Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler!

NAVİGASYONUykusuzluk Neden Olur?Uykusuzluğa ne iyi gelirSüt ve yoğurt gibi süt ürünleriMuzMarulCevizBalBrokoliYulaf ezmesi Uykusuzluk, hemen hemen hepinizin hayatının bir döneminde yaşadığı sorunlardan biri. Bazen yorgun argın eve geliriz ancak yatağa girdikten sonra gözümüze bir türlü uyku girmez. Yatakta bütün gece mücadele etmemize rağmen bir türlü uykuya dalamıyorsanız,  koyunları saymaktan artık yorulduysanız, uykusuzluk sorunu yüzünden hayat verirseniz […]

18.03.2019 - 17:02
18.03.2019 - 17:02
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Uykusuzluk, hemen hemen hepinizin hayatının bir döneminde yaşadığı sorunlardan biri. Bazen yorgun argın eve geliriz ancak yatağa girdikten sonra gözümüze bir türlü uyku girmez. Yatakta bütün gece mücadele etmemize rağmen bir türlü uykuya dalamıyorsanız,  koyunları saymaktan artık yorulduysanız, uykusuzluk sorunu yüzünden hayat verirseniz düşmeye başladıysa, sizin de birçok kişi gibi “insomnia” sorununuz olabilir.

Ama üzülmeyin uykusuzluğa ne iyi gelir sorusunun yanıtı burada. Aslında herkesin evinde bulunan birçok besin uykusuzluğa doğal tedavi yöntemi oluyor. İsterseniz gelin, uykusuzluk neden olur? ve uykusuzluk neden olur? sorularının yanıtlarına bakalım, artık mışıl mışıl uyumanın tadını çıkaralım.

Uykusuzluk Neden Olur?

Geceleri uykuya dalma sorunu aslında basit gibi görünüyor ancak uzun süre uykusuzluk devam ettiğinde kişinin hayat kalitesi düşüyor, fiziksel ve psikolojik sağlığı etkilenmeye başlıyor. Uykusuzluk sorununun başlıca nedenleri ne geçecek olursak şu sebepleri sayabiliriz;

  • Gün içerisinde ve geceleri çok fazla kafein tüketmek
  • Uyumadan önce yemek yemek
  • Yoğun endişe, depresyon, stres ve mutsuzluk hissedilen durumlar
  • Alerji
  • Beyinle ilgili sağlık sorunları
  • Huzursuz bacak sendromu

Uykusuzluğa ne iyi gelir

Uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız ve uzun süreden beri uykusuzlukla mücadele ediyorsanız önceliklere ruhsal sağlığınızın ve fiziksel sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi için bir psikiyatrist ile görüşmeniz iyi olacaktır. Uykusuzluğa ne iyi gelir sorusunun yanıtına geçecek olursak çare yine evimizde. Kaçan uykunuzu geri getirmek için uykusuzluğa iyi gelen doğal yiyecekler tercih edebilirsiniz. Uykuyu bu şekilde düzene sokmak ertesi günü şiş gözlerle dolaşımınızı da onlar. Hadi uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler neler benim birlikte bakalım…

Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri

Annemiz küçükken bizi yatağa yatırmadan önce mutlaka bir bardak süt içirirdi. Çocukken bunu sevmesek de annemiz bunu boşuna yapıyor değilmiş. O bir bardak sütün insan vücudu üzerinde yatıştırıcı etkisi bulunur. Uykuya dalmadan ılık süt içmenin faydası budur. Aynı zamanda triptofan içeren ayran ve yoğurt da uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Muz

Magnezyum ve potasyum bakımından zengin olan muz vücuttaki kasları gevşetir uykuya dalmayı daha kolay hale getirir. Aynı zamanda muz tüketmek daha kaliteli uyku uyumayı sağlar.

Marul

Marulun içerisinde bulunan laktamaz ve phytonutrient insan vücudundaki kasların gelişmesine yardımcı olur. Akşam yemeklerinde marul tüketmek uykuya geçişi kolaylaştırır.

Ceviz

Cevizin içerisinde bulunan melatonin sayesinde uyku döngüsü düzenlenir. Uykusuzluk sorunu ile mücadele ediyorsanız cevizi doğal bir yöntem olarak tercih edebilirsiniz. Uyumadan önce bir avuç ceviz yemek mışıl mışıl uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Bal

Balın içerisinde oreksin bulunur ve bu da beynin dinlenmesine yardım eder. Uykusuzluğa doğal çözüm arıyorsanız kesinlikle bir kaşık bal tüketmelisiniz. İsterseniz papatya çayının içerisinde ekleyerek bal tüketebilir Böylelikle yatıştırıcı etkisinden de yararlanabilirsiniz.

Brokoli

Brokolinin içerisinde bol miktarda mineral bulunur. Bu da Kas ve sinirleri gevşemesine yardım eder. Son dönemlerde uykusuzluk problemi yaşıyorsanız kesinlikle çözüm brokoli de.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi magnezyum, kalsiyum, potasyum bakımından zengindir. Kahvaltılarda yulaf ezmesi tüketmeye artık alıştık fakat Gece saatlerinde yulaf ezmesi tüketmek uykumun gelmesine yardımcı olur. Fakat içerisinde şeker eklemeyin sadece meyve ve sütle tüketmeyi tercih edin.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim