Uzmanlar babadaki stresin çocuklarda duygusal ve davranışsal sonuçlara yol açabileceğini açıkladı

Uzmanlar babaların, anne adaylarının hamileliği döneminde yaşadıkları stresin ilerleyen yıllarda çocuklarda duygusal ve davranışsal sorunlara yol açabileceğini söyledi.

06.08.2019 - 20:29
07.08.2019 - 11:56
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada anne ve babaların çocukların 2 yaşına kadar büyüme sürecine nasıl dahil oldukları incelendi. Araştırmanın sonucuna göre kadının hamileliği döneminde ebeveynlerin ilişkisi problemli olmuşsa 2 yaşına kadar çocukların mutsuzluk, endişe, hüzün, çabuk korku yeni durumlara hemen bağlanma gibi duygusal problemlere yatkın olabileceği ortaya çıktı. Araştırmanın sonuçları Gelişim ve Psikopataloji dergisinde yayınlanırken, anne ve baba adayının doğumdan sonra 14 ve 24 ay boyunca izlediği belirtildi.

Doğumdan sonra 428 anne ve baba izlendi

Gelişim ve Psikopataloji dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında 14 ve 24 ay boyunca 428 anne ve baba izlendi. Anne ve baba adaylarına araştırma süresi boyunca hamilelik ve doğum sonrası endişe ve depresyon belirtileri gösterip göstermedikleri soruldu. Araştırmanın başında bulunan Professor Claire Hughes, telegraph gazetesine yaptığı açıklamada gebelik sürecinde hem anne hem de baba adayındaki akıl sağlığı sorunların çocuk gelişiminde büyük etkisi olduğunu söyledi. Hughes, bugüne kadar ilk defa baba olanların bir kenara itildiğini ya da annelerden soyutlanarak tedavi edildiğini belirterek, artık bu durumun değişmesi gerektiğini söyledi. Profesör aynı zamanda çocukların erken gelirsin evresinde ortaya çıkan zorluklarının sadece anneden değil babadan ve kaynaklanan uzun dönem etkiler sonucunda olabileceğini vurguladı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim