Uzmanlar Kurban Bayramında beslenme konusunda uyardı: Eti en az 1 gün dinlendirmeden tüketmeyin

Uzman Diyetisyen Saadet Tayşi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde beslenme konusunda önerilerde bulundu. Kurban Bayramı'nda nasıl beslenilmesi gerektiği ve etlerin nasıl tüketilmesi gerektiğini anlatan Tayşi, yanlış ve fazla et tüketimine dikkat etmek gerektiğini dile getirdi.

08.08.2019 - 20:36
09.08.2019 - 11:40
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Özel Hatem Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Saadet Tayşi, Kurban Bayramı’nda aşırı ve yanlış et tüketiminin ciddi anlamda kilo alımına ve önemli rahatsızlıklara zemin hazırlayabileceğini söyledi. Aynı zamanda uzman diyetisyen bayram boyunca dikkat edilmesi gereken beslenme hususları hakkında da bilgiler verdi.

Hafif bir kahvaltı ile başlayın

Uzman diyetisyen Saadet Tayşi, bayram sabahı güne hafif bir kahvaltı ile başlamak gerektiğini belirterek kesilen etlerin dinlendirilerek tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti. Özellikle bayramın ilk günü, güne kahvaltı ile başlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Tayşi, bu sayede gün içinde yapılacak olan et tüketiminin daha kolay sindirileceğini ifade etti. Kesilen kurban etlerinin mümkün olduğunca bir gün dinlendirilmeden yenmemesi gerektiğini belirten diyetisyen, bunun nedeninin ise ilk kesildiği zaman etlerin sert olduğu için sindiriminin zor olması olduğunu dile getirdi. Bunun dışında kesilen etlerin 18 derecede 3 aya kadar saklanabileceğini belirten Tayşi, daha fazla etleri saklamamak gerektiğine dikkat çekti.

Kurban etlerini pişirirken dikkat

Diyetisyen Tayşi, kurban etlerinin pişirilme şeklinin de çok önemli olduğunu belirterek, kesilen etlerin öğle ya da akşam yemeğinde ya haşlama ya ızgara ya da kavurma şeklinde kullanılması gerektiğini söyledi. Kebap şeklinde etleri tüketmek isteyenlerin ateşe ve mangala çok yakın tutulması gerektiğini belirten Tayşi, aynı zamanda kuyruk yağlarının çok fazla kullanılmaması gerektiğini söyledi. Bu tür etlerin kolesterol seviyelerini yükselteceğini belirten Tayşi, haşlama yapılırken de yağlı et suyunu biraz dondurduktan sonra üzerine biriken yağ tabakasını alıp altta kalan kısmının tüketilmesi gerektiğini dile getirdi.

Öğün başına 150 gramdan fazla tuz tüketmeyin

Tayşi, bayram boyunca öğün başına tüketilmesi gereken et miktarı en fazla 100-150 gram olduğunu belirterek, Kurban Bayramı boyunca kolesterol seviyelerini ciddi şekilde yükselebileceğini bu nedenle de daha fazla et tüketilmemesi gerektiğini dile getirdi. Aynı zamanda öğle öğününde et tüketenlerin akşam yemeğinde mutlaka sebze ve salata ağırlıklı beslenmesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim