Uzmanından anne adaylarına emzirme uyarısı: Doğru emzirme pozisyonu için eğitim alın

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Günhar, anneler ve bebekler için doğru emzirme pozisyonun son derece önemli olduğuna dikkat çekti. 3 saatte bir 20 dakika emzirmenin ideal olduğunu belirten Uzman Doktor Günhar, annelerin çok yemek yiyerek değil sağlıklı ve düzenli beslenerek süt artışını sağlaması gerektiğini vurguladı.

01.08.2019 - 19:55
02.08.2019 - 11:25
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Anne ve bebek için doğumdan sonraki en önemli süreç emzirme. Doğumun ardından ilk yarım saat içerisinde emzirmeye başlamak hem annenin hem de bebeğin sağlığı için büyük önem taşıyor. Elbette emzirmenin süresi kadar doğru emzirme pozisyonu da önemli. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Günhar, emzirme pozisyonlarının iyi bilinmesi, dengeli beslenmenin önemi ve emzirme sıklığının planlaması konusunda bilgiler verdi.

Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır

Bebek ve anne arasında kuvvetli bir bağ kurulmasında emzirmenin etkili olduğunu belirten Günhar, emzirmenin anneleri meme kanserinden koruduğunu ve ilerleyen dönemlerde de kanser riskinin ciddi anlamda azalmasını sağladığını belirtti. Aynı zamanda süt hormonlarının gebelik bitiminden emzirme sonuna kadar doğum kontrolü sağladığını da bilindiğini belirten Günhar, anne sütünün bebekleri de diyabet, kanser, alerji ve obezite gibi birçok hastalığa karşı koruduğuna dikkat çekti. Üstelik bebeğin ilk aşısının annesinden emdiği kolostrum adı da verilen ilk ağız sütü olduğuna dikkat çeken Günhar, bu ilk sütün sarımtırak renkli olduğunu bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren faydalı biyolojik aktif maddeler içerdiğini dile getirdi.

Emzirme pozisyonuyla ilgili eğitim alınmalı

Annelerin doğru emzirme pozisyonu sayesinde büyük avantaj kazandığını belirten Uz. Dr. Günhar, bebeğin doğru tutulmaması ve meme başını doğru şekilde kavrayamaması sonucu meme başı çatlağının ortaya çıkabildiğini ve bu durumun da annenin canının yanması ve emzirmeden soğuma ile sonuçlanan binmesi söz konusu olduğundan emzirme ile ilgili gebeliğin son günlerinde eğitim almak gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim