Üniversitelerde ALES operasyonu

2005 ile 2013 yılları arasında düzenlenen tüm ALES sorularının sızdırıldığının tespit edilmesi üzerine savcılık 20 bin şüpheli hakkında harekete geçti.

18.12.2017 - 10:54
18.12.2017 - 10:54
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

FETÖ soruşturmaları kapsamında yürütülen çalışmalarda 2005 ile 2013 yılları arasındaki tüm ALES sorularının sızdırıldığı belirlendi. Bunun üzerine harekete geçen savcılık, söz konusu yıllar arasında gerçekleştirilen toplam 16 sınavı inceledi. Yapılan incelemelerde tüm ALES sorularının FETÖ tarafından elde edilerek örgüt mensuplarına verildiği tespit edildi. Bunun üzerine 20 bin şüpheli hakkında inceleme başlatılırken, ÖSYM tarafından doçent ve yardımcı doçentlerin de aralarında yer aldığı bazı şüpheliler dil sınavından eşdeğer sınava alındı.

20 Bin Akademisyen Hakkında İnceleme

Savcılık tarafından yapılan incelemelerde ise, 2005 ile 2013 yılları arasında düzenlenen ALES sonuçlarına göre akademik kadrolara yaklaşık 27 bin kişinin yerleştirildiği belirlendi. Bunlardan ise yaklaşık 20 kişinin sınav sonuçlarının şüpheli olduğu tespit edildi. Bunun üzerine FETÖ bağlantıları ortaya çıkarılan şüphelilerin girdiği tüm sınavlar ve aldıkları puanlar incelenmeye başlandı.

ÖSYM, şüpheli akademisyenleri yabancı dil sınavı ve kamu personeli yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavına eşdeğer bir sınava tabi tuttu. Söz konusu şüphelilerin bu sınavlarda başarılı olamadığı ve hatta hiç bilmediği yabancı dilden daha önce ALES’te yüksek puan alan akademisyenlerin olduğu ortaya çıktı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim