Üniversiteli gençten geçirdiği trafik kazası sonrası silinmeyen yol şerit boyası buluşu! 3 ilçede test ediliyor

Karşıdan karşıya geçerken silinen yol şerit boyası nedeniyle geçirdiği trafik kazası neticesinde hastanelik olan üniversiteli genç Cavit Bayramlı, kaza sonrası arkadaşı Kerem Acar ile birlikte 'silinmeyen yol şerit boyası' üretti. Boyaların İstanbul'un 3 ilçesinde test edildiğini belirten gençler, hedeflerinin Avrupa'ya bu boyayı yaymak olduğunu dile getirdi.

03.08.2019 - 14:53
03.08.2019 - 14:54
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

3 yıl önce lise birinci sınıf öğrencisi olduğu zamanlarda trafik kazası geçiren Cavit Bayramlı, geçirdiği beyin kanaması sonrası hastanelik oldu. Aynı zamanda sağ bacağına platin takılmak zorunda kalan Bayramlı, trafik kazasının ‘silinen yol şerit boyası’ kaynaklı olduğu açıklamasını aldıktan sonra arkadaşı Kerem Acar’la birlikte bu konuya ilişkin bir çalışma içerisine girdi. Bu süre zarfında Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği’ni kazanan genç, kazadan yaklaşık 2 yıl sonra gerçekleştirilen Nanoteknoloji Fuarı’nda fikrini daha da geliştirme fırsatı yakaladı. Bir yılı aşkın Ar-Ge çalışmasının sonucunda boyayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne test amaçlı gönderen iki mucit, belediyeden olumlu yanıt alınca projelerini tahmin etmedikleri seviyelere ulaştırma imkanına sahip oldular. Yol şerit boyaları şuan İstanbul’un üç ilçesinde aktif olarak kullanılıyor.

“1 yıllık Ar-Ge çalışması sonrasında başarıya ulaştık.”

Kaza sonrası boyaların kalıcı olması adına yapılması gerekenleri düşündüğünü söyleyen Cavit Bayramlı (18), “Lise birinci sınıfın ikinci döneminde karşıdan karşıya geçerken bir trafik kazası geçirdim. Küçük çaplı bir beyin kanaması geçirdim ve sağ bacağıma platin takıldı, şu anda dudağıma halen dikiş var. Trafik kazasının nedeni olarak silinen yol şerit boyası gösterildi. Kaza geçirdiğim alan boyası silinen bir yaya geçidiymiş. Bunu öğrenince aklımda boyaların kalıcı olması yönünden bir fikir oluştu. Kazadan 2 yıl sonra arkadaşımla beraber Nanoteknoloji Fuarı’na katıldım. Bu malzemelerin boyaya entegre olarak daha sağlam olacağı düşüncesiyle çalışmalarıma başladım. Fuardan yakın arkadaşım Kerem Acar’a bahsettim. Bir yıllık Ar-Ge çalışmasına başladık. Ar-Ge çalışması sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teste gönderdik. Olumlu sonuç alınca daha da heyecanlandık. Daha da çaba sarf etmeye başladık” dedi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim