Üniversitelerde ALES operasyonu

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
18 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

FETÖ soruşturmaları kapsamında yürütülen çalışmalarda 2005 ile 2013 yılları arasındaki tüm ALES sorularının sızdırıldığı belirlendi. Bunun üzerine harekete geçen savcılık, söz konusu yıllar arasında gerçekleştirilen toplam 16 sınavı inceledi. Yapılan incelemelerde tüm ALES sorularının FETÖ tarafından elde edilerek örgüt mensuplarına verildiği tespit edildi. Bunun üzerine 20 bin şüpheli hakkında inceleme başlatılırken, ÖSYM tarafından doçent ve yardımcı doçentlerin de aralarında yer aldığı bazı şüpheliler dil sınavından eşdeğer sınava alındı.

20 Bin Akademisyen Hakkında İnceleme

Savcılık tarafından yapılan incelemelerde ise, 2005 ile 2013 yılları arasında düzenlenen ALES sonuçlarına göre akademik kadrolara yaklaşık 27 bin kişinin yerleştirildiği belirlendi. Bunlardan ise yaklaşık 20 kişinin sınav sonuçlarının şüpheli olduğu tespit edildi. Bunun üzerine FETÖ bağlantıları ortaya çıkarılan şüphelilerin girdiği tüm sınavlar ve aldıkları puanlar incelenmeye başlandı.

ÖSYM, şüpheli akademisyenleri yabancı dil sınavı ve kamu personeli yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavına eşdeğer bir sınava tabi tuttu. Söz konusu şüphelilerin bu sınavlarda başarılı olamadığı ve hatta hiç bilmediği yabancı dilden daha önce ALES’te yüksek puan alan akademisyenlerin olduğu ortaya çıktı.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com