Sağlık

Öğle Yemeğinden Sonra Uyumanın Faydaları

Öğle uykusu doğrudan fizyolojik bir ihtiyaçtır. Bireyin gün içerisinde uykuya meyilli olduğu en elverişli zaman aralığı öğle saatleri olup gece uykusu kadar insan bedeni üzerinde yararı bulunmaktadır. Gece boyunca çok kaliteli bir uyku uyudunuz ve öğle saatinde ise öğle uykusu aldıysanız bedeniniz tazelenir, çalışma performansınız ve düşünme yeteneğiniz maksimum etkinlik kazanır.

İnsan bedeninin uyku ihtiyacı

İnsan bedeni gün içerisinde 2 defa vücut ısısında düşme yaşadığı çin bu zaman aralıklarında uyuma ihtiyacı hissederler. Bu saatler sabaha karşı saat 03.00 olup, diğer zaman dilimi ise öğleden sonra saat 14.00-15.00 aralığıdır. Bu  2. zaman dilimi olan süre ise çoğunlukla öğle yemeğinin yendiği ve rehavet durumunun bastırdığı uykuya en çok ihtiyaç duyulan saat dilimi olduğu görülmüştür. Bireyin bu saatlerde alacağı uyku ise beden sağlığı için en yararlı olan saat aralıklarını temsil etmektedir.

Burada önemli olan çok uzun süreler uyumak değilde daha çok etkili ve doğru uyku saatleri arasında uyumak olduğuna dikkat edilmelidir.

Öğle Yemeğinden Sonra Uyumanın Faydaları

Öğle uykusuna ihtiyaç duyan bireyler

Olanağı bulunan bütün bireylerin öğle uykusu alması bedenlerinin sağlığı açısından çok önemlidir. Fakat büyük bireylere oranla çocukların öğle uykusu uyuması hem beden hem de ruhsal açıdan büyük önem taşımaktadır. Öğle uykusu aynı zamanda sürekli uyuma isteği duyan bireyler içinde eğer ki bu istek yalnızca psikolojik kaynaklı ise bu konuda olumlu etki etmektedir.

Öğle uykusu ne kadar olmalı?

Kaliteli bir öğle uykusu çocukluk çağındaki kişiler için yaklaşık olarak 1-2 saat adar olmalı, erişkin bireyler içinse bu süre yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar olmalıdır. Fakat bazı bireyler geceleri çok fazla uyuyamadığı ya da uyumakta zorlandığı için bu özellikteki kişilere kesinlikle öğle uykusu önerilmemektedir. Bunun nedeni ise, gündüz saatleri içerisinde bu bireyler çok kısa süre uyusalar bile gece yattıkları zaman uyku tutmakta çok zorlanırlar.

Öğle Yemeğinden Sonra Uyumanın Faydaları

Siesta-öğle uykusu uygulaması bulunan ülkeler

Günümüzde çok sayıda Akdeniz ülkesi ile Güney Amerika ülkesinde öğle arasında yani 14.00-16.00 saatleri arasında “Siesta” adı verilen uyuma dinlenme faaliyeti uygulanmaktadır. Bu açıdan incelendiği zaman bu ülkelerde çalışan bireylerin hayata olan bakış açıları, çalışma performansları ve insan ilişkilerinin iyi yönde artış gösterdiği görülmektedir. Bireyler, uyuşuk, bıkkın ve yorgun bir şekilde çalışmalarına verimsiz bir şekilde devam etmek yerine dinç ve kendinden emin bir şekilde çalışmalarına devam ettikleri için siesta uygulamasına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu