirahat edilmesine neden olmasının ve aynı zamanda ışıktan rahatsız olmanın migren belirtisi olduğunu söyleyen Uludüz, bu belirtilere dikkat ederek diğer baş ağrılarından migrenin ayırt edilebileceğini söyledi.

Migren tedavisi yok

Prof. Dr. Uludüz, açıklamasının devamında migrenin net bir tedavisi olmadığını belirterek bazı önlemler alarak hastaların kendilerini koruyabileceklerini söyledi. Tetikleyici faktörlerden uzak durulması halinde migren atağının önlenebileceğini belirten Uludüz, migreni olan hastaların susuz kalmaması gerektiğini ve her gün kilo başı 30 mililitre su içmesi gerektiğini ifade etti. Günde ortalama 2 litre su içilmesi gerektiğini vurgulayan Uludüz, Hastaların özellikle uykusuz kalmamaya dikkat etmelerinde fayda olduğunu söyledi. Aynı şekilde hafta içi uykusuz kalıp hafta sonu çok uyumanın da migreni tetikleyebileceğini söyleyen Uludüz, saat düzenini değiştirmemek gerektiğine dikkat çekti.

Hacamat, sülük ve ameliyat iddialarına inanmayan

Prof. Dr. Uludüz, migren tedavisi konusunda görülen yanlış uygulamalara da dikkat çekerek bazı hastaların migrenden kurtulmak için ameliyat yöntemleri denediğini söyledi. Migren tedavisinde ameliyatın yeri olmadığını belirten Uludüz, önce ağrı atağını tedavi edecek yöntemler olduğunu aynı zamanda ağrının gelmesini engelleyen ilaçlar ve tedavi yöntemleri bulunduğunu dile getirdi. Migren hastalarının hacamat, sülük gibi alternatif tedavi yöntemlerinden da uzak durması gerektiğini belirten Uludüz, bu şekilde tedavi ettiğini iddia edenlerin sadece insanları aldattığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.