Uykusuzluk Sorununa Doğal Çözümler, Uykusuzluk için Öneriler

NAVİGASYONUyku Problemi Nasıl Çözülür?Akşam Yemeğiİçecek TüketimiUyku RutiniEgzersiz YapmakUygun OrtamRahatlama YöntemleriBitki Çayları Uyku, gün boyu enerjik ve verimli olmanın anahtarıdır. Ancak uyku programına sadık kalmak ve kaliteli bir uykudan faydalanmak her zaman mümkün olmamaktadır. Uykusuzluk görmezden gelinmeye çalışılırken hem fiziksel hem de ruhsal olarak uzun vadede ciddi problemler belirmeye başlar. Ancak uykusuzluğun doğal bir sorun olmasının […]

10.08.2018 - 22:04
10.08.2018 - 22:04
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Uyku, gün boyu enerjik ve verimli olmanın anahtarıdır. Ancak uyku programına sadık kalmak ve kaliteli bir uykudan faydalanmak her zaman mümkün olmamaktadır. Uykusuzluk görmezden gelinmeye çalışılırken hem fiziksel hem de ruhsal olarak uzun vadede ciddi problemler belirmeye başlar. Ancak uykusuzluğun doğal bir sorun olmasının yanında doğal yollardan çözümü de mevcuttur. Siz de uykusuzluk nedenleri ve doğal çözüm yöntemleri için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

uykusuzluğa çözüm

Uykusuzluğa Çözüm

Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

Uykusuzluk uyku saatleri dahilinde uyumada güçlük çekme ve gece içerisinde uykuda kesilmeler olmasıdır. Vücudun dinlenme saatlerinde böyle bir durumla karşı karşıya kalması istenmeyen ve kişiyi büyük ölçüde etkileyen sonuçlar doğurur. Daha endişe verici olansa uykusuzluğun göz ardı edilmesi ve sorunlara karşı önlem almamaktır. Bu nedenle uyku problemi nasıl çözülür sorusuna önerilerle yanıt getiriyoruz.

Akşam Yemeği

Yatmadan birkaç saat öncesinde yemek yemeği kesmek ve akşam yemeğini mümkün olduğunca hafif tutmak, uyku düzensizliği nasıl giderilir sorusunun en öncelikli yanıtıdır. Akşam yemeğini tamamen atlamak mide yanması, sindirim sorunları gibi hastalıklara neden olacağından ana öğünü unutmamalı ancak yiyeceklerin türüne ve miktarına karşı dikkatli olmak gereklidir.

İçecek Tüketimi

uykusuzluğa çözüm

Kafein içeren kola, kahve gibi içeceklerin tüketimi başta akşam saatleri olmak üzere minimuma indirilmelidir. Uyarıcı maddeler arasında yer alan tein ve kafein enerji içeceklerinden çaya kadar birçok içecekte mevcuttur. Bunların yerine taze sıkılmış meyve suyu ya da süt gibi daha uyku getiren şeyler önerilmektedir.

Uyku Rutini

Uykunun bünye için bir alışkanlığa dönüşmesini istiyorsak bu konuda saat kavramına sadık olmalıyız. Yani, her gün aynı saatlerde yatağa girmek ve tatil günlerinde uykuyu çok uzun tutmamak kaliteli bir uyku programına sahip olmak ve buna alışmak için şarttır. Rutininizin yetişkinler için en az 7 saatlik uykuyu kapsadığından emin olmalısınız.

Egzersiz Yapmak

Uykusuzluk sizdeki enerjiyi almış ve aktiviteleriniz kısıtlanmış olabilir. Ancak uyku kalitesiyle doğrudan ilişkili olan serotonin hormonu, yeterli miktarda salgılanmak için düzenli spora ihtiyaç duyar. Stres, kaygı, anksiyete, depresyon gibi uykuyu etkileyen ruhsal sorunlarla savaşan serotonin için egzersizlerinizi ihmal etmemelisiniz. Bunun için haftada en az 3-4 gün yarımşar saat spor yapmaya özen göstermelisiniz. Antrenmanın temposu ne derece yüksekse o derece etkili olmasının yanında kalp rahatsızlığı olanlar için yürüme dahi yeterli olmaktadır.

uykusuzluğa çözüm

Uygun Ortam

Yatak odası haricinde uyumamaya ve yatak odasını uyku kalitesini maksimum seviyede tutacak şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Yatak odasında vakit geçirmek çok keyifli olabilir ancak bu yanlış yüzünden vücut yatakla uyku arasında bağ kurmakta güçlük çeker. Odanızın dekorasyonunu mümkün olan en sade şekilde ve kendi zevkinize göre oluşturmayı ihmal etmeyin. Odanızın temizliğine ve içerisinde bilgisayar ya da televizyon bulunmamasına özen gösterin.

Rahatlama Yöntemleri

Stresin yol açtığı uykusuzluk sorunu için çözüm meditasyon, yoga gibi rahatlama tekniklerinde gizli olabilmektedir. Duygusal nedenlerden kaynaklanan uykusuzluk için gece yatmadan önce olduğu gibi gün içinde de meditasyon yaparak odaklanmak ve zihni arındırmak oldukça faydalı olacaktır.

Bitki Çayları

uykusuzluğa çözüm

Doğanın şifalı elleri sayesinde birçok soruna olduğu gibi uykusuzluğa da çözüm getirmek mümkün olabilmektedir. Uykusuzluk için şifalı bitkiler ile kendinize dinlendirici ve sakinleştirici lezzetli karışımlar hazırlayabilir, bu çayların metabolik diğer faydalarını da görebilirsiniz. Ihlamur, lavanta, nane, mercanköşk, papatya, melisa çayları bu amaçla en sık tercih edilen bitkilerdir.

Tüm önerilere dikkat etmenize rağmen uyku sorununuzun devam etmesi halinde uzman bir doktora danışmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Uyku Kalitesi Nedir? Kaliteli uyku için Yapılması Gerekenler

Uyku Açma Yöntemleri Nelerdir? Uyku Nasıl Açılır?

Diş Eti İltihabı İçin 5 Doğal Çözüm

Çürükler için Doğal Tedavi Yöntemleri

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Bulabileceğiniz Doğal Çözümler

Doğal Makyaj Yapmak için Öneriler, Doğal Makyaj Teknikleri Neler?

Eklem Ağrıları İçin Doğal Çözümler

Tırnak Beyazlatma için Doğal Yöntemler, Evde Tırnak Beyazlatma

Böbrekleri Temizlemek İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Yüzdeki Tüylerden Kurtulmak için Doğal Yöntemler

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim