Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

NAVİGASYONÜniversite mi Yoksa Bölüm mü Daha Önemlidir?Üniversitenin Bulunduğu Şehrin ÖnemiÜniversitenin Sunduğu Ulaşım ve Kalma OlanaklarıÜniversite Yaşamında Burs Olanakları ve Akademik KadroÜniversitenin Sosyalleşme ve İletişim İmkanları Lise öğrencilerinin sene boyunca en büyük stres kaynağı olan üniversite tercihi konusu, öğrenciler kadar ailelerin de endişe ettiği bir süreçtir. Doğru üniversiteyi seçmek atlatılması gereken bir süreç değil, ömür boyu hayatı yönlendirecek […]

20.10.2018 - 17:10
20.10.2018 - 17:12
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Lise öğrencilerinin sene boyunca en büyük stres kaynağı olanüniversite tercihikonusu, öğrenciler kadar ailelerin de endişe ettiği bir süreçtir. Doğru üniversiteyi seçmek atlatılması gereken bir süreç değil, ömür boyu hayatı yönlendirecek bir karardır. Bu bağlamda doğru üniversiteyi seçmek için ihtiyacınız olan tüm önerileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

üniversite seçimi

Üniversite mi Yoksa Bölüm mü Daha Önemlidir?

Öğrencilerinüniversite seçimi için bilinmesi gerekenlerarasında öncelikli olarak üniversite kadar bölümün de yaşamı etkileyen önemli bir seçim konusu olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Öğrencilerin eğitim almak istediği alanı belirlemesi ve üniversite seçeneklerini bu bölüme sahip okullar arasından yapması gerekmektedir.

İstenen bölüme sahip üniversitelerin sonrasında bu alanda ne gibi imkanlar sunduğu bilinmeli, sanılanın aksine yalnızca son tercih dönemi değil, önceki senelerde de üniversitenin kaç puanla alım yaptığı incelenmelidir. Yükselen puan grafiği üniversitenin artış gösteren başarı tablosunun bir ispatı olarak değerlendirilebilir.

İstenen bölüme bağlı listelenen üniversiteler arasından tercih yapmak için de diğer kriterler değerlendirmeye başlanabilir.

Üniversitenin Bulunduğu Şehrin Önemi

Öğrencinin tercih sonrasında bulunduğu şehirden ayrılma imkanı ya da ailenin böyle bir konuda rızası yoksa, öncelikle şehirdeki üniversite olanakları üzerinde durulacağından tercih seçenekleri büyük oranda daralacaktır.

Şehir dışındaüniversite eğitimi almakisteyeler için konu biraz daha kafa karıştırıcı olabilir. Ancak üniversitenin sunduğu imkanlar kadar şehrin de bir üniversite öğrencisi için ne gibi imkanlar sağlayacağı düşünülmelidir. Şehrin yaşam olanakları, pahalılık seviyesi, tatil noktalarına uzaklığı gibi detaylar önemsiz gibi görünse de uzun vadede öğrencinin yaşamını ciddi şekilde etkileyecek karar kriterleridir.

Örnek vermek gerekirse pek çok öğrencinin hayali olan İstanbul’da okuma fikri, ev kiralarının pahalılığı ve ulaşımın zorluğu gibi faktörler göz önünde bulundurulmadığında bazılarımız için ne yazık ki bir hata ve pişmanlığa dönüşmektedir. Yaşamda konfor anlayışı ya da kendine zaman ayırabilme gibi konularda öncelikler belirlenmeli ve şehrin sundukları bu çerçevede değerlendirilmelidir.

üniversite seçimi

Üniversitenin Sunduğu Ulaşım ve Kalma Olanakları

Şehrin dışında okuyacaklar içinüniversite tercihi bilinmesi gerekenlerkonusunda bir diğer önemli madde de şehir merkezi ve kampüs alanı arası ulaşım koşullarıdır. Üniversitenin bulunduğu lokasyon hakkında bilgi sahibi olmayanlar, sonrasında şehir merkezi ya da ailenin bulunduğu şehre uzak kalarak ciddi zorluklar yaşayabilir.

Pek çok internet sitesi kampüs alanlarının adresini ve şehir merkezine uzaklığını açıkça belirtmekte olup üniversitelerin kendi kampüsü içindeki tahsis edilen servis imkanları hakkında da bilgi verdiği görülebilir.

Yurtlar ve öğrenci evleri şartları ve konumu araştırılması gereken bir diğer madde olmalı, öğrenci evi yaşamına hazır olmayan gençler için üniversitenin konaklama imkanlarının uygunluğu iyi araştırılmalıdır.

üniversite seçimi

Üniversite Yaşamında Burs Olanakları ve Akademik Kadro

Akademik süreç boyuncaüniversite burslarısayesinde maddi anlamda çok daha rahat olan ve bu sayede kendini daha iyi geliştiren öğrencilerin sayısı pek de azımsanamayacak derecede yüksektir.

Akademik burs imkanları gibi kadroda yer alan isimler de hem eğitim hem de mezuniyet sonrası başarının anahtar noktalarından biridir. Bazı üniversiteler ne yazık ki imkanlarını ifade etmede yeterince başarılı olamasa da sahip olduğu eğitim kadrosuyla beklenmeyen başarıların yolunu açabilmektedir. İstenen bölümün eğitim kadrosu araştırılmalı ve öğrencilere bu kadronun yaklaşımı hakkındaki yorumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Üniversitenin Sosyalleşme ve İletişim İmkanları

Üniversitede kişisel anlamda kendini geliştirmek ve iletişim gibi hayat boyu ön planda olacak bir alanda başarılı olmak adına yalnızca derslere odaklanmakla yetinilmemeli, kulüpler, dernek çalışmaları gibi sosyal faaliyetlere mümkün olduğunca ve ilgi doğrultusunda yer verilmelidir.

Bu bağlamda gidilecek olan okulun kulüp çalışmaları ve bölümle ilişkili projeleri iyi bir şekilde listelenmelidir.

Üniversiteye başladıktan sonraki yaşamınızda bir diğer önemli karar konusu olan ders seçimi hakkında bilgi almak içinÜniversitede Ders Seçimi: Nasıl Olur, Nelere Dikkat Edilir? yazımızı okumayı unutmayın.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim