1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üre Miktarındaki Artış ya da Azalma Ne Anlama Geliyor?
Üre Miktarındaki Artış ya da Azalma Ne Anlama Geliyor?

Üre Miktarındaki Artış ya da Azalma Ne Anlama Geliyor?

A+A-

Üre, azotlu bir bileşik olup, karaciğer organı tarafından üretilmektedir. Proteinlerin vücutta parçalanması ile oluşan üre, karaciğer ve böbreklerden süzülerek vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Ancak kimi durumlarda bu madde aşırı düşük ya da yüksek değerlerde bulunabilmektedir. Bu maddenin vücutta artması ya da azalması sonucunda bazı hastalıklardan şüphelenilmektedir. Üre miktarının normal değerlerden farklı olması durumunda kişide oluşan belirtiler ve tedavi yöntemleri hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Üre Nedir?

Sağlıklı bir böbrek, vücuttaki üreyi süzerek idrar vasıtasıyla vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca vücuda alınan proteinin parçalanması ile meydana gelen üre, bir çeşit atık maddedir ve vücutta belli bir miktardan fazla ya da az olması bazı hastalıkların habercisi anlamına gelmektedir. Kişide görülen bir takım belirtiler sonucunda, BUN testi uygulanarak kandaki üre seviyesine bakılmaktadır. Bu sayede seviyesinin fazla mı yoksa az mı olduğu tespit edilmekte ve sonrasında hastaya gerekli tedaviler uygulanmaktadır.

  • Sağlıklı bir kişide olması gereken üre miktarı (100 ml kanda) 5-20 mg şeklindedir.

Üre Miktarındaki Artış ya da Azalma Nasıl Tedavi Edilir?

Kişide çeşitli durumlar sonucunda görülen üre artışı ya da üre azalması için tedaviye başlamadan evvel, öncelikle kan ve idrar testinin yapılması ve değerlerin incelenmesi gerekmektedir. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra, gereken tedaviler uygulanarak, kandaki üre miktarı normal seviyelere getirilmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.medicalpark.com
  • www.acibadem.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.