Uyku Açma Yöntemleri Nelerdir? Uyku Nasıl Açılır?

NAVİGASYONKafein tüketimiNefes egzersizleriUyku açmak için beslenmeElma yemekSakız çiğnemek Sıcak yatağını geride bırakarak sabahın erken saatlerinde kalkıp işe ya da okula koşmak günümüz insanının en büyük şikayetlerinden biri. Özellikle de gece geç saatlerde yatılan günlerde yeterince uyunmazsa uykuyu açmak ayrı bir işe dönüşebiliyor. Gün içinde uyku ihtiyacının yoğunlaştığı, uykunun sizi ele geçirdiğini hissettiğiniz zamanlar ne yapmanız […]

30.06.2018 - 2:54
30.06.2018 - 14:40
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Sıcak yatağını geride bırakarak sabahın erken saatlerinde kalkıp işe ya da okula koşmak günümüz insanının en büyük şikayetlerinden biri. Özellikle de gece geç saatlerde yatılan günlerde yeterince uyunmazsa uykuyu açmak ayrı bir işe dönüşebiliyor. Gün içinde uyku ihtiyacının yoğunlaştığı, uykunun sizi ele geçirdiğini hissettiğiniz zamanlar ne yapmanız gerektiğini bizimle öğrenebilirsiniz.

uyku açma yöntemleri

Uyku Açma Yöntemleri

Ders çalışmak ya da işinizi tamamlamak için uykunuzu almış olmanız ve uyku kalitesini yüksek tutmanız şarttır. Aksi takdirde gün içindeki verimsizliğiniz sonradan yığılmış işler olarak geri dönmektedir. Ancak gün içinde kendinizi uykulu hissettiğiniz anlarda basit birkaç ipucunu takip ederek uykuyu kaçırmak mümkündür. Gündelik yaşamın koşturmacasına adapte olmak için uykuyu kaçırma yöntemleri hakkında siz de hemen şimdi bilgi edinebilirsiniz.

Kafein tüketimi

Uykuyu açmak için herkesin aklına gelen ilk yöntem kafeinli içecek tüketme fikridir.  Birçok kişi için oldukça etkili olan kahve tüketimi ile uyku açma yolu eğer kişide işe yaramıyorsa kafeine toleransının yüksek olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle bazı kişiler kafein almak için kahveye ek olarak kola gibi enerji veren farklı içecekleri de tüketir. Ancak kahve ve kolayı birlikte tüketmek etkili bir uyku kaçırma yolu olsa da sağlık için çok sık başvurulmamasına dikkat edilmelidir.

uyku açma yöntemleri

Uyku Açma Yöntemleri

Nefes egzersizleri

Gün içerisinde rahat bir şekilde işleri tamamlamanın yanı sıra yaşam kalitesini de yüksek tutmak için doğru nefes alma egzersizleri yapmak oldukça faydalıdır. Nefes çalışması yapmanın pek bilinmeyen bir diğer yanı ise uyku açıcı özelliğe sahip olmasıdır. Uykunun yoğunlaştığı hissedildiği takdirde ardı ardına 10 defa derin nefes ile ciğerleri doldurmak ya da burundan kısa kısa soluk alıp vermek daha enerjik ve uyanık hissedilmesini sağlamaktadır.

Uyku açmak için beslenme

Uykusu gelen birçok kişi bu uyku halini dağıtmak için bir şeyler tüketmeyi dener. Ancak bu zamanlarda sağlıksız besinler tercih eden kişilerde tam tersi yorgunluk hissi daha da artar. Bu nedenle sağlıklı tercihler yaparak uykuyu kişinin kendisine enerji sağlayacak şekilde açması önemlidir.

Elma yemek

Uykuyu kaçırma yöntemleri içerisinde belki de en ilginci elma tüketmektir.  Uykuyu kaçırmak üzerinde en kahve içmek kadar faydalı olan bir diğer besin tüketme yöntemi de elmadan geçmektedir. Kişi elma tükettiği takdirde doğal antioksidan etkisi sayesinde daha enerji dolu hissedecektir.

Sakız çiğnemek

uyku açma yöntemleri

Uyku Açma Yöntemleri

Bir diğer ilginç uyku kaçıran yöntem ise sakız çiğnemektir. Eğer uykunuzun çok ağırlaştığını hissediyor ve kahve ya da elma gibi bir şeyler tüketmek için uygun bir ortamda bulunmuyorsanız hemen sakız çiğnemek gibi pratik bir yönteme başvurabilirsiniz. Ayrıca sabah erken ya da gece geç saatlerde iştahı açık olmayan kişiler için de sakız çiğneme yöntemi kurtarıcı olabilmektedir. Sakız çiğnemek hem mideyi uyararak hormon salınımını tetikler ve metabolik faaliyetleri aktive eder, hem de psikolojiyi etkileyerek bir iş yapılmakta olunduğu fikri ile uykuyu açar.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim