Üsküdar Ümraniye sürücüsüz metro hattı hizmete açıldı

Ülkemizin ilk sürücüsüz metrosu olacak Üsküdar Ümraniye metro hattı bugün açılıyor.

15.12.2017 - 15:11
15.12.2017 - 15:11
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Ve beklenen ilk sürücüsüz metro hattı bugün resmen açılıyor. Ülkemizin ilk sürücüsüz metrosu olacak Üsküdar Ümraniye metro hattı açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’da katılacak ve bir açılış konuşması gerçekleştirilecek.

Türkiye’ye toplu ulaşımda çağ atlatacak olan ilk sürücüsüz metro hattı, Üsküdar ile Ümraniye arasında bugün hizmete giriyor. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun birinci etabını oluşturan ilk sürücüsüz metro hattının açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım’ın da yer alması bekleniyor.

20 kilometre uzunluğunda ve 16 istasyonu bulunacak olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunda uzunlukları 128 metreden oluşan 126 vagon içerisinde 622 yolcu taşınabilecek. Saatte tek yön üzerinden 5 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcunun Üsküdar Ümraniye sürücüsüz metro hattı üzerinde taşınması hedefleniyor. Bu rakamın ayrıca ilerleyen zamanlarda da 1 milyonun üzerine kadar çıkması bekleniyor.

İlk Sürücüsüz Metro Hattı

Emisyonunda yıllık 77 bin 246 ton azalma sağlaması beklenen hat üzerindeki trenlerin fren gücünden yararlanılarak ayrıca da enerji geri dönüşümünün elde edileceği ifade edildi. Fren mesafesinin kısalacak olması nedeniyle enerjiden de tasarruf sağlanmış olacak. Metronun ilk etabını oluşturan Üsküdar Ümraniye sürücüsüz metro kısmının uzunluğunun 10,5 kilometre olması beklenirken bu bölüm üzerinde Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler istasyonları vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek.

Ayrıca hattın Üsküdar’dan Marmaray, Marmaray’dan Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara da entegre edileceği ve bu hattı kullananların Üsküdar’da Marmaray, Altunizade ise metrobüs ile yolculuklarına devam edilebileceği belirtildi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim