Uyku Apnesi Nedir? Çeşitleri, Nedeni, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

NAVİGASYONUyku Apnesi Nedir?Uyku Apnesi ÇeşitleriUyku Apnesinin Nedeni Nedir?Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?Uyku Apnesi Testi ( Polisomnografi) Nedir?Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Yetişkin bir birey günde ortalama 7 ila 9 saat arasında uyumalıdır. Araştırmalar bu saat aralığında uykunun vücuda olumlu etkileri olduğundan bahsetmektedir. Ayrıca uykunun verimliliği ve kaliteli olması önem taşımaktadır. Kalitesiz bir uyku, kişide konsantrasyon eksikliği, […]

27.06.2018 - 23:43
27.06.2018 - 23:43
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Yetişkin bir birey günde ortalama 7 ila 9 saat arasında uyumalıdır. Araştırmalar bu saat aralığında uykunun vücuda olumlu etkileri olduğundan bahsetmektedir. Ayrıca uykunun verimliliği ve kaliteli olması önem taşımaktadır. Kalitesiz bir uyku, kişide konsantrasyon eksikliği, uyurgezerlik ve yorgunluk gibi problemlere neden olabilir.

Uyku REM ve NON-REM olarak iki evreden oluşmaktadır. İnsanlar uykuya dalarken bir nedenle bu evrelerin herhangi bir yerinde uyanır ise sabah kalktıklarında kendilerini çok yorgun, sinirli, stresli, mutsuz, hiç uyumamış ve huzursuz hissedebilirler.

Uyku Apnesi Nedir?

Uykuda en az 10 sn nefes alamama veya solunumun durmasına uyku apnesi denir. Horlamaya bağlı olarak gelişebilir. Gece boyunca kişi farkında olmadan birden fazla tekrarlanabilir. Bu esnada açık kalan üst solunum yolunu; bademcikler, dil kökü veya damak tıkar, akabinde hava yolunun tıkanması ve uyku apnesinin oluşması gelişir.

Kişi uyku apnesi esnasında solunum durana kadar horlar, sonrasında beyin nefes alamadığı için uyarılır ve bir homurdanma sonrasında yeniden nefes alma gerçekleşebilir.  Bazı kişilerde kişi farkına varmadan hayatına devam edebildiği gibi bazı durumlar hayati tehlikeler doğurabilir.

Uyku Apnesi Çeşitleri

Uyku apnesinde 3 temel türden bahsedebiliriz. Bunlar;

Obstrüktif –Tıkayıcı Uyku Apnesi : Üst solunum yolu, yani hava yolunda tıkanıklık nedeniyle ortaya çıkar. Hastaların büyük bir çoğunluğunda tıkayıcı uyku apnesi türü görülür.

Santral-Merkezi Uyku Apnesi: Beyindeki solunum merkezine iletilmesi gereken işaretlerin iletilememesi nedeniyle oluşur.

Mikst-Birleşik Uyku Apnesi: Yukarıda saydığımız iki çeşit apne türünün aynı anda görülmesidir.

Uyku Apnesi İşyerinde Uyuklama

Uyku Apnesinin Nedeni Nedir?

Boğazımızda bulunan kasların bir nedenle havanın geçmesi gerektiği bölgeyi kapatacak bir biçimde geveşemesinden dolayı oluşur. Bu büyümüş geniz etinden, şişmiş bademciklerden, aşırı horlamadan, fazla kiloya bağlı sebeplerden olabilmektedir.

Çocuklarda üst solunum yolunda darlık var ise bu zamanla yıpranmaya neden olur ve uyku apnesi sendromu gelişir. Yetişkinlerde daha fazla görülse de çocuklarda da görülme sıklığı az değildir. Birçok kişide horlama görülebilir, uyku apne sendromu olan kişilerde ise horlama 3-4 kat fazla, kaba ve gürültülü olarak tabir edilebilir. Uyku apne sendromu yaşayan kişilerde ayrıca sabah yorgun kalkma, nefes darlığı, uzun süreli sürekli solunumda durmalar, bir şekilde çırpınır vaziyette uyanmaya çalışmak, derin nefes alma isteği görülebilir. Ayrıca uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerin %30 ila %50 oranları arasındaki bir bölümünde hipertansiyon hastalığı olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalarda ise bunun nedeninin tam olarak uyku apne sendromuna bağlı olarak ortaya çıktığı kanıtlanamamıştır.

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku esnasında uyku apnesi olan kişilerde bir takım belirtiler görülmektedir. En yaygın belirtisi de hiç kuşkusuz uyku anında solunumun durmasıdır. Uykusunda solunum durması yaşayan bir kişi en yakın zamanda uzman bir doktora görünmeli, gerekli tetkikleri ve testleri yaptırmalı akabinde teşhis konmuş ise tedaviye başlanmalıdır.

Uyku apnesinin belirtileri;

  • Uyku esnasında solunum durması ve huzursuzluk
  • Gece terlemeleri
  • Ağızda kuruluk
  • Reflü
  • Gece sık idrara kalkma
  • Horlama
  • Can havliyle çırpınarak uyanmak

Bunun yanında depresyon hali, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, unutkanlık, sabahları yorgunluk hali ve hiç uyumamış gibi hissetmek, sabah kalkıldığında uyku apnesi sonrasında hissedebileceğiniz belirtilerdir.

Yukarıda sayılan belirtilerin kendinizde var olduğunu düşünüyorsanız muhakkak bir doktora görünmelisiniz. Uyku apnesinin en tehlikeli sonucu gece solunum durmasına bağlı olarak ani ölüm, felç ve kalp krizi olabilir. Ayrıca bu tarz hastalar sağlıklı uyku uyuyamadıklarından ötürü çalıştıkları ortamlarda sürekli uyuma isteği duyarlar. Bu nedenle iş kazaları meydana gelebilir. Kişi uyku apnesine trafikte yakalanırsa yine buna bağlı olarak trafik kazaları yaşanabilmektedir.

Uyku Apnesi Testi ( Polisomnografi) Nedir?

Uyku Testinin( Polisomnografinin) Uygulama Şekli

Uyku apnesi hastalığını tespit etmek için en önemli testlerden birisi uyku apnesi testi yani polisomnografidir. Bütün gece boyunca şikayeti olan hastanın solunumsal olaylarının ve beyinsel aktivitelerinin kayıt edildiği bir testtir. Bu testi yaptırmak isteyen hastalar 1 gece boyunca hastanenin uyku odasında kalmalıdır. Bu sayede gece boyunca hastanın kaç defa solunum kesintisine uğradığı, ne kadar süre ile bir solunum kesintisi yaşandığı, bundan kalbin nasıl etkilendiği ve oksijen değerleri belirlenir.

Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaya kesin tanı konulduktan sonra hastanın kilo problemi var ise öncelikle doktorlar hastadan bu durumu aşmasını ister. Ayrıca doktorlar tanı koydukları hastalarını KBB(kulak burun boğaz) doktorlarına yönlendirerek üst solunum yolu bölgesinde bir daralma olup olmadığını öğrenirler. Darlık olması durumunda ise cerrahi olarak müdahale edilmesi beklenir.

Cpap Cihazı Kullanım Şekli ve Görüntüsü

Ayrıca bu hastalığın çok ileri seviyede olan hastalarına CPAP adı verilen pozitif hava basıncı uygulanır. CPAP cihazı hastanın gece boyunca solunum yollarını açık tutmaktadır. Bu sayede hasta diğer insanlar gibi sağlıklı bir şekilde uykusunu almış olur. Doktorun tavsiye ettiği süre ile kullanılan cihazlar sayesinde bir süre sonra iyileşme sağlanır. Bu cihazı kullanmak hasta için ilk etapta çok zor gözükse de kısa bir süre sonra alışılacaktır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim