1. HABERLER

  2. SİNEMA

  3. 1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler
1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

A+A-

Sinema sektörünün, yerli veya yabancı alanda en üretken olduğu dönem şüphesiz ki 90'ların sonu ve milenyumdan sonraki ilk yıllardı. Günümüzde de çok fazla sayıda film piyasaya sürülüyor olsa da, ne yazık ki aralarından çok az sayıda yapım efsane olabilecek kadar iyi. Popüler kültürün etkisiyle olsa gerek, kalitesiz senaryoları çok fazla görür olduk.

Neyse ki gelişen teknoloji sayesinde, on yıllar önce çekilen filmlere dahi yüksek görüntü kalitesi ile erişim sağlayabiliyoruz. 1992-2006 yılları arasında çekilmiş olan unutulmaz filmler, komediden drama, aksiyondan romantizme kadar birçok alanda başarılı yapımlar. Bugünkü listemizde, her yıl için bir film seçerek sizlere aktarmaya çalıştık. Filmleri eskiden, yeniye doğru izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. İşte bu yıllar arasında çekilmiş en iyi 15 film ve onların kısa öyküleri.

15. Rezervuar Köpekleri (1992)

IMDb: 8.3

Soygun hikayelerini sevenler için bir başyapıt ile karşınızdayız. Birbirlerinin isimlerini dahi bilmeyen bir ekip, çok büyük bir hırsızlık organizasyonu için bir araya gelirler. Soygun planlandığı gibi gitmez ve ortalık kan gölüne döner, hikayenin devamında ise ekibin polisten amansız kaçışını izliyoruz.

Quentin Tarantino imzası taşıyan filmde her zamanki gibi karakterler üzerinde çok iyi çalışılmış, birçok derinliği olan karakter filmde yerini almış. Çekildiği asrın kült filmlerinden birisi olan Rezervuar Köpekleri, büyük bölümü tek bir mekanda geçen klostrofobik filmlere iyi bir örnek.

14. Schindler'in Listesi (1993)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 8.9

Filmin ana konusu, Almanların zulmüne uğrayan Yahudiler. İkinci Dünya Savaşı'nın olduğu yıllardır ve bir girişimci, hiç parası olmamasına rağmen toplama kampındaki Yahudiler'in paralarını kullanarak bir fabrika açar. Fabrikada yine ucuz oldukları için Yahudiler'i çalıştıracaktır.

Naziler adeta Yahudiler üzerinde kıyım yaparken, yine bir Nazi olan Schindler çalışanlarına değer vermekte ve onları yaptığı iş içinde faydalı görmektedir. Fabrikadan çok büyük paralar kazanan adam, Yahudileri devletten satın alarak onların hayatını kurtarır. Filmin adı olan 'listesi' de, Schindler'in çalışanlarının adının yazılı olduğu listedir.

Nazilerin, Yahudiler üzerindeki baskısını hissedebileceğiniz kült bir film olan Schindler'in Listesi, Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes gibi güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip.

13. Forrest Gump (1994)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 8.8

75 IQ seviyesindeki genç bir adamın hikayesini aktaran film, onun sıradan hayatını ve Jenny'e olan büyük aşkını anlatıyor. Gump, sıradan bir insan olmasına rağmen hayatı boyunca büyük insanlara ilham kaynağı olabiliyor.

Çocukluk yıllarında evlerinin tek bir odasını, bir genç adam kiralar. Bu adam Elvis Presley'dir. O yıllarda henüz çocuk olan Gump, yaptığı anlamsız bacak hareketleri ile Elvis Presley'e ilham verir. O da gidip rock'n roll efsanesini başlatır.

Vietnam savaşına da tamamen kaza eseri katılan Forrest, aşık olduğu kızın 'run Forrest' sözünü çok ciddiye alır ve durmaksızın koşmaya başlar. Durduğunda ise tüm ülkenin onun arkasında olduğunu fark eder.

İz bırakan ve kesinlikle Unutulmaz Filmler arasında bulunan Forrest Gump, bize göre 1994 yılının en iyi yapıtı. Sinema sektörü açısından çok bereketli geçen 1994 yılında Pulp Fiction ve Esaretin Bedeli gibi iki dev sinema filmi de bulunmaktadır.

12. Seven (1995)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 8.6

Filmin ana konusu, bir seri katil üzerine kurulmuştur. Bu seri katilin peşine düşen iki polis, katilin sadece 7 büyük günahtan birisini işleyenleri öldürdüğü fark eder.

Hristiyanlığa göre bu yedi büyük günah şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, öfke, açgözlülük, tembellik ve kibirdir.

Filmin baş rollerinde Morgan Freeman ve Brad Pitt bulunuyor. Filmde sürekli kasvetli ve yağmurlu bir hava var. Senaryo ile oldukça örtüşen bu durum, filmin sonuna kadar da devam ediyor. Morgan Freeman'a ek olarak, Kevin Spacey'in de üstün oyunculukları, Se7en filmini 1995 yılının baş yapıtı yapıyor.

Aynı sene yayınlanmış Olağan Şüpheliler, Büyük Hesaplaşma ve Murder in The First gibi mutlaka izlenmesi gereken filmler de bulunmaktadır.

11. Trainspotting (1996)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 8.2

İskoç edebiyatının seçkin eserlerinden olan kült romanından sinemaya uyarlanan Trainspotting, Mark Renton ve yine kendisi gibi uyuşturucu bağımlısı olan arkadaşlarının hayatını detaylı bir şekilde ele alıyor. Dünya genelinde uyuşturucuya teşvik etmesi sebebiyle eleştiri alsa da, senaryonun ve oyunculukların üst düzey olması, filmin daima takdir almasına da sebep oldu. Öyle ki yayınlandığı sene en iyi senaryo uyarlama dalında Akademi Ödülleri'ne aday gösterilmiştir.

İngiliz yapımı olan film Ewan McGregor'un üstün oyunculuğu ve arka plan müzikleri ile kendine hayran bıraktıran bir yapım. 1996 yılında piyasaya sürülmüş en iyi sinema filmi olduğundan hiçbir şüphemiz yok.

1996 yılında yayınlanan Kardeş Gibiydiler ve Tesis filmleri de, izlemeye değer filmler arasında dikkat çekiyor.

10. Life is Beautiful (1997)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 8.6

Filmde, İkinci Dünya Savaşı'ndan birkaç yıl öncesini izliyoruz. Filmin baş karakteri Guido, aşık olduğu güzeller güzeli Dora ile birçok engele rağmen evlenir. Çocukları da olan çift, tam mutluluğu yakalamışken, savaş çıkar. Yahudi oldukları için toplama kampına atılan film, çocuklarına bunun tamamen bir oyundan olduğunu söylerler.

İkinci Dünya Savaşı, milyonlarca sivilin ölümüne sebep olmanın yanı sıra çok daha fazla sivilin de yaşayan birer ölüye dönüşmesine sebep olmuştur. Bu sürecin sivillere nasıl etki ettiğini anlayabilmemiz için muhteşem bir yapım olan Hayat Güzeldir, bu denli olumsuzluğa rağmen hala umut etmeyi bırakmayan bir ailenin hikayesini anlatıyor. 1997 yılında büyük ses getiren film, 3 farklı dalda Akademi Ödülü kazanmıştır.

Aynı sene Los Angeles Sırları, Cennetin Çocukları, The Game ve Köstebek gibi enfes yapımlar da beyaz perde ile buluşmuştur. Bu filmlerin tamamı da kesinlikle izlenmesi gereken yabancı filmler arasındadır.

09. Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 8.2

Hareketli ve her saniyesinde başka bir aksiyon bulunan filmlerden hoşlanıyor musunuz? O zaman mutlaka Lock, Stock and Two Smoking Barrels yapımına göz atmalısınız. Tam bir gangster filmi olan yapımda, birbirlerini dolandırmaya çalışan 4 adamın hikayesi anlatılıyor.

Filmdeki Eddie, Tom, Bacon ve Soap adlı 4 dolandırıcıyı sırasıyla Nick Moran, Jason Flemying, Jason Statham ve Dexter Fletcher canlandırıyor. Erkek ağırlıklı olan filmin genelinde sadece 3 tane kadın oyuncu rol almaktadır.

Uzun yıllardır tanışan bu 4 arkadaş, bir plan yaparak kumardan yüklü bir para kaldırmayı hedeflerler. Aralarında para toplayan ve bunu Eddy'e teslim eden ekip, bu parayı tamamen kaybederler. İş burada bitmemiştir, borçlandıkları mafya peşlerindedir.

08. Altıncı His (1999)

IMDb: 8.1

Psikolojik filmleri seviyor musunuz? Cevap evet ise doğru yerdesiniz. Küçük bir çocuğun yaşadığı sıkıntılar, başkalarının göremediği şeyleri görmesi ile başlar. Filmde bir de öldüğünden haberi olmayan bir adam bulunuyor.

Ölümün gerçekliğini çok iyi yansıtan film, izleyicilerini devamlı bir sorgulama içerisine sokuyor. Bir psikologun yaptığı hatanın, hayatına mal olmasını izleyeceğimiz Altıncı His, finali ile şok eden filmler arasında yerini çoktan aldı.

1999 yılında yayınlanan ve ölmeden izlemeniz gereken filmler arasında Amerikan Güzeli ve Dövüş Kulübü yapımları da bulunmaktadır.

07. American Psycho (2000)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 7.6

Babadan zengin bir adam olan Patrick Bateman, parasının yanı sıra genç ve yakışıklı olması sayesinde sosyal hayatında daima ön planda olan bir erkektir. Klasik bir zengin hayatı süren Patrick'in bir de hiç sıradan olmayan karanlık tarafı vardır.

Bateman, görünenin aksine insanları hiçbir sebep olmadan öldüren bir ruh hastasıdır. Öldürdüğü insanların vücudundan hatıra kesecek kadar da kendini kaybetmiştir. Bu durumu sadece kendisi bilen ve bugüne kadar yakalanmayan Patrick, izleyiciye dehşet dolu bir hikaye izleme fırsatı sunmaktadır.

Christian Bale, Justin Theroux, Josh Lucas gibi ünlü oyuncuların rol aldığı film, bana göre underrated filmler arasındaki yerini çoktan almıştır.

2000 yılında yayınlanan Malena, Kapışma ve Aşklar-Köpekler filmleri de göz atmanızda fayda olan kaliteli yapımlardır.

06. Hırçın Sevgilim (2001)

IMDb: 8.1

Bir türlü sizi tatmin edecek bir romantik komedi filmi bulamıyor musunuz? Hırçın sevgilim yapımı, sizi bu dertten kurtaracak. Kesinlikle en iyi Kore filmi olmaya aday olabilecek My Sassy Girl, Amerikan yapımı da bulunan bir film. Amerikan versiyonu da oldukça başarılı fakat asla orijinali kadar iyi değil.

Kyun-Woo evine gitmek için metro istasyonuna doğru yola koyulur, o sırada sarhoş bir kısa denk gelir. Kız o kadar sarhoştur ki, Kyun son anda onu metro yoluna düşmekten kurtarır. Kızı da metroya bindiren, Kyun henüz ne ile karşı karşıya kaldığından habersizdir. Yolculardan birinin üstüne de kusan kız, tam bayılacakken Kyun'a tatlım der ve kendinden geçer. Artık kızın tüm sorumluluğu ondadır.

Kızı oteline götüren Kyun daha sonra duşa girer, duştan çıktığında ise karşısında polis vardır. Kızı baygın, onu da çıplak gören emniyet güçleri, masum genci tutuklar. Nezarethane de kalan Kyun, bir gece sonra serbest bırakılır. Kyun'un sürekli ezildiği senaryo, muhteşem bir aşk hikayesine dönüşecektir. Mutlaka izlenmesi gereken romantik komedi filmleri sıralamasında, kesinlikle zirveyi hak eden bir yapım.

Aynı sene yayınlanmış olan Mulholland Çıkmazı, Amelie ve Akıl Oyunları da, baş yapıt niteliğinde olan yapımlar.

05. Piyanist (2002)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 8.5

1939 yılını anlatan film, Varşova'da geçiyor. Filmin hikayesini Yahudi bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman'ın gözünden izliyoruz. Almanya'nın Polonya'yı bombaladığı günlerdir ve bu esnada piyanistimiz Polonya Radyosu'nda mesleğini icra etmektedir.

Savaştan ötürü piyanistin ailesi, Polonya'yı terk etme kararı alır. Piyanist bunu reddeder ve vatanında gerekirse ölmek istediğini söyler. Aile içi gitme ve kalma tartışmasının yaşandığı anda ise güzel haber gelmiştir, İngiltere Almanya'ya savaş açmıştır. Fransa'nın da İngiltere'ye katılması aileye umut vermiştir. Bu umut henüz yeşermeden solmaya mahkumdur.

Almanya'nın kenti tamamen ele geçirmesi ile beraber, Yahudiler için zulüm dolu günler başlamıştır. Fişlenen Yahudi vatandaşları, bir süre sonra toplama kamplarına götürülürler. Szpilman ise tamamen tesadüfen bu kamplara girmekten kurtulur ve saklanmaya başlar. Yetenekli bir piyanist olmasına rağmen hayatına köle gibi devam eden Szpilman'ın yürek burkan hikayesini izleyeceğiz.

04. İhtiyar Delikanlı (2003)

IMDb: 8.4

Sıra dışı bir hikayesi olan Oldboy filminin baş karakteri Oh Dae-Su. Kahramanımız bir gece ansızın kaçırılır ve 15 yıl boyunca aynı odada esir tutulur. Odada sadece televizyon ve insani ihtiyaçları karşılayabilecek malzemeler bulunmaktadır. Esir tutulur fakat esaretinin ne kadar süreceğini bilmemektedir.

Normalde aklını kaçırması gereken adam, yemeklerine gizlice katılan ilaçlar sayesinde psikolojisini bozamaz. Bir gün televizyondan karısının da öldürüldüğü haberini duyar ve daha kötüsü ise, kendisini esir tutanlar bu cinayeti Oh Dae-Su'nun üzerine atmışlardır.

Odadan kurtulmayı kafasına koyan adam, duvarı kazmaya başla ve 15 yıl sonra dışarıya ulaşır. Bunu fark edilir ve adam hipnotize edilerek, kaçırıldığı yere tekrar bırakılır. Hayranlıkla izlenecek psikolojik filmler arasında bulunan Oldboy, cinsel içerikli sahneler de içermektedir.

03. Kelebek Etkisi (2004)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 7.7

Keşke kelimesi, hepimizin hayatımızda çok kere kullandığımız fakat genelde altı boş bir kelimedir. Kelebek Etkisi filminde ise keşke, tuhaf bir gerçekliğe bürünüyor. Acaba geçmişe dönsek olayları değiştirme şansımız olabilir miydi? teması ile izleyici ile buluşan Kelebek Etkisi, hayattaki küçük farklılıkların ne denli inanılmaz değişiklikler yapabileceğini gösteriyor.

Ashton Kutcher'in baş rolünde oynadığı film, takip edilmesi zor filmlerden birisi ve muhteşem bir finale sahip. Karakterimiz, film boyunca birçok kez kaderini değiştirmeye çalışacak ve öngöremediği sonuçlar ile karşılaşacak.

02. Noroi (2005)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 7

IMDb puanının düşük olmasına hiç aldırış etmeyin zira bunun sebebi Noroi'nin bir korku filmi olması. Kahramanı bir belgesel yapımcısı olan film, aslında başlı başına bir korku belgeseli olarak da tanımlanabilir.

Film o kadar gerçekçi ki, bir süre sonra film değilde gerçekleri anlatan bir belgesel izlediğinizi zannediyorsunuz. Amatör çekimler ile gerçekçiliği artırılan filmde, gördüklerinizin aslında gerçek olmadığını algılamanız bir hayli zorlaşacak. Kesinlikle yapaylığın olmadığı Noroi, en iyi korku filmleri listelerinde mutlaka en üst sıralarda olmalı.

01. Prestij (2006)

1992-2006 Yılları Arasında Çekilmiş En İyi 15 Film - Unutulmaz Filmler

IMDb: 8.5

Sihirbazlık, bir illüzyondan mı ibarettir yoksa gerçeğin ta kendisi midir? Bir Chirstopher Nolan klasiği olan film, iki sihirbazın bir gösteride oluşan kaza sonucunda düşman olmasını konu alıyor. İki arkadaş daha sonra birbirlerine rakip olacaktır ve yine birbirlerinin sırlarını ortaya çıkarmaya çalışacaktır.

Egoların muhteşem çakışmasını izleyeceğimiz filmde, muhteşem bir oyuncu kadrosu bulunuyor. Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson, David Bowie, Piper Perabo gibi isimlerin yer aldığı film, ters köşeye yatıran sinema filmleri arasında bulunuyor.

2006 yılında yayınlanan efsane filmler arasında The Lives of Others, Fountain, Koku ve Pan'in Labirenti gibi yapımlar da mevcut.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.